(UHA) Uluslararası  Haber Ajansı

Krizlerle Mücadelede İnsanlık ve İnsani Değerlerimiz

    Türkiyenin saygın ve etkili Sivil Toplum Kuruluşları’ndan Demokraside Birlik Vakfı ile Birlikte İnsani Değerler Derneği Yönetim Kurulları’nca geleneksel olarak sürdürülen sohbetlerin bu haftaki konuk konuşmacısı Vakfın üyesi, aynı zamanda Derneğin de Kurucu ve Yönetim Kurulu Üyesi Araştırmacı Yazar Atıf ÖZGEN oldu.  İDD ve Demokraside Birlik Vakfı Genel Başkanı Mehmet Bozdemir ve Araştırmacı Yazar […]

Krizlerle Mücadelede İnsanlık ve İnsani  Değerlerimiz
23 Nisan 2017 - 22:55 'de eklendi ve 181 kez görüntülendi.

 

 

Türkiyenin saygın ve etkili Sivil Toplum Kuruluşları’ndan Demokraside Birlik Vakfı ile Birlikte İnsani Değerler Derneği Yönetim Kurulları’nca geleneksel olarak sürdürülen sohbetlerin bu haftaki konuk konuşmacısı Vakfın üyesi, aynı zamanda Derneğin de Kurucu ve Yönetim Kurulu Üyesi Araştırmacı Yazar Atıf ÖZGEN oldu.

 İDD ve Demokraside Birlik Vakfı Genel Başkanı Mehmet Bozdemir ve Araştırmacı Yazar Atıf ÖZGEN

İDD ve Demokraside Birlik Vakfı Genel Başkanı Mehmet Bozdemir, sohbetin açılışında yaptığı konuşmada, kuruluşlarından itibaren sürdürdükleri hafta sonu sohbetlerine dinleyicilerin katılımı ve verilen destek nedeniyle teşekkür etti.

Başkan Mehmet Bozdemir, bu hafta seçilen konunun güncel bir konu olduğunu ve bu konuya olan katkıları nedeniyle   Araştırmacı – Yazar Özgen’e teşekkür ederek,  insana ve insanlığa olan sorumluluklarını her zaman yerine getirme gayreti içinde olduklarını söyledi.

İDD ve Demokraside Birlik Vakfın üyesi, aynı zamanda Derneğin de Kurucu ve Yönetim Kurulu Üyesi Araştırmacı Yazar Atıf ÖZGEN

Araştırmacı – Yazar Atıf Özgen, konuşmasına konferansa katılan dinleyicilerle, vakıf ve dernek yönetimine selam ve sevgilerini sunduktan sonra, şahsına karşı gösterilen ilgi nedeniyle teşekkür etti.

Atıf özgen,bu konuşmanın kalıcı olmasını temenni ettiğini belirterek, bu amaçla dinleyicilere konunun makale şeklinde hazırlanan yazısının derneğin sitesindeki köşesinden ve (UHA) Uluslararası Haber Ajansı ile (TÜHA) Türkuaz Haber Ajansı‘ndaki köşesinde de okunup değerlendirilebileceğini ifade etti.

Araştırmacı – Yazar Atıf Özgen’in , aşağıda  konuklara hitaben yapmış olduğu ‘Krizlerle Mücadelede İnsanlık ve İnsani Değerlerimiz’ başlıklı konuşmanın kısa bir özetini bulacaksınız.

‘’ Krizler, toplumsal ve bireysel olarak yaşamımızı etkileyen bir özelliğe sahip” olduğunu ifade eden Atıf Özgen, günümüzde krizlerin ele alınmasının zorunlu değişik boyutları bulunduğunu,  özellikle dış ve iç politikada oluşabilen krizlerin, zaman sürecinde insani bir krize yönelmesi sorununun içimizi sızlatan bir boyuta dönüşmesi anlamını taşıdığına dikkat çekti.

 İDD ve Demokraside Birlik Vakfı Genel Başkanı Mehmet Bozdemir ve Araştırmacı Yazar Atıf ÖZGEN

Araştırmacı – Yazar Atıf Özgen, toplumsal yaşamımızı etkileyen krizler konusunun değişik boyutlarını inceleyerek kaleme aldığını hatırlatarak,  özellikle konuya ilişkin yazılarının aşağıda yer alan başlıklar altında okunup değerlendirilebileceğini açıkladı:

1.Krizlerle Mücadelede İnsanlık ve İnsani Değerler

  1. Mülteci Krizinin Sosyal Yaşama Etkileri
  2. Değerler Krizi Topluma Nasıl Yansıyor?
  3. Yükselen Değerler İnsani Değerler Olmalı
  4. Dünyada ve Türkiye’de Göç Sorunu, Mülteci Krizinin Sosyal Boyutu
  5. Mülteci Krizi Bir İnsanlık Krizidir!

Atıf Özgen, “Krizler; siyasal, sosyal, ekonomik, mali ve ahlaki yapıların işleyiş biçimini ve hedeflerini tehdit eden, insanı ve insanlığı zora sokan bir özelliğe sahiptir. İnsanlık olarak krizlerle mücadelede bir yol haritası çizmeden önce, krizleri oluşturan temel nedenler ve yaşanan kriz örnekleri üzerinde durmakta yarar bulunmaktadır”dedi.

Toplumsal yaşamda krizlerin doğmasına ve etkilerini uzun süre devam ettirmesine neden olan belli başlı hususların bulunduğu belirterek, bunların da, İç Savaşlar, Terör Saldırıları, Bireysel Silahlanma, Aile Yapısının Bozulması, Bireysel Bağımlılıklar, İşsizlik ve Kazalar  olduğunun altını çizdi.

Araştırmacı – Yazar Atıf Özgen, burada ifade edilen temel nedenlerin insanların ya da toplumların günlük yaşamlarının olumsuz etkilendiğini ve çoğu zaman ölümle sonuçlanan olayların da insanlık krizine neden olabildiğini açıkladı.

Atıf Özgen,  özellikle milyonlarca insanın ölümüne neden olan savaşların, insanlığı hedef almakta olduğunu,  ardından da 1. ve 2.nci Dünya Savaşları’nda yaşandığı gibi yıllarca onarılması güç tahribatlar bıraktığını  söyledi.

Günümüzde giderek yaygınlaşma gösteren iç savaşların ise Asya, Afrika ve Avrupa’da yüz binlerce insanı yerlerinden edilmesine sebep olduğunu açıklayan Araştırmacı – Yazar Atıf Özgen, 1995 yılında ki Yugoslavya İç Savaşı, 2011 yılında başlayıp halen devam eden Suriye İç Savaşı ile Uzakdoğu Asya’da Müslümanları yerlerinden eden iç savaşların mülteci ve ardından insanlık krizine dönüştüğünü belirtti.

Atıf Özgen, terör saldırılarının, Bireysel silahlanma, Aile yapısının bozulması, işsizlik ve şiddet olgusunun da insan üzerinde olduğu kadar toplumsal yapı üzerinde de krizlerin acımasız etkilerini bıraktığına vurgu yaptı ve krizleri etkilediği alanlar bakımından da Tüm İnsanlığı Etkileyen KrizlerÜlke Bütünlüğüne Yönelik Krizler, Şirket veya Kurum Çalışanlarını Etkileyen Krizler ve Bireyin Kendisini Etkileyen Krizler olarak sınıflandırmaya tabi tutulabileceğini

Konuşmasında, 1.nci ve 2.nci Dünya savaşları ile ABD de başlayan 1929 ve 2008 tarihinde gerçekleşen krizler tüm dünyayı etkilediğini ifade eden Atıf Özgen, “Ülkemizde 1935 yılında Erzincan ilimizde 1999 yılında Yalova ve Sakarya illerinde yaşanan depremler de ülke bütünlüğünü etkileyen doğal nedenlerden oluşan krizler oldu. 2001 yılında Milli Güvenlik Kurulunda dönemin Cumhurbaşkanınca Başbakana fırlatılan Anayasa kitapçığı da ülke genelinde ekonomik krize neden olmuştur” dedi.

Yakın tarihte yaşadığımız 2015 Rus uçağının düşürülmesinin de geniş boyutlu bir kriz olarak etkisini hala sürdürmeye devam ettiğini hatırlatan Atıf Özgen, bireysel olarak yaşanan hastalık, bağımlılık ve işsizlikte genç kuşağı bunalıma süren kriz türleri arasında ifade edilebileğine vurgu yaptı.

Günümüzde krizleri önlemede insani değerlere önem verilmesinin  bir zorunluluk olduğunu söyleyen Araştırmacı – Yazar Atıf Özgen, “Yükselen değerler, gökdelenler değil insani değerler olmalıdır. Dünyanın en büyük kahve zincirlerinden Starbucks ekonomik krizi çalışanlarına verdiği değerle atlatmıştır. Kurucularından Howard Behar’ın  ‘Çalışanları dinledik, onlara yeni bir yön verdik’, ‘Eğer suratınızda gülümseme kalbinizde sevgi yoksa sizin müşteriye verdiğiniz kahve hiçbir zaman mükemmel olmaz.,dediğini söyledi.

Atıf Özgen, “Bizde ise meşhur iş adamlarımızdan rahmetli Sakıp Sabancı’nın  ‘Fikirlerinizden ve değer yargılarınızdan fedakarlık etmeyin. Etmeyin ki önce aileniz ve yanınızda çalışanlar, sonra iş yaptıklarınız ve çevreniz size güvensin.,dediğini hatırlattı.

Özgen, 2001 Yılında bıçaklanarak öldürülen başarılı iş adamlarımızdan Üzeyir Garih’in oğlu İzzet Garih’te geçenlerde Hürriyet ekonomi yazarlarında Vahap Munyar ile yaptığı söyleşide ‘ Babam, En büyük banka hesabın yaptığın iyiliklerdir, derdi. ( Hürriyet, 27.03.2017, S.24)  ifadeyi kullandığını açıkladı.

Konuşmasında, krizlerin, her zaman insani ve ahlaki yıkımların bir sonucu olduğuna dikkat çeken Atıf Özcan,  İnsani ve ahlaki değerleri yok sayarak ekonomi, siyaset ve sosyal yaşamda her türlü yolu mübah saymanın da krizlere yol açtığını açıkladı.

Araştırmacı – Yazar Atıf Özgen konuşmasının sonunda, “O halde çözüm insani ve ahlaki değerlerimizi yüceltmek olmalıdır. Değerlerin eğitimine önem vermek ve yaşamı güzel ve anlamlı değerlerimizle yükseltmek asıl görevimiz olmalıdır. ” diye kaydetti.

Konuşmasını dinleyicilere teşekkür ederek tamamlayan  Araştırmacı – Yazar Atıf Özgen , verilen aradan sonra dinleyicilerin sorularını cevaplandırdı.

ANKARA, UHA Haber

Share
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER