(UHA) Uluslararası  Haber Ajansı

İzmir Barosu Başkanı Av. Aydın Özcan, “Müdahaleye maruz kalan tüm meslektaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimizi iletiyor, anayasal haklarını kullanırken gözaltına alınanların bir an önce serbest bırakılmasını talep ediyoruz”

  İzmir Barosu Başkanlığı’nca yayımlanan açıklamasında, 06.04.2017 tarihinde İstanbul Çağlayan Adliyesinde, “savunmaya özgürlük” adı altında yapılan oturma eylemi sırasında kolluk kuvvetlerinin, bir kısım  avukatların, yaralanması ve gözaltına alınması ile sonuçlanan orantısız müdahalesinin kabul edilemez olduğu ifade edildi. İzmir Barosu Başkanı Av. Aydın Özcan İzmir Barosu Başkanı Av. Aydın Özcan, “Anayasa ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesinde […]

İzmir Barosu Başkanı Av. Aydın Özcan, “Müdahaleye maruz kalan tüm meslektaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimizi iletiyor, anayasal haklarını kullanırken gözaltına alınanların bir an önce serbest bırakılmasını talep ediyoruz”
07 Nisan 2017 - 22:53 'de eklendi ve 163 kez görüntülendi.

 

İzmir Barosu Başkanlığı’nca yayımlanan açıklamasında, 06.04.2017 tarihinde İstanbul Çağlayan Adliyesinde, “savunmaya özgürlük” adı altında yapılan oturma eylemi sırasında kolluk kuvvetlerinin, bir kısım  avukatların, yaralanması ve gözaltına alınması ile sonuçlanan orantısız müdahalesinin kabul edilemez olduğu ifade edildi.

İzmir Barosu Başkanı Av. Aydın Özcan

İzmir Barosu Başkanı Av. Aydın Özcan, “Anayasa ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesinde temel bir hak olarak tanınan düşünce ve ifade özgürlüğünün, yargı çatısı altında dahi ‘kullanılamıyor ve korunamıyor olması’nın özgürlüklerin geldiği nokta açısından vahim ve kaygı verici” olduğunu belirtti.

Bağımsız yargı erkinin savunma ayağını oluşturan, insan hakları ve hukukun üstünlüğü için mücadele eden, kamu görevi ifa eden avukatların;  demokratik haklar çerçevesinde gerçekleştirdiği şiddet içermeyen oturma eylemine şiddet kullanılarak yapılan müdahalenin, hukuk devleti ilkeleriyle bağdaşmadığını açıklayan Av. Aydın Özcan, Demokrasi ancak, “özgürlük, eşitlik, hoşgörü, hukuk devleti, kuvvetler ayrılığı gibi”  evrensel ilkelerin kağıt üzerinde kalmayıp hayata geçirilmesiyle mümkündür. Bu temel ilkelerden uzak bir demokrasi ancak bir algı yanılması olur” dedi.

izmir barosu logo ile ilgili görsel sonucu

İzmir Barosu Başkanı Av. Aydın Özcan, Demokratik hak ve özgürlüklerin kısıtlandığı hiçbir durumda bağımsız yargının ayrılmaz parçası olan,  savunmanın temsilcisi avukatların ve meslek kuruluşları baroların sessiz ve tepkisiz kalmasının mümkün  olamadığını hatırlatarak, “Müdahaleye maruz kalan tüm meslektaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimizi iletiyor, anayasal haklarını kullanırken gözaltına alınanların bir an önce serbest bırakılmasını talep ediyoruz” ifadesini kullandı.

 

İzmir Barosu Başkanı Av. Aydın Özcan

Av. Aydın Özcan, “Temel hak ve özgürlüklerin teminatı olan meslektaşlarımıza yapılan müdahaleyi kınıyor, ilgililerin herhangi bir şikayete gerek kalmaksızın sorumlular hakkında gerekli yasal işlemlere başlayacaklarını umuyoruz” şeklinde kaydetti.

İZMİR, UHA Haber

Share
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER