(UHA) Uluslararası  Haber Ajansı

KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu: “Yüzde 5 büyüme yılın devamı için olumlu sinyal veriyor.”

KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, yılın ilk çeyrek büyüme oranını (UHA) Uluslararası Haber Ajansı’na değerlendi ve yüzde 5 büyümenin yılın devamı için olumlu sinyal verdiğini açıkladı. Ayhan Zeytinoğlu, TUİK tarafından açıklanan 2017 yılının ilk çeyreğine ilişkin yüzde 5,0 büyüme oranının beklentilerin üzerinde geldiğini belirtti. KSO Başkanı Zeytinoğlu, “Birinci çeyrekte yüzde 5 ile beklentilerin üzerinde büyüdük. Türkiye […]

KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu: “Yüzde 5 büyüme yılın devamı için olumlu sinyal veriyor.”
12 Haziran 2017 - 13:21 'de eklendi ve 98 kez görüntülendi.

KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, yılın ilk çeyrek büyüme oranını (UHA) Uluslararası Haber Ajansı’na değerlendi ve yüzde 5 büyümenin yılın devamı için olumlu sinyal verdiğini açıkladı.

Ayhan Zeytinoğlu, TUİK tarafından açıklanan 2017 yılının ilk çeyreğine ilişkin yüzde 5,0 büyüme oranının beklentilerin üzerinde geldiğini belirtti.

KSO Başkanı Zeytinoğlu, “Birinci çeyrekte yüzde 5 ile beklentilerin üzerinde büyüdük. Türkiye ekonomisi için memnuniyet verici bir büyüme oranını yakaladık. Moralleri düzeltti. Bu oran yılın devamı için de olumlu bir sinyal veriyor” dedi.

Devlet ve hane halkı harcamalarının oldukça kuvvetli olduğuna vurgu yapan KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu,“Birinci çeyrekte hükümetimizin uygulamaya aldığı geçici vergi kesintileri, ek teşvikler, kredi garanti fonu gibi desteklerin büyümeye ciddi katkı verdiğini düşünüyoruz. Bu teşvikler iç talebi canlandırdı. Bunun neticesinde hanehalkıharcamaları yüzde 5,1 ve devletin nihai tüketim harcamaları yüzde 9,4 arttı.” diye konuştu.

Zeytinoğlu, Türkiye ekonomisinin ilk çeyrekteki yüzde 5 büyümesine ihracatın ciddi katkı verdiğini belirterek geçen yılın aynı döneminde yüzde 1,4 artan mal ve hizmet ihracatının, bu çeyrekte yüzde 10,6 arttığını ve bu yılın ilk çeyreğinde ihracat katkısının 2,2 puan olduğunu bildirdi.

Özel tüketimin 3,1, kamu tüketiminin 1,3 ve yatırımların da 0,6 puan büyümeye katkı verdiğini hatırlatan Ayhan Zeytinoğlu, “Kalıcı büyümenin özellikle ihracatçı ve katma değerli sektörlere yönelik yapılacak yatırımlarla mümkün olduğunu düşünüyoruz.” dedi.

Yatırım harcamalarındaki artışın sınırlı kaldığının da altını çizen Zeytinoğlu, yatırım harcamalarındaki artışın yüzde 2,2 ile düşük seviyede kaldığını,  inşaat yatırımlarının yüzde 10 artarken, makine ve teçhizat yatırımlarının ise yüzde  10,1 olarak daraldığını ifade etti.

Ayhan Zeytinoğlu, “Asıl sürdürülebilir yatırım burada olmalı. Yatırımlarda Kredi Garanti Fonu desteklerinin ikinci çeyrekten itibaren dönüştürücü etkisi olabileceğini bekliyoruz.” dedi.

-KSO Başkanı Merkez Bankası tarafından açıklanan Ödemeler Dengesi istatistiklerini de değerlendirerek cari açığa dikkatleri çekti.

KSO Başkanı “İhracat artışı sevindirici. Ama ithalatımız daha fazla artıyor. Nisan ayında aylık cari açığımız 3,6 milyar dolara ve yıllık açık ise 34,2 milyar dolara yükseldi. Mayıs ayında bunun daha da artmasını bekliyoruz. Cari açık her zaman üzerinde düşünülmesi gereken bir konu. Döviz kazandırıcı faaliyetlere ağırlık vermemiz gerekiyor.” diye kaydetti.

KOCAELİ, UHA Haber

Share
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER