(UHA) Uluslararası  Haber Ajansı

Londra’da saldırı sonrası çok sayıda gözaltı

Londra’da cumartesi gecesi düzenlenen ve 7 kişinin hayatını kaybettiği ve 48 kişinin yaralandığı terör saldırısını IŞİD üstlenirken, gözaltılar devam ediyor. Genel seçimlere günler kala ve Manchester’deki 22 kişinin öldüğü bombalı saldırıdan bir hafta sonra yine terör saldırısına hedef olan İngiltere’de cumartesi gecesi yaşanan saldırıyı terör örgütü IŞİD üstlenirken, Londra polisi, pazartesi sabahı yaptığı baskınlarda saldırı ile […]

Londra’da saldırı sonrası çok sayıda gözaltı
06 Haziran 2017 - 3:10 'de eklendi ve 128 kez görüntülendi.

Londra’da cumartesi gecesi düzenlenen ve 7 kişinin hayatını kaybettiği ve 48 kişinin yaralandığı terör saldırısını IŞİD üstlenirken, gözaltılar devam ediyor.

Genel seçimlere günler kala ve Manchester’deki 22 kişinin öldüğü bombalı saldırıdan bir hafta sonra yine terör saldırısına hedef olan İngiltere’de cumartesi gecesi yaşanan saldırıyı terör örgütü IŞİD üstlenirken, Londra polisi, pazartesi sabahı yaptığı baskınlarda saldırı ile ilgili çok sayıda kişiyi gözaltına aldı.

IŞİD’e yakınlığıyla bilinen haber ajansı Amaq, “Bir IŞİD savaşçı müfrezesinin” saldırıyı gerçekleştirdiğini aktardı.

Polis saldırganların kimliklerinin tespit edildiğini açıkladı ancak kimlik bilgilerini kamuoyu ile paylaşmadı. Londra Metropolitan Polis Komiseri Cressida Dick saldırganların suç ortakları olup olmadığının henüz araştırıldığını açıkladı.

Cumartesi günü yaşanan saldırıda, Londra Köprüsü üzerinde bir aracı yayaların üzerine süren ve ardından yayaları bıçaklayan üç saldırgan yedi kişiyi öldürüp, çok sayıda insanı da yaralamıştı. Saldırıda bazıları ağır olmak üzere 48 kişi de yaralanmıştı. 21 kişinin durumunun ciddiyetini koruduğu bildirildi.

Saldırganlar polis tarafından olay sırasında öldürüldü. Polis saldırı sonrası saldırganların adreslerine baskın düzenleyerek 12 kişiyi gözaltına almıştı. Terörle mücadele ekiplerinin başkanı Mark Rowley, saldırıları ‘terör saldırısı’ olarak nitelendirdiklerini açıkladı.

Başbakan Theresa May, pazar günü Londra’daki terör saldırılarının ardından düzenlenen güvenlik toplantısı sonrasında kamuoyuna açıklamalarda bulundu. İngiltere Başbakanı, Manchester ve Londra saldırılarının birbiriyle bağlantılı olmadığını belirterek “Ancak karşılaştığımız tehditte yeni bir trend deneyimi içinde olduğumuzu düşünüyoruz” dedi. Başbakan May “Artık yeter demenin zamanı geldi” ifadelerini kullandı.

İngiltere Başbakanı “Eğer konu aşırıcılık ve terörizmle uğraşmaksa bazı şeylerin değişmesi gerek” dedi. May “Her şey olduğu gibi devam edebilirmiş gibi yapamayız ve yapmamak zorundayız” şeklinde konuştu.

May, Büyük Britanya’nın terörle mücadele stratejisini gözden geçirmesi gerektiğini vurguladı ve polis ve güvenlik güçlerinin radikal İslamcılara karşı her türlü araca sahip olması gerektiğini söyledi.

Seçim kampanyaları

İngiltere Başbakanı Theresa, May 8 Haziran’da yapılması planlanan parlamento seçimlerinin planlandığı gibi yapılacağını söyledi. May bugün seçim kampanyasına tekrar başladı.

May’in parlamentodaki gücünü artırmak için gitmeye karar verdiği erken seçimde elde edeceği başarı, lideri olduğu Muhafazakar Parti’nin güçlü avantajının sona erdiğini gösteren anket sonuçlarıyla belirsizliğe dönüştü.

Her ne kadar anketler May’in kazanacağını gösteriyorsa da az farklı bir sonucun, 19 Haziran’da başlayacak olan Brexit müzakerelerinde ülkesinin Avrupa Birliği’nden çıkışının koşullarını görüşecek olan May’in elini zayıflatabileceği düşünülüyor.

©Deutsche Welle, UHA Haber

Share
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER