(UHA) Uluslararası  Haber Ajansı

May Kraliçe’den hükümet kurma izinini aldı

İngiltere Kraliçesi II. Elisabeth İngiltere Başbakanı Theresa May’ı yeni hükümeti kurmakla görevlendirdi. May, halkın iradesi yönünde davranarak İngiltere’nin AB’den ayrılmasını hayata geçireceğini açıkladı. İngiltere Başbakanı Theresa May, çoğunluğu kaybettiği genel seçimler sonrasında huzuruna çıktığı Kraliçe Elizabeth’ten hükümeti kurma izinini aldı. May, Kraliçe II. Elisabeth ile görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada kurulacak yeni hükümetin “güven” vereceğini  ve Birleşik Krallığı içinde […]

May Kraliçe’den hükümet kurma izinini aldı
10 Haziran 2017 - 5:47 'de eklendi ve 72 kez görüntülendi.

İngiltere Kraliçesi II. Elisabeth İngiltere Başbakanı Theresa May’ı yeni hükümeti kurmakla görevlendirdi. May, halkın iradesi yönünde davranarak İngiltere’nin AB’den ayrılmasını hayata geçireceğini açıkladı.

İngiltere Başbakanı Theresa May, çoğunluğu kaybettiği genel seçimler sonrasında huzuruna çıktığı Kraliçe Elizabeth’ten hükümeti kurma izinini aldı.

May, Kraliçe II. Elisabeth ile görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada kurulacak yeni hükümetin “güven” vereceğini  ve Birleşik Krallığı içinde bulunduğu zor günlerden çıkaracağını söyledi.

May ayrıca, halkın iradesi yönünde davranarak İngiltere’nin AB’den ayrılmasını hayata geçireceğini vurguladı. Brüksel‘in önerdiği doğrultuda 19 Haziran tarihinde Birlik’ten ayrılma görüşmelerini başlatmak isteyen İngiltere Başbakanı, kurulacak yeni hükümetin 10 gün içinde başlayacak görüşmelerde ülkenin süreçten başarılı bir biçimde çıkması için kararlılık sergileyeceğini söyledi.

Brexit müzakerelerinde elini kuvvetlendirmek ve parlamentoda sandalye sayısını artırmak için gittiği erken seçimlerde sahip olduğu çoğunluğu yitiren May’in 10 milletvekili çıkaran Kuzey İrlanda Demokratik Birlik Partisi’yle koalisyon kurması bekleniyor.

Oy sayımının büyük ölçüde tamamlandığı seçimlerde May’in muhafazakarlarının 650 sandalyeli parlamentoda oyların 318’ini aldığını, ana muhalefetteki İşçi Partisi’nin ise 261 sandalye aldığını duyurdu. Çoğunluğu kazanmak için 326 sandalye gerekiyordu.

İngiltere’nin AB’den ayrılma şartlarını belirleyecek son derece karmaşık müzakerelerin başlamasına sadece 10 gün kala alınan bu sonuç hükümeti kimin oluşturacağı ve Brexit müzakerelerinin ne amaçla yürütüleceği konusunda da belirsizlik oluşturuyor.

Corbyn: May istifa etmeli

London Labour Führer Jeremy Corbyn (Getty Images/C. Furlong)

İşçi Partisi lideri Jeremy Corbyn

May “Şu anda bu ülkenin ihtiyacı olan şey istikrardır” şeklinde bir açıklama yaptı ve muhafazakar partinin çoğunluğu sağlaması durumunda istikrarın olacağını belirtti. İşçi Partisi lideri Jeremy Corbyn ise May’in halktan güçlü bir yetki alma planının geri teptiğini, istifa etmesi  ve “bu ülkenin insanlarının gerçek temsilcisi olan partiye yol açması” gerektiğini söyledi.

Therese May bir sonraki seçimler 2020 yılında yapılacak olmasına rağmen yedi hafta önce erken seçim kararı almıştı. Bu kararı aldığında May’in seçimlerden güçlü bir şekilde çıkacağı tahmin ediliyordu.

Share
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER