(UHA) Uluslararası  Haber Ajansı

İzmir Barosu’ndan skandal paylaşıma suç duyurusu

    İzmir Barosu sosyal medya üzerinden kin ve nefreti körükleyen söylemleri yakından takip ediyor. Şimdiye kadar konuya ilişkin çok sayıda paylaşımı yargıya taşıyan İzmir Barosu, son olarak 16 Nisan’da yapılan halkoylaması öncesi sosyal medya hesabında “17 Nisan günü savaşı kazanınca, bunların karıları ve kızları ganimet olarak ‘evet’çilere helaldir” şeklinde paylaşımda bulunan Ö.A. hakkında suç […]

İzmir Barosu’ndan skandal paylaşıma suç duyurusu
28 Nisan 2017 - 14:48 'de eklendi ve 187 kez görüntülendi.

 

 

İzmir Barosu sosyal medya üzerinden kin ve nefreti körükleyen söylemleri yakından takip ediyor.

Şimdiye kadar konuya ilişkin çok sayıda paylaşımı yargıya taşıyan İzmir Barosu, son olarak 16 Nisan’da yapılan halkoylaması öncesi sosyal medya hesabında “17 Nisan günü savaşı kazanınca, bunların karıları ve kızları ganimet olarak ‘evet’çilere helaldir” şeklinde paylaşımda bulunan Ö.A. hakkında suç duyurusunda bulundu.

Av. Aydın Özcan, ile ilgili görsel sonucu

İzmir Barosu Başkanı Av. Aydın Özcan

 İzmir Barosu Başkanı Av. Aydın Özcan, konuya ilişkin olarak (UHA) Uluslararası Haber Ajansı‘na yaptığı açıklamada, bahsi geçen paylaşımı yapan Ö.A.’nın bu beyanının 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu’nun 216. maddesinde ifade edilen “Halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama” suçunun unsurlarını oluşturduğunu söyledi.

Av. Aydın Özcan, ifade edilen suç duyurusu dilekçesinde, “Türkiye’de önemli bir sürecin yaşandığı bir ortamda, böylesine ayrıştırıcı ve aşağılayıcı nitelikteki sosyal medya paylaşımları hiç kuşku yok ki nefreti yaymak anlamına gelir” şeklinde ifade etti.

Düşünce özgürlüğünün demokratik toplumlardaki mutlak sınırının “şiddet” olduğunu hatırlatılan  Av.Aydın Özcan, Ö.A.’nın ifadelerinin açıkça şiddeti över nitelikte olduğunu, savaş ve savaş hukukundan bahsettiğini, kadınları ise savaş ganimeti olarak tanımladığını, ayrıca kendisi gibi düşünmeyen ve farklı düşünceleri dile getiren kişilere ise hakaret içerdiğini belirtilerek, bahsi geçen paylaşımın düşünce özgürlüğü kapsamında değerlendirilemeyeceğini açıkladı.

 İzmir Barosu Başkanı Av. Aydın Özcan, “anılan nedenlerle 1136 sayılı Avukatlık Kanunu 76. maddesinin barolara yüklediği “hukukun üstünlüğünü, insan haklarını savunmak ve korumak görevi nedeniyle şikayet başvurusunda bulunma zorunluluğu doğmuştur” denilen dilekçede, şikâyet olunan Ö.A. hakkında gerekli soruşturmanın yapılarak yayının durdurulması ve kaldırılması ile cezalandırılmasını temin amacıyla kamu davasının açılmasına karar verilmesi talep edildi” dedi.

Başkan Av. Aydın Özcan, 80 milyon Türk halkı olarak birlik olunması gereken bu günlerde toplumu ayrıştırıcı, düşmanlık tohumları eken, tüm kadınların onur, şeref ve saygınlığını rencide edecek biçimde hakaretamiz ve aşağılayıcı ifadeleri kabul etmenin mümkün olmadığını dile getirdi.

Bu tip paylaşımların, ülkemizin birlik ve beraberliğini bozmak, toplumda umutsuzluk ve kaos yaratmak amacı taşımakta olduğunu belirten Av. Aydın Özcan, “kamu düzeni açısından açık ve yakın tehlikeye vücut vermektedir” dedi.

izmir barosu logo ile ilgili görsel sonucu

Av. Özcan, “dilekçemizde de belirttiğimiz üzere gerek ulusal ve gerekse evrensel hukukta düşünce özgürlüğünün sınırları çizilmiştir ve şiddet içeren söylemler bu sınırın dışında kalmaktadır. Dolayısıyla bu ve benzeri paylaşımlar dünyanın hiçbir yerinde düşünce özgürlüğü kapsamına girmemektedir. Bu nedenle Avukatlık Kanunu’nun barolara vermiş olduğu ‘…hukukun üstünlüğünü, insan haklarını savunmak ve korumak…’ yine aynı yasanın baro yönetim kurullarının görevleri arasında saydığı ; ‘hukukun üstünlüğünü ve insan haklarını savunmak, korumak ve bu kavramlara işlerlik kazandırmak’ maddeleri uyarınca adı geçen şahıs hakkında suç duyurusunda bulunmak zorunluluğu doğmuştur” diye kaydett.

İZMİR, UHA Haber

Share
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER