(UHA) Uluslararası  Haber Ajansı

Büyükanne maaş ödemesi bugün başlıyor

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığınca, Büyükanneye torun maaşı projesi kapsamında ödemelerin  bugün başlayacağı açıklandı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığınca “Büyükanneye Torun Maaşı” ödemelerinin yarın başlayacağı duyuruldu. Bakan Müezzinoğlu, Büyükanneye Torun Maaşı Projesi ile ilgili, Doğum yapmış anneyi korumak, aileyi güçlendirmek, büyükanne-torun ilişkisinde ailenin sosyolojik gücüne destek vermek, kadın istihdamda kalıcılığına destek vermek gibi amaçlarla projenin […]

Büyükanne maaş ödemesi  bugün başlıyor
14 Nisan 2017 - 0:27 'de eklendi ve 137 kez görüntülendi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığınca, Büyükanneye torun maaşı projesi kapsamında ödemelerin  bugün başlayacağı açıklandı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığınca “Büyükanneye Torun Maaşı” ödemelerinin yarın başlayacağı duyuruldu.

Bakan Müezzinoğlu, Büyükanneye Torun Maaşı Projesi ile ilgili, Doğum yapmış anneyi korumak, aileyi güçlendirmek, büyükanne-torun ilişkisinde ailenin sosyolojik gücüne destek vermek, kadın istihdamda kalıcılığına destek vermek gibi amaçlarla projenin hayata geçirildiğini anlatan Müezzinoğlu, “Çok önemli ve stratejik bir projeyi pilot uygulama olarak başlattık. Asgari ücretin üçte biri gibi bir rakamı büyükanneye uygun gördük. Bu bir emek hakkı değildir. Bu bir ödül, ikramiye, destektir.” diye konuştu.

Büyükannelerin neredeyse yüzde 90’ının sağlanacak destekle torunlarına hediye almayı, bankada hesap açarak bu parayı torunu için biriktirmeyi planladığını bildiren Müezzinoğlu, “Hiçbir büyükannemizin derdi oradan para kazanmak değil. Derdi, torununa, evlatlarının evladına destek olmak.” ifadelerini kullandı.

Bakan Müezzinoğlu, yarı zamanlı çalışma hakkının da tanındığını anımsatarak, sistemde annelerin sabah gidip öğlen işten dönmesinde servis sıkıntısı yaşandığını, bir gün işe gidip ertesi gün izin yapması durumunda da özellikle özel sektörde kadının istihdam gücünü zayıflatacağını aktardı.

Annenin geriye dönük en az bir yıl sigortalı olma sürecinin olması gerektiğini belirten Müezzinoğlu, “Burada alttan yukarıya doğru, en düşük gelirli aileden yukarıya doğru tercihler yaptık. Bunun dışında belirli puanlamalar verdik. Sendikalıysa veya birinci, ikinci, üçüncü doğumsa, normal, sezaryen doğumsa bunlara ilave puanlar vererek… Her kesimden temsilin olabileceği, yani analiz yapabilelim ama burada birinci çocuğu olanların, ikinci çocuğu olanların oranı, üçüncü çocuğu olanların oranının birbirine yakın olmasına dikkat ettik.” değerlendirmesinde bulundu.

Bakan Müezzinoğlu, büyükanneler için aylık 425 lira verildiğini açıkladı.

Share
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER