(UHA) Uluslararası  Haber Ajansı

Anketlerde son durum: Evet oyları önde

16 Nisan referandumu için geri sayım başlarken heyecan artıyor. Konda ve Gezici araştırma şirketlerinin açıkladığı yeni anket sonuçlarına göre Evet oyları önde. Kamuoyu araştırma şirketi Konda’nın anketine katılanların yüzde 46,9’u Evet, yüzde 44,1’i Hayır dedi. Konda’nın yüzde 99 güven aralığında hata payını artı – eksi yüzde 2,2 olarak duyurduğu araştırmaya göre, kararsız olan ve sandığa […]

Anketlerde son durum: Evet oyları önde
14 Nisan 2017 - 13:03 'de eklendi ve 193 kez görüntülendi.

16 Nisan referandumu için geri sayım başlarken heyecan artıyor. Konda ve Gezici araştırma şirketlerinin açıkladığı yeni anket sonuçlarına göre Evet oyları önde.

Kamuoyu araştırma şirketi Konda’nın anketine katılanların yüzde 46,9’u Evet, yüzde 44,1’i Hayır dedi. Konda’nın yüzde 99 güven aralığında hata payını artı – eksi yüzde 2,2 olarak duyurduğu araştırmaya göre, kararsız olan ve sandığa gitmeyeceğini açıklayanların oranı ise yüzde 9 çıktı.

Konda, “Bu şartlarda araştırmaya göre Evet yüzde 51,5, Hayır yüzde 48,5 şeklinde hesaplanmaktadır” değerlendirmesini yaptı.

Konda’nın internet sitesinde yayınlanan araştırmada halk oylamasına katılım oranının yüzde 90 seviyesinde olacağının tahmin edildiği belirtildi.

Konda’nın açıklamasında, “Bu bulgular araştırma hata payı dahilinde değerlendirildiğinde sonuca dair halen kesin bir yargıda bulunmak yanıltıcı olabilecektir” ifadeleri yer aldı.

Konda’nın hazırladığı tabloda 11 Mart’taki Hollanda krizi sonrası Evet oylarında artış yaşandığı dikkat çekiyor.

Gezici: Evet yüzde 51,3, Hayır yüzde 48,7

İstanbul merkezli Gezici Araştırma Şirketi’nin Perşembe günü yayınlanan anket sonuçlarına göre ise ankete katılanların yüzde 51,3’ü Evet, yüzde 48,7’si ise Hayır oyu vereceğini bildirdi.

Anket için 8 ve 9 Nisan’da 10 bölgede bin 400 seçmenle görüşüldüğü kaydedildi. Kararsızların oranı ise henüz bilinmiyor.

Bir hafta önce Gezici‘nin anketine katılanların yüzde 53,3’ü Evet diyeceğini açıklamıştı.

Çarşamba günü açıklanan iki ayrı ankette ise Evet oyları yüzde 51 ve yüzde 52 oranındaydı. Reuters’e göre, toplam sekiz anketin ortalaması alındığında Evet oyları yüzde 50,8 çıktı.

Türkiye dışında yaşayan Türk vatandaşlarının oy kullanma işlemi 9 Nisan pazar günü sona erdi. Katılım oranının önceki seçimlere kıyasla daha yüksek olduğu tespit edilmişti.

Share
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER