(UHA) Uluslararası  Haber Ajansı

AfD: Çifte vatandaşlık kaldırılsın

    Sağ popülist AfD, Almanya’dan çıkan yüksek Evet oylarının, Türkler için çifte vatandaşlığın iyi fikir olmadığını ve özgürlükten yana olmayanların özgürlüğün kısıtlandığı yere gitmesi gerektiğini belirtti. Sağ popülist Almanya için Alternatif  (AfD)  partisi Almanya’daki Türklerin oy verme eğilimini çifte vatandaşlık uygulamasına karşı tez olarak kullanıyor. Partinin genel başkanvekili Alexander Gauland Alman haber ajansı dpa’ya […]

AfD: Çifte vatandaşlık kaldırılsın
24 Nisan 2017 - 0:05 'de eklendi ve 162 kez görüntülendi.

 

 

Sağ popülist AfD, Almanya’dan çıkan yüksek Evet oylarının, Türkler için çifte vatandaşlığın iyi fikir olmadığını ve özgürlükten yana olmayanların özgürlüğün kısıtlandığı yere gitmesi gerektiğini belirtti.

Sağ popülist Almanya için Alternatif  (AfD)  partisi Almanya’daki Türklerin oy verme eğilimini çifte vatandaşlık uygulamasına karşı tez olarak kullanıyor. Partinin genel başkanvekili Alexander Gauland Alman haber ajansı dpa’ya yaptığı açıklamada, “Referandum çifte vatamdaşlığın iyi bir fikir olmadığını göstermiştir”, dedi.

Gauland ‘otokrat sistem lehindeki oyların yüzde 60’ı aşmasının bu sistemi tercih edenlerin Almanya’ya ait olmadıklarını ortaya koyduğunu’ belirtti.

Konuyu genel seçim kampanyasında da işleyeceklerini söyleyen Alexander Gauland “çifte vatandaşlığın otomatik olarak iki bağlılık yarattığını ve bu durumun Avrupa Birliği vatandaşları açısından sıkıntıya yol açmadığını, farklı kültür çevrelerinden gelenler için ise pekâlâ problem yarattığını” dile getirdi.

Deutschland AfD Gauland (picture-alliance/dpa/R. Hirschberger)

Alexander Gauland

AfD Genel Başkanvekili “geçmişte yapılan hataların telafi edilemeyeceğini ancak yasa değişikliğiyle talihsizliğin devam etmesinin önlenebileceğini” söyledi.

‘Özgürlük istemeyenler gitsin’

Gauland, 16 Nisan anayasa referandumunda Almanya’da yaşayan Türklerin büyük çoğunlukla Evet oyu kullanmasını uyum politikasındaki ihmallere bağlayan Yeşiller partisinin tutumuyla ilgili olarak da şöyle konuştu: “Uyum için biz değil, onlar gayret göstermeli. Burası bizim vatanımız. Bizimle birlikte yaşamak isteyen kendini bize uydurmalıdır.”

Almanya için Alternatif partisinin eş başkanı Jörg Meuthen, “en iyisinin, anayasa reformundan yana oy kullanan Türklerin Almanya’dan gönderilmesi olduğunu” söyledi.

Meuthen bunun hukuken mümkün olmadığını bildiğini ancak “özgürlükten yana değilseniz, lütfen özgürlüklerin engellendiği yere gidin deme hakkını kendinde bulduğunu”, dile getirdi. AfD’li politikacı, “En iyisi, özgürlükçülüğümüzü paylaşmak istemeyen Türk hemşerilerimizin ülkemizi terk etmeleri olur”, dedi.

© Deutsche Welle, UHA Haber

Share
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER