(UHA) Uluslararası  Haber Ajansı

ARD anketi: Merkel güçleniyor, Schulz düşüşte

Alman Radyolar Birliği’nin (ARD) son anketine göre Başbakan Merkel’e destek hiç olmadığı kadar artarken, Sosyal Demokrat Parti ciddi oranda oy kaybediyor. Dünya üzerinde nereye bakılırsa bakılsın bir kriz göze çarpıyor: Ortadoğu’da gerginlik hakim, Erdoğan’ın Cumhurbaşkanlığındaki Türkiye otokrasi yolunda, ABD Başkanı Donald Trump Batı’nın ortak değerlerini her gün tartışmaya açıyor. Almanlar bu gelişmeler karşısında Angela Merkel […]

ARD anketi: Merkel güçleniyor, Schulz düşüşte
10 Haziran 2017 - 0:30 'de eklendi ve 55 kez görüntülendi.

Alman Radyolar Birliği’nin (ARD) son anketine göre Başbakan Merkel’e destek hiç olmadığı kadar artarken, Sosyal Demokrat Parti ciddi oranda oy kaybediyor.

Dünya üzerinde nereye bakılırsa bakılsın bir kriz göze çarpıyor: Ortadoğu’da gerginlik hakim, Erdoğan’ın Cumhurbaşkanlığındaki Türkiye otokrasi yolunda, ABD Başkanı Donald Trump Batı’nın ortak değerlerini her gün tartışmaya açıyor. Almanlar bu gelişmeler karşısında Angela Merkel gibi bir politikacıya sahip oldukları için memnun görünüyor. Alman Radyolar Birliği’nin kamuoyu araştırma şirketi Infratest-dimap’a hazırlattığı, Almanya’nın nabzını tutan Deutschlandtrend/Almanya’nın eğilimi adlı anketine göre Angela Merkel 2015 sonbaharındaki mülteci krizinden bu yana en yüksek değerlere ulaştı. 2015 yılında çoğu Suriye ve Afganistan’dan 900 bin sığınmacı Almanya’ya geldiğinde, Merkel’ın mültecilere kucak açan tavrı imajını olumsuz etkilemişti. Kamuoyu araşmacılarının hafta başında yaptığı ankette temsili bin 500 vatandaşa sorular yöneltildi.

ARD’nin son anketine göre ise vatandaşların yüzde 64’ü Başbakan Merkel’in çalışmalardan şu an memnun. Merkel ülkenin en sevilen politikacısı.

Hristiyan Demokrat Birlik’in başarı reçetesi: Merkel

Almanya’da vatandaşlara şu an bir seçim olsa anketlerde hangi partiyi seçecekleri sorulduğunda Hristiyan Demokrat Birlik’in önde çıkmasının nedeni, Başbakan Merkel. ARD’nin anketine katılanların yüzde 38’i şu an seçim olsa Hristiyan Demokrat Birlik’e (CDU), Bavyera eyaletindeki seçmenler ise CDU’nun kardeş partisi Hristiyan Sosyal Birlik’e (CSU) oy vereceğini söyledi. Yüzde 24’lük kesim Martin Schulz’un başbakan adayı olduğu Sosyal Demokrat Parti’yi (SPD) tercih ettiğini belirtti. Üç buçuk yıl önce Federal Meclis’e veda etmek zorunda kalan Hür Demokrat Parti ise (FDP) güçleniyor. Ankete göre Hür Demokratların oy oranı yüzde 10.

Sağ popülistler Avrupa’daki diğer partiler kadar güçlü değil

ARD’nin anketine göre şu an Federal Meclis’te grubu bulunan muhalefetteki Sol Parti ve Yeşiller’in oy oranı yüzde 7. Uluslararası alanda güvensiz bir ortamın hakim olduğu dönemlerde seçmenlerin muhalefetteki partiler yerine iktidardaki partilere güvendiğine dikkat çekildi.

İslam ve mülteci karşıtı söylemleriyle dikkat çeken sağ popülist Almanya için Alternatif’in (AfD) oy oranı ise yüzde 9 görünüyor. Bu oy oranı ile Federal Meclis’e girmesine kesin gözüyle bakılıyor. Ancak AfD Avrupa’daki diğer sağ popülist partiler kadar, örneğin Fransa’daki Ulusal Cephe kadar güçlü değil.

Sosyal Demokratların iniş çıkışı

ARD’nin anket sonuçlarına göre Sosyal Demokrat Parti’nin durumu trajik görünüyor. Ocak ayında Avrupa Parlamentosu eski Başkanı Martin Schulz sürpriz biçimde partisinin Başbakan adayı oldu. Mart ayında parti kongresinde yüzde 100 destekle parti genel başkanlığına seçildi. On binlerce insan için Schulz, yeni, taze  bir yüzdü ve bu nedenle SPD’ye destek verdiler. O dönemde yapılan anketlerde Sosyal Demokratlar Merkel’ın Hristiyan Demokrat Birlik Partisi’nin oy oranını yakaladı ve hatta geçti. Ancak daha sonra Schulz sürpriz biçimde düşüşe başladı, televizyonlarda görülmedi. Merkel ise yeniden dünya sahnesinin odağındaydı: Donald Trump’la Washignton’da görüşmesi ya da G7 ülkelerinin İtalya’daki buluşmaları gibi. Şu anki duruma bakıldığında Hristiyan Demokrat Birlik ile Sosyal Demokrat Birlik arasındaki oy farkı yüzde 14 görünüyor. Ankete katılanların sadece yüzde 36’sı Martin Schulz’dan memnun olduklarını belirtti.

ABD ve Donald Trump’a güvensizlik söz konusu

ARD’nin anketine göre ABD’nin Almanlar arasındaki imajı parlak değil: Almanların sadece yüzde beşi ABD’nin yeni başkanına güvendiğini söyledi. Almanların sadece yüzde 21’i ABD’yi Almanya’nın en önemli müttefiki olarak gördüğünü söyleyerek güvenilebileceğini belirtti. Bu oranla ABD’ye duyulan güvenle Rusya’ya duyulan güvenle aynı. Vatandaşların yüzde 94’ü ise özellikle Emmanuel Macron’un Cumhurbaşkanı olmasından bu yana Fransa’ya güvendiğini vurguladı.

© Deutsche Welle, UHA Haber

HABER : Jens Thurau

Share
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER