(UHA) Uluslararası Haber Ajansı

SETA’dan, ’15 Temmuz Darbe Davaları’ konulu panel

Türkiye’nin saygın, bağımsız,  tarafsız düşünce ve yayın kuruluşlarından (SETA) Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı tarafından ‘15 Temmuz Darbe Davaları’ konulu panel düzenlendi. SETA’dan konuyla ilgili verilen bilgiye göre, Ankara 17. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yürütülen ve kamuoyunda 15 Temmuz darbe girişimi çatı davası olarak anılan davanın duruşması 22 Mayıs’ta, İstanbul’daki darbe davasının duruşması ise 29 […]

SETA’dan, ’15 Temmuz Darbe Davaları’ konulu panel
10 Haziran 2017 - 23:31 'de eklendi ve 153 kez görüntülendi.
Türkiye’nin saygın, bağımsız,  tarafsız düşünce ve yayın kuruluşlarından (SETA) Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı tarafından ‘15 Temmuz Darbe Davaları’ konulu panel düzenlendi.

SETA’dan konuyla ilgili verilen bilgiye göre, Ankara 17. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yürütülen ve kamuoyunda 15 Temmuz darbe girişimi çatı davası olarak anılan davanın duruşması 22 Mayıs’ta, İstanbul’daki darbe davasının duruşması ise 29 Mayıs’ta başladı.

Kesintisiz devam eden celselerde yaklaşık üç haftadır sanıkların savunmaları dinlenmeye devam ediyor. Ayrıca Türkiye genelinde 23 ilde toplam 101 davada darbe girişimine ilişkin yargılamalar yapılıyor ve yapılacak.

Başlayan davalardaki savunmaların medyaya yansıması ile birlikte 15 Temmuz darbe girişimi tekrar kamuoyunun ana gündem maddelerinden birisi oldu.

Halihazırda Ankara, İstanbul ve Marmaris başta olmak üzere darbe davalarının iddianameleri ve delilleri kamuoyuna ulaşmakta ve savunmalar günlük olarak medyada yayınlanıyor.

İddianamelerin örgütün genel yapısı ve TSK’daki örgütlenmesini açık bir şekilde ortaya koyduğunu ve darbe hazırlıklarından başlamak üzere darbe girişiminin gelişim sürecini ciddi oranda açığa çıkardığını söylemek gerekiyor.

Savunmalarda ise sanıkların örgütsel bir organizasyon içerisinde ve ortak bir kurgu ile hareket ettikleri görülmektedir. Darbe girişiminin failleri ve özellikle FETÖ izleri üzerinde şüphe uyandırmak amacıyla hareket ettikleri göze çarpıyor.

SETA Ankara’da 13 Haziran Salı günü saat 13.00’da yapılacak panelde ‘15 Temmuz darbe davaları‘nın seyri, dava sürecinde sanıkların ve FETÖ’nün izlediği strateji gibi konular müdahil sıfatıyla davaları yakından izleyen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın avukatı Hüseyin Aydın, Sabah gazetesi yazarı Ferhat Ünlü ve SETA Hukuk ve İnsan Hakları Araştırmaları Direktörü Cem Duran Uzun tarafından tartışılacak.

15 Temmuz Darbe Davaları


 • Tarih : 13/06/2017
 • Saat :13:00 : 15:00
 • Yer : SETA Ankara
 • Bitiş  : 13/06/2017
 • Adres : Nenehatun Cd. No:66 GOP/Çankara/Ankara

 • Moderatör : Burhanettin Duran, SETA
 • Konuşmacılar :Hüseyin Aydın, Avukat

  Ferhat Ünlü, Sabah

  Cem Duran Uzun, SETA

Share
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER