(UHA) Uluslararası  Haber Ajansı

Türkiye’de yaşayan Suriyeliler, PYD’nin Ceylanpınar’daki karakola yaptığı saldırıya tepki gösterirken, örgüt tarafından kendilerine yapılan zulümleri anlattılar

    Türkiye’de yaşayan Suriyeliler, PYD’nin Ceylanpınar’daki karakola yaptığı saldırıya tepki gösterirken, örgüt tarafından kendilerine yapılan zulümleri anlattılar. Ülkelerindeki iç savaş nedeniyle Türkiye’ye sığınan Suriyeliler, terör örgütü PYD/PKK/YPG unsurlarının kontrolündeki Rasulayn’dan, Şanlıurfa’nın Ceylanpınar ilçesindeki hudut karakoluna yapılan saldırıya tepki gösterdi. Haseki’ye bağlı Rasulayn ilçesinden 4 yıl önce terör örgütü PYD/PKK’nın zulmünden kaçarak geldikleri Ceylanpınar’a yerleşen […]

Türkiye’de yaşayan Suriyeliler, PYD’nin Ceylanpınar’daki karakola yaptığı saldırıya tepki gösterirken, örgüt tarafından kendilerine yapılan zulümleri anlattılar
29 Nisan 2017 - 9:18 'de eklendi ve 115 kez görüntülendi.

 

 

Türkiye’de yaşayan Suriyeliler, PYD’nin Ceylanpınar’daki karakola yaptığı saldırıya tepki gösterirken, örgüt tarafından kendilerine yapılan zulümleri anlattılar.

Ülkelerindeki iç savaş nedeniyle Türkiye’ye sığınan Suriyeliler, terör örgütü PYD/PKK/YPG unsurlarının kontrolündeki Rasulayn’dan, Şanlıurfa’nın Ceylanpınar ilçesindeki hudut karakoluna yapılan saldırıya tepki gösterdi.

Haseki’ye bağlı Rasulayn ilçesinden 4 yıl önce terör örgütü PYD/PKK’nın zulmünden kaçarak geldikleri Ceylanpınar’a yerleşen Suriyeli sığınmacılar, bir an önce topraklarına dönmek istiyor.

‘ZORLA ALIP ÖN SAFTA SAVAŞTIRDILAR’

Suriyeli Muhammed Cedan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Hafız Esad’ın yıllarca kendilerine zulmettiğini aktararak, yerine geçen oğlunun da aynı zulme devam ettiğini belirtti.

Esed rejiminin Rasulayn’dan çekilmesiyle yerine terör örgütü PYD/PKK’nın geçtiğini kaydeden Cedan, şunları dile getirdi:

“Terör örgütü PYD/PKK’lılar geldikten sonra önce evlerimizi talan ettiler ve bizi zorla göç ettirdiler. Kendilerinden olmayanları şehirden kovdular. PYD/PKK’dan çok zulüm gördük. Her aileden bir kişiyi zorla alıyor ve ön saflarda savaştırıyorlardı. Biz de PYD/PKK zulmünden kaçarak Türkiye’ye sığındık.”

Cedan, savaşın bir an önce bitmesini ve evlerine dönmek istediklerini dile getirerek, Türkiye’ye kendilerine kucak açtığı ve 4 yıldır misafir ettiği için teşekkür etti.

“Bizlere sahip çıkan Cumhurbaşkanı Erdoğan’a teşekkür ediyoruz”

Ahmet Ubeyd El Halil de ailesinin Rasulayn’ın ileri gelenlerinden olduğunu ifade ederek, terör örgütü PYD/PKK mensuplarının zulümleri nedeniyle topraklarını terk etmek zorunda kaldıklarını söyledi.

Rejim güçlerinin bölgeden çekilmesiyle Türkmen, Arap ve Kürtler olarak kardeşçe yaşadıklarını vurgulayan El Halil, “Ancak, PKK/PYD geldikten sonra huzurumuz bozuldu. Biz de topraklarımızı terk etmek zorunda kaldık. Bizlere sahip çıkan Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a teşekkür ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

Share
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER