(UHA) Uluslararası  Haber Ajansı

AİHM FETÖ’den ihraç edilenlere kapıyı gösterdi

Darbe girişiminin ardından meslekten ihraç edilen eski öğretmen Gökhan Köksal’ın AİHM’de Türkiye aleyhine açtı dava reddedildi. Yüksek Mahkeme, Köksal’ın başvurması gereken merciin OHAL Komisyonu olduğuna hükmetti. Kararın diğer davalara emsal teşkil etmesi bekleniyor. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) FETÖ’cülerin yüzüne tokat gibi çarpan bir karara daha imza attı. AİHM, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından başlatılan […]

AİHM FETÖ’den ihraç edilenlere kapıyı gösterdi
13 Haziran 2017 - 9:40 'de eklendi ve 121 kez görüntülendi.

Darbe girişiminin ardından meslekten ihraç edilen eski öğretmen Gökhan Köksal’ın AİHM’de Türkiye aleyhine açtı dava reddedildi.

Yüksek Mahkeme, Köksal’ın başvurması gereken merciin OHAL Komisyonu olduğuna hükmetti. Kararın diğer davalara emsal teşkil etmesi bekleniyor.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) FETÖ’cülerin yüzüne tokat gibi çarpan bir karara daha imza attı. AİHM, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından başlatılan soruşturmalar kapsamında meslekten ihraç edilen eski öğretmen Gökhan Köksal’ın Türkiye aleyhine açtığı davayı reddetti.

Oy birliği ile alınan kararda, Köksal’a adres olarak 685 sayılı KHK ile kurulan Olağanüstü Hal (OHAL) Komisyonu gösterildi.

DAVA AÇMIŞTI 

Erzurum’daki 1071 Malazgirt ilköğretim Okulu’nun eski öğretmeni Gökhan Köksal, Eylül 2016’da, 672 sayılı KHK ile meslekten ihraç edildi. Köksal, işine son verilmesinin, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin (AİHS) özel yaşama saygı, adil yargılanma, ifade ve örgütlenme özgürlüğü, etkin başvuru ve ayrımcılığın yasaklanmasıyla ilgili maddelerine aykırı olduğu iddiasıyla AİHM’de Türkiye aleyhine dava açtı. Dava dün sonuçlandı ve AİHM Köksal’ın başvurusunu geri çevirdi.

Mahkeme oy birliğiyle aldığı kararda, eski öğretmen Gökhan Köksal’ın 685 sayılı KHK ile kurulan OHAL Komisyonu’na müracaat etmesi gerektiğini vurguladı. Yüksek Mahkeme AİHM, OHAL Komisyonu’nun vereceği kararların hukuki güvenceye sahip olacağının da altını çizdi.

EMSAL TEŞKİL EDECEK 

FETÖ’cülerin sırtını dayamaya çalıştığı AİHM’in aldığı bu karar daha önce yapılan çok sayıda başvuruya emsal teşkil edecek. İleriki zamanlarda verilecek ret kararlarıyla AİHM’de açılan tüm davaların OHAL Komisyonu’na havale edilmek üzere geri çevrilmesi bekleniyor.

AİHM daha önce meslekten ihraç edilen eski hakimler Kadriye Çatal ve Zeynep Mercan ile eski öğretmen Akif Zihni’nin başvuruları da reddedilmişti.

OHAL KOMİSYONU

OHAL Komisyonu 23 Ocak’ta çıkarılan 685 No’lu Kanun Hükmünde Kararname ile kuruldu. Adalet Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Selahaddin Menteş’in başkanlığını yürüttüğü komisyon üyeliklerine ise Yargıtay Genel Sekreter Yardımcısı Mehmet Karagöz, Ceza ve Tevkif Evleri Genel Müdürlüğü Denetimli Serbestlik Daire Başkanı Hakim Esat Işık, Danıştay Tetkik Hakimi Murat Aytaç, Mülkiye Başmüfettişi Hasan Işıldak, MEB Atama Daire Başkanı Mustafa İkbal ve Devlet Denetleme Kurulu Uzmanı Salih Tanrıkulu getirildi.

Komisyon, OHAL kapsamında ihraç, kapatma, emekli personelin rütbelerinin alınması gibi uygulamalarla mağdur olduğunu düşünen kişi ve kurumların itirazlarını inceleyecek.

Komisyon üyeleri 2 yıl süreyle görev yapacak. Başbakanlık, Komisyon üyelerinin görevlerini uzatabilecek. Komisyonun Temmuz ayı başında başvuruları alması bekleniyor.

Share
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER