(UHA) Uluslararası  Haber Ajansı

Fizyoterapistin Görev ve Sorumlulukları

 (UHA) Uluslararası Haber Ajansı’nın değerli okurları, bundan böyle bir fizyoterapist olarak burada sizlerle birlikte olacağım…Öncelikle bir fizyoterapistin çalışmaları konusuna değinmek istiyorum. Bilindiği gibi bir Fizyoterapistin Görev ve Sorumlulukları bulunuyor. Fizyoterapist, özellikle Sağlıklı bireylerde kişilerin fiziksel aktivitelerini düzenlemek ve hareket kabiliyetlerini artırmak için bireye özel fiziksel aktivite ve egzersiz programlarını planlar ve uygular. Hastalık durumlarında; 1)  Fiziksel […]

Fizyoterapistin Görev ve Sorumlulukları
06 Nisan 2017 - 13:37 'de eklendi ve 457 kez görüntülendi.

 (UHA) Uluslararası Haber Ajansı’nın değerli okurları, bundan böyle bir fizyoterapist olarak burada sizlerle birlikte olacağım…Öncelikle bir fizyoterapistin çalışmaları konusuna değinmek istiyorum.

Fizyoterapist ile ilgili görsel sonucu

Bilindiği gibi bir Fizyoterapistin Görev ve Sorumlulukları bulunuyor. Fizyoterapist, özellikle Sağlıklı bireylerde kişilerin fiziksel aktivitelerini düzenlemek ve hareket kabiliyetlerini artırmak için bireye özel fiziksel aktivite ve egzersiz programlarını planlar ve uygular.

Fizyoterapist ile ilgili görsel sonucu

Hastalık durumlarında;

1)  Fiziksel tıp ve rehabilitasyon uzmanı tabibin veya uzmanlık eğitimleri sırasında fiziksel tıp ve rehabilitasyon rotasyonu yapmış veya uzmanlık sonrasında ilgili dalın rotasyon süresi kadar fiziksel tıp ve rehabilitasyon eğitimi almış uzman tabiplerin kendi uzmanlık alanları ile ilgili teşhisine ve tedavi için yönlendirmesine bağlı olarak hastaların hareket ve fiziksel fonksiyon bozukluklarının ortadan kaldırılması veya iyileştirilmesi amacıyla gerekli uygulamaları yapar.

2)  Fizyoterapi programında belirlenen hedeflere ulaşabilmek için hastanın rol ve görevlerini tanımlar.

Fizyoterapist ile ilgili görsel sonucu

3)  Fizyoterapi programı ve iyileşme süreci ile ilgili bilgileri kaydeder.

4)  Koruyucu ve destekleyici rehabilitasyon cihaz ve teknolojilerinin kullanımı konusunda uzman tabiple birlikte, uygun ölçü ve özellikleri belirler, öneri geliştirir, hasta ve aileye eğitim verir.

5)  Fizyoterapi sürecinde, uygulanan fizyoterapi programının hasta için uygun olmadığını veya programını sonlandırmak gerektiğini öngördüğü durumlarda ilgili tabibe görüşünü bildirir, tabibin programın uygulanmasında ısrar etmesi durumunda söz konusu programı, durumu kayıt altına alarak uygular.

6)  Fizyoterapi programı için uygun olan teknolojik ekipmanı güvenli ve etkili bir şekilde kullanır, ortaya çıkabilecek istenmeyen etkileri ve komplikasyonları önlemek için gerekli önlemleri alır.

Ayrıca Fizyoterapistin yanısıra Fizyoterapi Teknikeri de çalışmaktadır. Onun da görev ve sorumlulukları bulunmaktadır.

fizyoterapi teknikeri ile ilgili görsel sonucu

Fizyoterapi Teknikeri’nin,Görev ve Sorumlulukları acaba nedir?

a)Fiziksel tıp ve rehabilitasyon uzmanı veya fizyoterapist gözetiminde fizik tedavi ve temel tıbbi egzersizlerinin uygulanmasında yardımcı olur.

b)   Fizyoterapi sırasında, istenmeyen durumların oluşması halinde ilgili kayıtları tutup gerekli önlemlerin alınmasına yardımcı olur.

c)Fizyoterapi sürecinde hasta ve çalışan güvenliği açısından gerekli tedbirleri alır.

d) Fizyoterapi uygulamaları çerçevesinde, sağlığın geliştirilmesi programlarına katılır.

***

Değerli okurlar, Gazi Üniversitesi’nin 90. kuruluş yıldönümü dolayısıyla “Fizyoterapide Ağrısız Yaşam” konulu bir sempozyum düzenlenecek.

Sempozyum 25-26 Mayıs 2017 tarihinde Ankara’da gerçekleşecek. Sözel sunum son gönderme tarihi ise 1 Mayıs 2017 Pazartesi günü olarak belirlendi.

Sevgiyle kalınız.

Gökhan KOÇAK

Fizyoterapist

gokhankocak54@yahoo.com

Share
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER