(UHA) Uluslararası  Haber Ajansı

Cumhurbaşkanlığı sistemi ekonomi için ne vaat ediyor?

    Uzun Vadeli Politikaları Yeniden Düşünme Fırsatı Türkiye 2000-2001 krizinden sonra birinci nesil ekonomik reformları uygulama konusunda mükemmel bir iş çıkardı. Kişi başına düşen GSYH kısa bir sürede 3 bin dolar seviyesinden 10 bin dolar seviyesine yükseldi. Türkiye bu başarıyı büyük oranda finansal ve makroekonomik istikrarı tesis ederek sağladı. Bu başarıyı bir üst seviyeye […]

Cumhurbaşkanlığı sistemi ekonomi için ne vaat ediyor?
27 Nisan 2017 - 0:01 'de eklendi ve 165 kez görüntülendi.

 

 

Uzun Vadeli Politikaları Yeniden Düşünme Fırsatı

Türkiye 2000-2001 krizinden sonra birinci nesil ekonomik reformları uygulama konusunda mükemmel bir iş çıkardı.
Kişi başına düşen GSYH kısa bir sürede 3 bin dolar seviyesinden 10 bin dolar seviyesine yükseldi. Türkiye bu başarıyı büyük oranda finansal ve makroekonomik istikrarı tesis ederek sağladı.
Bu başarıyı bir üst seviyeye çıkarmak ve gelişmiş ülke konumuna ulaşmak için Türkiye’nin ikinci nesil ekonomik reformları ve akıllı bir sanayi politikası uygulaması ge rekirdi. Ancak maalesef küresel finans krizi, jeopolitik riskler ve içeride artırılmaya çalışılan siyasi tansiyon ekonomide yeni bir başarı hikayesi yazmayı geciktirdi.
Türkiye’nin uzun vadeli ekonomi politikalarını oluşturmak ve bunları uygulamak için kaybedeceği vakti yok. Uzun vadeli politikalar ekonomik büyümeyi canlandırmak ve Türkiye’yi daha yüksek refah kavuşturacak bir yola sokmak için çok önemli. Uzun vadede Türkiye’nin teknoloji ve üretkenlik seviyesini yukarıya taşımaya ihtiyacı var.

Türkiye katma değer artışını sağlamak ve cari açığını azaltmak için imalat sanayiinde yabancı girdilere olan bağımlılığını azaltmak durumundadır. Bunları gerçekleştirebilmek için AR-GE ve inovasyonu daha fazla teşvik etmeli,

üniversiteler ve iş dünyası arasındaki bağlantıyı güçlendirmeli, iş ortamını iyileştirmeli, finansal enstrümanlarını çeşitlendirmeli ve eğitim sisteminin kalitesini artırmalıdır.
Türkiye ayrıca teknoloji açığını kapatmak için yüksek teknoloji alanında daha fazla doğrudan yabancı çekebilmelidir.
Türkiye’nin ekonomik hedeflerine ulaşabilmesi için bu yapısal reformları ve uzun vadeli politikaları gerçekleştirmesi gerekmektedir. Bunun için de Türkiye’nin siyasi istikrar, güçlü yürütme, hızlı ve etkin karar alma mekanizması ve devlet kurumları arasında daha iyi bir koordinasyona ihtiyacı var. Yeni yönetim sistemi böyle bir ortamı sağlaması açısından önemli bir fırsat vaat etmektedir.
Nurullah GÜR
SETA Ekonomi Araştırmaları Direktörü
***

Nurullah Gür

Ekonomi Araştırmaları Direktörü
2006 yılında Marmara Üniversitesi İngilizce İktisat Bölümü’nden mezun oldu. Aynı bölümden 2008 yılında yüksek lisans derecesini aldı. Doktora derecesini 2012 yılında University of Essex’den aldı. Gür, halen İstanbul Medipol Üniversitesi Ekonomi ve Finans Bölümü’nde öğretim üyesi olarak çalışmalarına devam etmektedir. Ekonomik gelişme, finans-reel sektör ilişkisi ve uluslararası politik iktisat alanlarında çeşitli uluslararası dergilerde yayınları bulunmaktadır.

Share
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER