(UHA) Uluslararası  Haber Ajansı

Her yıl 4 bin 500 kişi ‘Lösemi’ye yakalanıyor

    Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) verilerine göre, dünyada 350 bin lösemi vakası görülürken, Türkiye’de ise her yıl 4 bin 500 kişiye lösemi teşhisi konulduğu belirlendi. Halk arasında “kan kanseri” diye bilinen lösemi hastalığının özellikle çocuklarda en sık görülen kanser türü olduğu belirlenirken, ülkemizde yılda yaklaşık bin çocuğun lösemiye yakalandığı saptandı. Son günlerde ülkemizde medyada […]

Her yıl 4 bin 500 kişi ‘Lösemi’ye yakalanıyor
17 Nisan 2017 - 23:17 'de eklendi ve 431 kez görüntülendi.

 

 

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) verilerine göre, dünyada 350 bin lösemi vakası görülürken, Türkiye’de ise her yıl 4 bin 500 kişiye lösemi teşhisi konulduğu belirlendi.

Halk arasında “kan kanseri” diye bilinen lösemi hastalığının özellikle çocuklarda en sık görülen kanser türü olduğu belirlenirken, ülkemizde yılda yaklaşık bin çocuğun lösemiye yakalandığı saptandı.

Son günlerde ülkemizde medyada çıkan çeşitli haberlerle gündemde olan lösemi, kemik iliğinde tek bir hücrenin kanserleşmesi sonrası bu hücrenin bölünüp çoğalması ve önce kemik iliği sonrada tüm organları istila etmesiyle ortaya çıktığı belirlendi.

lösemi ile ilgili görsel sonucu

Çıkan haberlerde hastalıkla mücadelede erken teşhisin büyük önem taşıdığının vurgulandığı tespit edildi.

Medya Takip Ajansı Interpress’in üç bine yakın ulusal, bölgesel ve yerel gazete ile dergiyi kapsayan incelemesine göre, yılbaşından bu yana kanser ile alakalı yazılı basında 35 binden fazla haber yayınlanırken, bu haberler içerisinde lösemi ile ilgili ise yazılı basına 6 bin 188 haber yansıdığı belirlendi.

lösemi ile ilgili görsel sonucu

Lösemili çocuklarla ilgili yaptığı çalışmalarla adından sıkça söz ettiren Lösemili Çocuklar Vakfı (LÖSEV) hakkında da yılbaşından bu yana yazılı basında 1.546 haber yayınlandığı tespit edildi.

Medya Takip Ajansı Interpress

Share
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER