(UHA) Uluslararası  Haber Ajansı

Yüksekdağ’a bir yıl hapis cezası

    ‘Terör örgütü propagandası’ suçundan bir yıl hapis cezasına çarptırılan HDP eski eş başkanı, savunmasında 2015’te iktidar ve İmralı arasındaki görüşmeleri hatırlatarak, “Riskin bedelini sadece biz ödüyoruz” dedi. Yargıtay kararıyla HDP Eş Genel Başkanlığı düşürülen eski milletvekili Figen Yüksekdağ, ‘silahlı terör örgütü propagandası yapmak’ suçundan bir yıl hapis cezasına çarptırıldı. Yüksekdağ, 2015’te PKK lideri […]

Yüksekdağ’a bir yıl hapis cezası
13 Nisan 2017 - 0:03 'de eklendi ve 166 kez görüntülendi.

 

 

Pelin Çift İle Gündem Ötesi

‘Terör örgütü propagandası’ suçundan bir yıl hapis cezasına çarptırılan HDP eski eş başkanı, savunmasında 2015’te iktidar ve İmralı arasındaki görüşmeleri hatırlatarak, “Riskin bedelini sadece biz ödüyoruz” dedi.

Yargıtay kararıyla HDP Eş Genel Başkanlığı düşürülen eski milletvekili Figen Yüksekdağ, ‘silahlı terör örgütü propagandası yapmak’ suçundan bir yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Yüksekdağ, 2015’te PKK lideri Abdullah Öcalan’ın Türkiye’ye teslim edilişinin yıldönümünde, Saraçhane’de katıldığı toplantıda yaptığı konuşma nedeniyle yargılanıyordu.

Yüksekdağ, İstanbul 22. Ağır Ceza Mahkemesi’nde 8’inci celsesi görülen duruşmaya, başka suçtan tutuklu bulunduğu Kandıra F Tipi Cezaevi’nden Sesli ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla katıldı. Duruşmada, HDP Milletvekili Pervin Buldan da izleyici olarak yer aldı.

“İktidar ile İmralı görüşüyordu”

21 Şubat’ta milletvekilliği, 9 Mart’ta da parti üyeliği düşürülen Yüksekdağ, söz konusu konuşmayı yaptığı dönemde iktidar ile İmralı arasında görüşmeler yapıldığını ve çözüm sürecinde olunduğunu belirterek görüşme tutanaklarını delil olarak sunmak için süre talebinde bulundu. Yüksekdağ’ın avukatları da Anayasa Mahkemesi’ne başvuruda bulunmak için süre talep etti. Ancak heyet, talepleri reddetti.

“Riskin bedelini sadece biz ödüyoruz”

Son sözü sorulan Yüksekdağ, “O dönem karşılıklı iyi niyet adımları atılıyordu. Öyle bir zamanda bu tip konuşmaların yapılması doğaldır. İki taraf da Türkiye barışı için risk almıştı. Ama aldığımız riskin bedelini ödeyen taraf sadece bizleriz. Bu yanlıştır. Bu süreç tek taraflı bozuldu. Türkiye’de aldığımız riskin kefaretini ödemek zorunda bırakılıyoruz. O dönem silahlar değil, insanlar konuşuyordu. Sözlerim yanlış değildir” dedi.

Ceza ertelenmedi

Mahkeme heyeti, sanığın yargılama sırasında olumlu bir davranışı tespit edilemediğinden herhangi bir indirim uygulanmasına yer olmadığına hükmetti. Ayrıca cezanın ertelenmesi halinde ileride suç işlemekten çekineceği hususunda yeterli kanaat oluşmadığı gerekçeleriyle cezasını ertelemedi.

HDP eş başkanları Figen Yüksekdağ ve Selahattin Demirtaş’ın da aralarında olduğu HDP’li 12 vekil,  4 Kasım 2016’da sabaha karşı evlerine yapılan polis baskınıyla gözaltına alınmıştı. Yüksekdağ hakkında, “Toplantı ve gösteri yürüyüşleri kanununa muhalefet”, “Halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik”, “Suç işlemeye tahrik” suçlarından 30 yıldan 83 yıla kadar hapis cezası isteniyor.

Share
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER