(UHA) Uluslararası  Haber Ajansı

ABD: Suriye’ye saldırıların devamı gelebilir

    Beyaz Saray, Suriye yönetiminin kimyasal silah ya da varil bombası kullanması durumunda yeni saldırılar düzenleme imkanını saklı tuttuklarını açıkladı. Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada, ‘Başkan Donald Trump’ın Suriye’de başka saldırılara da onay vermeye açık olduğu’ bildirildi. Beyaz Saray sözcüsü Sean Spicer, Suriye’de kimyasal silah kullanımının devam etmesinin kabul edilemeyeceğini belirterek, ‘zehirli gazlara maruz kalan, […]

ABD: Suriye’ye saldırıların devamı gelebilir
11 Nisan 2017 - 3:45 'de eklendi ve 109 kez görüntülendi.

 

 

Pelin Çift İle Gündem Ötesi

Beyaz Saray, Suriye yönetiminin kimyasal silah ya da varil bombası kullanması durumunda yeni saldırılar düzenleme imkanını saklı tuttuklarını açıkladı.

Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada, ‘Başkan Donald Trump’ın Suriye’de başka saldırılara da onay vermeye açık olduğu’ bildirildi.

Beyaz Saray sözcüsü Sean Spicer, Suriye’de kimyasal silah kullanımının devam etmesinin kabul edilemeyeceğini belirterek, ‘zehirli gazlara maruz kalan, varil bombalarıyla havaya uçurulan insanların görüntülerine bir daha tanık olunması durumunda gelecekte de harekete geçme imkanını saklı tuttuklarını’ söyledi.

Spicer, Suriye yönetiminin geçen haftaki hava saldırısından ders çıkarması gerektiğini belirterek, “Bir bebeği gazlarsanız ya da masum insanların üzerine varil bombası atarsanız, bu Başkan’dan yanıtını alırsınız” diye konuştu.

IŞİD’den sonra Esad’ mesajı

Spicer, Esad’ın iktidarda olduğu istikrarlı ve huzurlu bir Suriye’nin tahayyül edilemeyeceğini söyleyerek, IŞİD’in mağlup edilmesinin Suriye’de siyasi süreç yoluyla yeni bir liderliğin önünü açacağı mesajını verdi.

Diğer yandan Amerikan Savunma Bakanı Jim Mattis, geçen hafta Suriye’nin El Şayrat hava üssüne Amerikan Tomahawk füzeleriyle düzenlenen hava saldırısında Suriye hava kuvvetlerinin operasyonel gücünün yüzde 20’sinin tahrip edildiği ya da hasara uğratıldığı açıklamasını yaptı.

Mattis saldırıda bunun yanı sıra yakıt ve cephane depoları ile savunma sistemlerinin de hedef alındığını kaydederek, “Suriye hükümeti, Şayrat’taki uçaklarını yeniden silahlandırma ve uçaklara yakıt doldurma kabiliyetini yitirmiştir ve bu açıdan pistin kullanımının askeri bir faydası kalmamıştır” diye konuştu.

Share
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER