(UHA) Uluslararası  Haber Ajansı

Avrupa’nın dikkat çeken 10 yaz festivali

Yaz aylarında binlerce insan Avrupa’daki çeşitli müzik festivalleri için yollara koyuluyor. Bu etkinliklerde herkesin müzik zevkine uygun bir festival mevcut. Rock am Ring ve Wacken Açık Hava Festivali, Almanya Almanya’da en büyük açık hava festivali her yıl Nürburgring yarış pistinde yapılan Rock am Ring. Bu yıl terör tehdidi nedeniyle her ne kadar üç günlük festivalin […]

Avrupa’nın dikkat çeken 10 yaz festivali
09 Haziran 2017 - 18:25 'de eklendi ve 182 kez görüntülendi.

Yaz aylarında binlerce insan Avrupa’daki çeşitli müzik festivalleri için yollara koyuluyor. Bu etkinliklerde herkesin müzik zevkine uygun bir festival mevcut.

Festivalsommer in Europa (picture-alliance/dpa/R.Goldmann)

Rock am Ring ve Wacken Açık Hava Festivali, Almanya

Almanya’da en büyük açık hava festivali her yıl Nürburgring yarış pistinde yapılan Rock am Ring. Bu yıl terör tehdidi nedeniyle her ne kadar üç günlük festivalin ilk gününde konser alanı boşaltılmış olsa da tehdit ortadan kalkınca müzik ve coşku kaldığı yerden devam etti. Heavy metal tutkunlarının heyecanla beklediği Wacken Açık Hava Festivali ise Ağustos’un ilk hafta sonunda Wacken kasabasında.

Festivalsommer in Europa (picture-alliance/dpa/Y.Mok)

Glastonbury Festivali, Birleşik Krallık

1970’te yaklaşık bin 500 kişinin 1 pound ödeyerek girip Marc Bolan ve Al Steward gibi müzisyenlerin performanslarını izlemesiyle başlayan Glastonbury Festivali, artık her yıl haziran ayının son hafta sonunda 130 bin kadar insanın katıldığı dünyanın en büyük açık hava müzik festivallerinden birisi durumunda.

Festivalsommer in Europa (picture-alliance/dpa/P.Troest)

Roskilde Festivali, Danimarka

Avrupa’nın yardımsever festivali, gönüllüler tarafından organize edilen ve gelirinin tamamının hayır kurumlarına aktarıldığı Danimarka’daki Roskilde Festivali. Organizatörler hem yeni popüler olmaya başlayan müzisyenleri (fotoğraftaki grup: First Aid Kit, 2015) hem de müzik dünyasının Rolling Stones veya Sir Paul McCartney gibi yıldızlarını davet ederek dinleyicilere farklı olanaklar sunuyor.

Festivalsommer in Europa (picture-alliance/dpa/B.Thissen)

Moers Festivali, Almanya

Bu yıl 2-5 Haziran tarihleri arasında caz müziği hayranları Almanya’nın Ruhr Bölgesi’ndeki Moers kasabasına akın etti. Kırk yıldan uzun bir süredir düzenlenen Moers Festivali, yeni müzik akımlarına açık olmasıyla ünlü. Doğaçlama müzik yapılmasıyla bilinen festival, John Zorn gibi yenilikçi müzik ikonlarının da düzenli katıldığı bir etkinlik.

Festivalsommer in Europa (picture-alliance/dpa/M. Lopez)

Montreux Caz Festivali, İsviçre

Fonda Cenevre Gölü görüntüsüyle Montreux Caz Festivali, dünyanın en bilinen caz etkinliklerinden biri. Bu yıl 30 Haziran-15 Temmuz tarihleri arasında 51’inci kez gerçekleştirilecek olan festivalde Bill Frisell ve John Scofield gibi caz ustalarını pop ve soul müzisyenleriyle aynı sahnede izleyebilirsiniz. Bu yılın yıldız konuklarından biri festivale ilk defa katılan İngiliz şarkıcı Tom Jones.

Festivalsommer in Europa (picture-alliance/dpa/P.Bergen)

Kuzey Denizi Caz Festivali, Hollanda

Dünyanın en büyük kapalı mekan caz festivali 7-9 Temmuz tarihleri arasında yapılacak. 75 bin biletin aylar öncesinden tükendiği Kuzey Denizi Caz Festivali’nde bu yıl Rotterdam’daki Ahoy konser salonunun 14 farklı sahnesinde ardı ardına beşer performans olacak. Bu yıl festivale katılan müzisyenler arasında Gladis Knight, Van Morrison, Emeli Sandé ve Herbie Hancock bulunuyor.

Festivalsommer in Europa (picture-alliance/dpa/F.Meneghetti)

Opera Festivali, Verona-İtalya

Eski amfi tiyatro Arena di Verona, açık havada opera performansları ve muhteşem kulisyle ünlü. Öncelikle Guiseppe Verdi’nin “Aida” operası bu mekanı dünyaca tanınan bir yer yaptı. “Aida” bestecinin 100’üncü doğum günü olan 10 Ağustos 1913’ten beri burada düzenli olarak sergileniyor. 23 Haziran’da başlayan festival Ağustos’un sonuna kadar devam ediyor.

Festivalsommer in Europa (picture-alliance/dpa/M.Crossick)

The Proms, Birleşik Krallık

Konserler temmuzdan eylüle kadar Londra’da yapılıyor. Dünyanın en büyük klasik müzik festivallerinden biri. Son konser, Royal Albert Hall’de düzenlenen “Night of the Proms” kült bir etkinlik. Büyük ilgi gören biletler çıkar çıkmaz tükeniyor. “Proms in the Park” aynı zamanda Hyde Park’ta düzenleniyor. Böylece bilet bulamayanlar da konserleri büyük ekrandan izleyebiliyor.

Festivalsommer in Europa (picture-alliance/dpa/M.Scholz)

Schleswig Holstein Müzik Festivali, Almanya

Temmuz ve ağustos aylarında kuzey Almanya’nın Schleswig Holstein eyaleti büyük bir klasik müzik konser sahnesine dönüşüyor. Beş hafta sonunu kapsayan konserler bahçelerde, parklarda, mülklerde ve saraylarda gerçekleşiyor. Geleneksel olarak ilk konser Gut Stockseehof’ta (fotoğrafta) yapılıyor. 1986’da başlayan festival dünyanın en büyük klasik müzik festivallerinden birine dönüştü.

Festivalsommer in Europa (picture-alliance/dpa/J.Carstensen)

Fête de la Musique, Küresel çapta

Açık havada ve ücretsiz: Bu, yılın en uzun günü olan 21 Haziran’da başlayan Fête de la Musique’in sloganı. Profesyonel ve amatör müzisyenler tarafından dünya çapında 500 şehirde ücretsiz konserler veriliyor. Paris’ten çıkan festival fikri dünyayı sardı. Herkesin müziğin keyfini çıkarabilmesi için 1982’de Fransa Kültür Bakanı Jack Lang’ın inisiyatifiyle başladı.

Share
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER