(UHA) Uluslararası  Haber Ajansı

SDG’nin Rakka’ya ilerleyişi sürüyor

    ABD’nin silah gönderdiği Suriye Demokratik Güçleri arasında yer alan YPG, Rakka operasyonunun birkaç gün içinde başlayacağını açıkladı. SDG’nin Rakka’ya 10 km uzaklıkta olduğu belirtiliyor. ABD’nin silah gönderdiği Suriye Demokratik Güçleri arasında yer alan YPG, Rakka operasyonunun birkaç gün içinde başlayacağını açıkladı. SDG’nin Rakka’ya 10 km uzaklıkta olduğu belirtiliyor. Suriyeli Kürtler’den oluşan Halk Savunma […]

SDG’nin Rakka’ya ilerleyişi sürüyor
04 Haziran 2017 - 3:25 'de eklendi ve 83 kez görüntülendi.

 

 

bayrak-atatürk ile ilgili görsel sonucu

ABD’nin silah gönderdiği Suriye Demokratik Güçleri arasında yer alan YPG, Rakka operasyonunun birkaç gün içinde başlayacağını açıkladı. SDG’nin Rakka’ya 10 km uzaklıkta olduğu belirtiliyor.

ABD’nin silah gönderdiği Suriye Demokratik Güçleri arasında yer alan YPG, Rakka operasyonunun birkaç gün içinde başlayacağını açıkladı. SDG’nin Rakka’ya 10 km uzaklıkta olduğu belirtiliyor.

Suriyeli Kürtler’den oluşan Halk Savunma Birlikleri YPG’nin  sözcüsü Nuri Mahmud, ABD’nin hafta içerisinde silah yardımına başladığı Suriye Demokratik Güçleri’nin Rakka’nın eteklerine ulaştığını söyledi.

Mahmud, 4 bin IŞİD’linin olduğu düşünülen Rakka’nın merkezine yönelik operasyonun önümüzdeki günlerde başlayacağını da belirtti.

ABD’nin önderliğindeki koalisyon güçleri ise Rakka operasyonu ile ilgili takvim açıklamaktan kaçındı. Albay Ryan Dillon, SDG’nin hergün Rakka’ya biraz daha yaklaştığını vurgulamakla yetindi.

SDG Rakka’ya ilerliyor

Suriye Demokratik Güçleri’nin, silah yardımının başlamasının ardından IŞİD’in kalesi konumundaki Rakka’nın batısındaki bir kasabayı örgütten geri aldıkları bildirildi.

Belkemiğini Suriyeli Kürtler’den oluşan Halk Savunma Birlikleri YPG’nin oluşturduğu Suriye Demokratik Güçleri, üç gün süren çatışmaların ardından El Mansura’yı IŞİD’ten temizlediğini duyurdu.

Rakka’nın kırsal bölgesindeki en büyük kasabalardan biri olma özelliğini taşıyan El Mansura çevresinde IŞİD’le çatışmalar sürüyor.

SDG güçleri, kasabadan kaçan IŞİD’lilerin peşine düştü. Ayrıca bölgedeki baraj çevresine yerleştirilen mayınların temizliği yapılıyor.

Rakka öncesi son aşama batı cephesi

Syrien Region Rakka SDF Kämpfer (Reuters/R. Said)

Suriye Demokratik Güçleri’ne bağlı birlikler

Rakka’ya 20 km uzaklıktaki kasabanın alınmasının ardından açıklama yapan Suriye Demokratik Güçleri sözcüsü Talal Silo, kasabanın ele geçirilmesinin Rakka’nın kuşatılmasındaki önemine dikkat çekti.

Silo, batı cephesindeki operasyonun Rakka’nın merkezine yönelik harekatın son aşamasını oluşturduğunu söyledi.

SDG sözcüsü, Rakka’yı kuzeyden ve güneyden kuşattıklarına, geriye bir tek batı cephesinin kaldığına dikkat çekti.

ABD’nin hava operasyonlarıyla da destek verdiği Suriye Demokratik Güçleri, IŞİD’in elindeki Rakka’yı geri almak üzere 2016 Kasım ayında operasyon başlattı.

ABD silah yardımına başladı

Amerika Birleşik Devletleri, Suriye Demokratik Güçleri’ne silah yardımına hafta içerisinde başlattı. Pentagon, YPG’nin de içerisinde yer aldığı gruba küçük silah, mühimmat ve araç sevkiyatı yapıldığını belirtti. Verilen silahlar arasında AK-47 tipi tüfek ve küçük çaplı makineli silahların bulunduğu açıklandı.

ABD Başkanı Donald Trump, YPG’ye silah gönderilmesine Mayıs ayında onay vermişti. Washington yönetimi, YPG’yi IŞİD ile mücadelenin etkili bir güç olarak görüyor.

Türkiye ise “PKK’nın Suriye uzantısı” olarak gördüğü YPG’yi “terör örgütü” olarak kabul ediyor ve YPG’ye verilen silahların Türkiye’nin güvenliği için tehdit oluşturabileceğine dikkat çekiyor.

Share
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER