(UHA) Uluslararası  Haber Ajansı

‘İstanbul İslam ekonomisinin merkezi olmalı’

     ÖNSİAD Başkanı Erdoğmuş, “Tüm dünyada İslam ekonomisi yükseliş trendinde. Türkiye bu fırsatı kaçırmamalı, İstanbul İslam ekonomisinin merkezi olmalı.” dedi. Önder İş Dünyası Sanayici ve İş Adamları Derneği (ÖNSİAD) Başkanı Rasim Erdoğmuş, tüm dünyada İslam ekonomisinin yükseliş trendinde olduğunu belirterek, Türkiye’nin bu fırsatı kaçırmaması, İstanbul’un İslam ekonomisinin merkezi olması gerektiğini vurguladı. Erdoğmuş, yaptığı yazılı […]

‘İstanbul İslam ekonomisinin merkezi olmalı’
02 Haziran 2017 - 1:22 'de eklendi ve 119 kez görüntülendi.

 

 

bayrak-atatürk ile ilgili görsel sonucu

 ÖNSİAD Başkanı Erdoğmuş, “Tüm dünyada İslam ekonomisi yükseliş trendinde. Türkiye bu fırsatı kaçırmamalı, İstanbul İslam ekonomisinin merkezi olmalı.” dedi.

Önder İş Dünyası Sanayici ve İş Adamları Derneği (ÖNSİAD) Başkanı Rasim Erdoğmuş, tüm dünyada İslam ekonomisinin yükseliş trendinde olduğunu belirterek, Türkiye’nin bu fırsatı kaçırmaması, İstanbul’un İslam ekonomisinin merkezi olması gerektiğini vurguladı.

Erdoğmuş, yaptığı yazılı açıklamada, İslami sisteme uygun ekonomik uygulamalarla ilgili önemli çalışmaların başladığını ancak bunların yeterli olmadığını kaydederek, üniversitelerin işletme ve iktisat fakültelerinde İslam ekonomisi ve faizsiz finans, ilahiyat fakültelerinde ise ekonomi ve finans alanlarında dersler verildiğini anımsattı.

Türkiye Varlık Fonu’nun İslami mortgage sisteminin geliştirileceği önemli bir çalışma başlattığını ifade eden Erdoğmuş, katılım bankalarının net karlarının arttığını, bunların çok önemli gelişmeler olduğunu anlattı.

Erdoğmuş, “Ancak 2018 itibarıyla toplam miktarı 3,4 trilyon dolar seviyesine ulaşması beklenen küresel İslami varlıklardan önemli bir paya sahip olmak için hızlı hareket etmeliyiz. Kültürel avantajımızı kullanarak dünyanın İslami finans merkezine dönüşebilmek için süratle doğru adımlar atmalıyız.” ifadelerini kullandı.

“Batı çoktan İslam ekonomisine yöneldi”

Erdoğmuş, tüm dünyada İslam ekonomisinin yükseliş trendinde olduğunun altını çizerek, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Türkiye bu fırsatı kaçırmamalı, İstanbul İslam ekonomisinin merkezi olmalı. Kapitalist sistem sürdürebilir değil ve belirli aralıklarla kriz oluşturma riski taşıyor. Batı çoktan İslam ekonomisinin uygulamalarına yöneldi. İngiltere, Lüksemburg, Hong Kong ve Hollanda gibi ülkeler İslami finans merkezi olma yolunda önemli adımlar atıyor. Oysa kültürümüzün temelini oluşturan İslam’ın ekonomik öğretilerine geri dönmeli, İstanbul’u tüm dünyanın takip ettiği İslami ekonomi merkezine dönüştürmeliyiz.”

Share
Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER