(UHA) Uluslararası  Haber Ajansı

Yalova’da ‘Yürüyen Köşk’e Ziyaretçi akını

    Büyük Önderimiz Atatürk’ün dünyaya verdiği çevre dersinin anıtı Yürüyen Köşk’e ilgi giderek artıyor. Atatürk, 1930 yılında mütevazi çiftlik evine değen çınar dalını kestirmemek için tramvay rayları üzerinde binayı 4.80 m kaydırtmıştı. Aslında Yürüyen Köşk’ü yeniden yapmak daha kolaydı, ancak verilmek istenen mesaj çok önemliydi. Ve nihayetinde köşk raylar üzerinde istenilen yere kaydırıldı. O […]

Yalova’da ‘Yürüyen Köşk’e Ziyaretçi akını
16 Nisan 2017 - 22:13 'de eklendi ve 798 kez görüntülendi.

 

 

Büyük Önderimiz Atatürk’ün dünyaya verdiği çevre dersinin anıtı Yürüyen Köşk’e ilgi giderek artıyor.

Atatürk, 1930 yılında mütevazi çiftlik evine değen çınar dalını kestirmemek için tramvay rayları üzerinde binayı 4.80 m kaydırtmıştı.

yalova yürüyen köşk ile ilgili görsel sonucu

Aslında Yürüyen Köşk’ü yeniden yapmak daha kolaydı, ancak verilmek istenen mesaj çok önemliydi. Ve nihayetinde köşk raylar üzerinde istenilen yere kaydırıldı.

O yıllarda henüz çevre sorunları gündemde  olmamasına rağmen,  Mütevazi çiftlik evi o tarihten sonra ‘Yürüyen Köşk’ olarak anılmaya başladı.

Tema Vakfı Yalova Temsilcisi Faruk Tezcan “Çevre sorunları dünyanın başına dert olmaya başladığı günümüzde, iklim değişikliklerinin baş gösterdiği, susuzluğun ve açlığın giderek yayıldığı dünyamızda Atatürk’ün verdiği mesajın önemi bu şekilde daha da artıyor” dedi.

İlgili resim

Köşke yurdun dört bir yanından turlar düzenleniyor, öğrenci grupları başta olmak üzere her yaş grubundan insanlar akın akın ‘Yürüyen Köşk’e ziyaret etmeye geliyor.

yalova yürüyen köşk ile ilgili görsel sonucu

Öte yandan Yalova Belediyesi’nin Anıtlar Kurulu’nun onayını alarak ‘Yürüyen Köşk’ civarında yaptığı düzenlemeler de devam ediyor.

YALOVA, UHA Haber

Pelin Çift İle Gündem Ötesi

Share
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER