(UHA) Uluslararası  Haber Ajansı

Sahra kumunda mikroorganizma bulundu

    Sahra Çölü’nde tozlarda sağlık açısından sakıncalı olabilecek mikroorganizmalar tespit edildi. Mikroplu tozlar çöl fırtınalarıyla Avrupa’ya taşınıyor. Sahra Çölü’nde çöl fırtınalarının Orta Avrupa’ya taşıdığı kum tozlarının sanıldığından daha tehlikeli olabileceği açıklandı. İtalyan ve Avusturyalı araştırmacılar Sahra kumunun çöktüğü yerlerde yüksek oranda çeşitli mikroorganizma, bakteri ve çöl mantarının bulunduğunu tespit etti. Jeoloji, meteoroloji ve bakteriyoloji […]

Sahra kumunda mikroorganizma bulundu
14 Nisan 2017 - 5:25 'de eklendi ve 345 kez görüntülendi.

 

 

Pelin Çift İle Gündem Ötesi

Sahra Çölü’nde tozlarda sağlık açısından sakıncalı olabilecek mikroorganizmalar tespit edildi.

Mikroplu tozlar çöl fırtınalarıyla Avrupa’ya taşınıyor.

Sahra Çölü’nde çöl fırtınalarının Orta Avrupa’ya taşıdığı kum tozlarının sanıldığından daha tehlikeli olabileceği açıklandı.

İtalyan ve Avusturyalı araştırmacılar Sahra kumunun çöktüğü yerlerde yüksek oranda çeşitli mikroorganizma, bakteri ve çöl mantarının bulunduğunu tespit etti.

Jeoloji, meteoroloji ve bakteriyoloji araştırmaları ekibinin başkanı Tobias Weil, Avrupa’da tutunabilmesi durumunda mikroorganizmaların tehlikeli olabileceğini söyledi.

Şubat 2014’te şiddetli çöl fırtınası sırasında Dolomitler’de biriken birkaç santim kalınlığındaki kırmızımsı toz tabakası bilim insanlarınca incelendi.

Sadece çölde rastlanan ve hücre duvarlarının kalınlığı sayesinde etkisini koruyabilen yüksek miktarda zerrecik bulunduğunu açıklayan uzmanlar bu organizmaların yerli türlerin yerini alarak insan, hayvan ve bitkiler üzerinde olumsuz etki yaratabileceği uyarısında bulundu.

Tehlikenin boyutlarını saptayabilmek için çöl kumları üzerinde yapılan incelemelerin derinleştirilmesi tavsiye ediliyor.

Share
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER