(UHA) Uluslararası  Haber Ajansı

Musul: Mültecilerin çadır kentteki yaşamı

Musul’u IŞİD’ten kurtarmak için altı aydır mücadele yürütülüyor. Ancak Irak kentinin bazı bölgeleri hale terör örgütünün kontrolü altında. Kaçan insanların sığındığı yerlerden biri de civardaki Hamam el-Alil Kampı.

Irak Flüchtlingslager bei Mossul (Getty Images/C. Court)

Yerlerini terk ettiler

Musul’un 20 kilometre güneyindeki Hamam el-Alil mülteci kampı çocukların da olduğu binlerce kişiye ev sahipliği yapıyor. Yaklaşık 300 bin kişi Irak’ın ikinci büyük kentini terk etti ve çoğunluğu civardaki mülteci kamplarına sığındı. Irak ordusu altı aydan beri kenti IŞİD’ten temizlemek için mücadele veriyor.

Irak Flüchtlingslager bei Mossul (Reuters/S. Salem)

Çocuklara göre değil

Yaşadığı yeri terk edenler arasında 20 yaşındaki Amjad Galadi, eşi ve üç çocuğu da var. Amjad “hava saldırılarından ve bombalardan çok korkuyorduk” diyor. Ailesiyle kaçarken çocukları olup biten vahşeti görmesin diye onların gözlerini kapattığını anlatıyor.

Irak Flüchtlingslager bei Mossul (Reuters/S. Salem)

48 saat içinde yeni bir yaşam

Halı ve yastıklar biraz daha rahatlık sağlıyor. 45 yaşındaki Hanyeih İbrahim ve ailesi, çadırlarını ev ortamına çevirmeye çalışmış. İbrahim eşini 1980’li yıllardaki İran-Irak savaşında kaybetmiş. 48 saat içinde Musul’un batısından kaçıp üç hafta önce Hamam el-Alil kampına yerleşmişler.

Irak Flüchtlingslager bei Mossul (Reuters/S. Salem)

Kurşun yağmurundan kaçış

37 yaşındaki Iraklı Abed Ramazan (solda) da ailesiyle birlikte Hamam el-Alil mülteci kampında kalıyor. Musul’da yaşadıkları semt ateş altında kalınca kaçmışlar. Musul Irak’ta IŞİD’in kalesi sayılıyor. Irak ordusu kenti terör örgütünden geri almak için mücadele veriyor.

Irak Flüchtlingslager bei Mossul (Getty Images/C. Court)

Bir parça günlük yaşam

Mülteci kampı Hamam el-Alil’de bir genç saçlarını kestiriyor. Diğerleri de gölgeliğin altında berber sırası bekliyor. BM Mülteciler Yüksek Komiserliği’nin rakamlarına göre, Musul’un batısından hergün yaklaşık 4 bin kişi kaçıyor.

Irak Flüchtlingslager bei Mossul (Getty Images/C. Court)

Ağır ev işleri

Bir kadın leğende çamaşır yıkıyor. Çadırları sabitleyen direkler çamaşır kurutmaya yardımcı oluyor. Hamam el-Alil mülteci kampında temel barınma imkanları sağlanıyor. Hiçbir lüksleri yok.

Irak Flüchtlingslager bei Mossul (Getty Images/C. Court)

Gelecek ne getirecek?

Mülteci kampı yakınındaki bir zamanlar ev olan moloz yığınının üzerine çıkmış olan iki adam uzaklara bakıyor. Hamam el-Alil bölgesi de uzun süre IŞİD terörüne maruz kalmış. Irak ordusunun kasım ayındaki müdahalesiyle terör örgütünden geri alınmış.

Share
11 Nisan 2017 - 3:30 'de eklendi ve 3080 kez görüntülendi.
Etiketler :
Namib Çölü’nde inadına yaşam Namib Çölü’nde inadına yaşam
Ukrayna Denince Aklınıza Tek Bir Şey Geliyorsa Büyük Kayıpta Olduğunuzu Gösteren 20 Fotoğraf Ukrayna Denince Aklınıza Tek Bir Şey Geliyorsa Büyük Kayıpta Olduğunuzu Gösteren 20 Fotoğraf
Birinci sınıf doğa fotoğrafçılığı Birinci sınıf doğa fotoğrafçılığı
Amerika’da Almanya turu Amerika’da Almanya turu
Ukrayna yapımı Sovyet otomobilleri Ukrayna yapımı Sovyet otomobilleri
Zorlu görevler: Afrika’daki barış gücü askerleri Zorlu görevler: Afrika’daki barış gücü askerleri
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ