(UHA) Uluslararası  Haber Ajansı

ABD Başkanı Trump “soykırım” diyecek mi?

    ABD Başkanı Donald Trump, göreve geldikten sonraki ilk 24 Nisan açıklamasını bugün yapacak. 1915 olaylarının yıldönümünde gözler bir kez daha Beyaz Saray’a çevrildi. 24 Nisan yaklaşırken ABD Temsilciler Meclisi’nden 80’i aşkın üye ABD Başkanı Donald Trump’a ortak mektup göndererek, Başkan’dan 1915 olaylarını “soykırım” olarak tanımlamasını istedi. Mektupta geçmişteki Cumhuriyetçi başkanlardan Ronald Reagan’ın 1981’de […]

ABD Başkanı Trump “soykırım” diyecek mi?
24 Nisan 2017 - 14:22 'de eklendi ve 89 kez görüntülendi.

 

 

ABD Başkanı Donald Trump, göreve geldikten sonraki ilk 24 Nisan açıklamasını bugün yapacak.

1915 olaylarının yıldönümünde gözler bir kez daha Beyaz Saray’a çevrildi.

24 Nisan yaklaşırken ABD Temsilciler Meclisi’nden 80’i aşkın üye ABD Başkanı Donald Trump’a ortak mektup göndererek, Başkan’dan 1915 olaylarını “soykırım” olarak tanımlamasını istedi.

Mektupta geçmişteki Cumhuriyetçi başkanlardan Ronald Reagan’ın 1981’de “soykırım” ifadesini kullandığı belirtilerek, Trump’tan da aynı yolu izlemesi talep edildi.

Ancak Washington’da Trump’ın da Demokrat selefi Barack Obama gibi “soykırım” demeyeceği görüşü hakim. Zira ABD’nin saygın gazetelerinden New York Times da önceki günkü haberinde, Kongre üyelerinin çağrısına rağmen Trump’ın bu yönde bir adım atmasının zayıf bir ihtimal olduğunu belirtmişti. Gazete özellikle de Trump’ın 16 Nisan referandumundan çıkan sonuç dolayısıyla Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı arayıp kutlamasının, bu olasılığı düşürdüğünü öne sürdü.

Präsident Trump trifft sich mit dem Finanzminister Mnuchin (Getty Images/Pool/S. Thew)

ABD Başkanı Donald Trump

Beyaz Saray’ın her sene 1915 olaylarının yıldönümü vesilesiyle yayımladığı açıklamada, son senelerde olduğu gibi bu yıl da ‘soykırım’ ifadesini kullanmaması bekleniyor.

Obama “Meds Yeghern” diyordu

Trump’tan önce iki dönem boyunca başkanlık yapan Obama, seçim kampanyasında 1915 olaylarını “soykırım” olarak tanıyacağına dair söz vermesine karşın, görev başında farklı bir tutum izlemişti. Obama, başkanlık yaptığı yıllardaki 24 Nisan açıklamalarında “soykırım” sözü yerine, Ermenice “büyük felaket” anlamına gelen “Meds Yeghern” ifadesini kullanmıştı.

Trump’tan önceki son Cumhuriyetçi ABD Başkanı olan George W. Bush da “soykırım” dememişti. Bush da görev yaptığı iki dönemdeki açıklamalarında, “soykırım” yerine, “tarihin en büyük trajedilerinden biri” ya da “20’nci yüzyılın en korkunç trajedilerinden biri” gibi ifadeler kullanmayı tercih etmişti.

Pelin Çift İle Gündem Ötesi

 

Share
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER