(UHA) Uluslararası  Haber Ajansı

Zorlu görevler: Afrika’daki barış gücü askerleri

BM Güvenlik Konseyi’nin Kongo’daki görev süresi bir yıl daha uzatıldı. Kongo, Afrika’da barışın sağlanması konusunda görev üstlenilen ülkelerden sadece biri. İşte BM’nin Afrika misyonu.

Ein blaues Tor mit der Aufschrift Vereinte Nationen - MONUSCO

Kongo: Afrika’daki en büyük BM misyonu

BM Barış Gücü 1999’dan beri Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nin doğusunu barışa kavuşturmaya çalışıyor. Kongo’daki BM istikrar misyonu MONUSCO, isyancılara karşı savaşıyor ve sivilleri koruyor. 22 bin asker ve yıllık 1,4 milyar dolarla BM’nin en pahalı misyonu. İsyancılara karşı ilerleme sağlanmış olsa da ülkedeki şiddet sürüyor.

UN Mission UNAMID (picture-alliance/dpa/A. G. Farran)

Darfur: Şiddete karşı çaresizlik

UNAMID, Afrika Birliği ile BM’nin ortak misyonu. Aslında askerlerin hedefi güney Sudan’ın kriz bölgesi Darfur’da şiddeti sonlandırmaktı. Ancak gözlemciler misyonun başarısız olduğu görüşünde. Güvenlik uzmanı Thierry Vircoulon “BM Güvenlik Konseyi, birlikler için milyarlar harcamak yerine siyasi çözümler üzerine daha fazla çaba göstermesi gerekir” diyor.

UN Blauhelme Süd Sudan Südsudan (Getty Images/A.G.Farran)

Güney Sudan: Müdahale yerine uzaktan bakma

Dünyanın en yeni ülkesinde iç savaş başladığından beri 63 bin kişi BM’nin üslerine kaçtı. Onlar için UNMISS askeri gücü önemli bir koruma görevi görüyor. Ancak Temmuz 2016’da başkent Juba’da hükümet güçleriyle isyancılar arasında çatışmalar başladığında barış gücü müdahale etmedi. Yardım çağrıları yanıtsız kaldı. Daha sonra misyonun Kenyalı komutanı görevden alındı.

UN Mission MINUSMA (picture-alliance/dpa/M. Kappeler)

Mali: Dünyadaki en tehlikeli BM misyonu

Barış gücü askerleri burada hükümet ile isyancılar arasında varılan barış anlaşmasının uygulanmasını gözlemliyor. Ancak bazı İslamcı terör milisleri anlaşmaya imza koymadı ve saldırılar düzenliyor. MINUSMA, dünyadaki en tehlikeli BM görevi olarak görülüyor. Almanya misyona 787 asker ve helikopterlerle katılıyor. Bu, Almanya’nın yurt dışındaki en büyük askeri görevlerinden biri.

Zentralafrikanische Republik Menschen in der Hauptstadt Bangui UN Blauhelme (Getty Images/AFP/M. Longari)

Orta Afrika Cumhuriyeti: Cinsel istismar suçlamaları

Orta Afrika Cumhuriyeti’ndeki MINUSCA misyonu, BM’nin Afrika’daki imajını düzeltmeye yetmedi. 2014’ten beri burada 10 bin asker ve bin 800 polis görev yapıyor. Orta Afrika Cumhuriyeti daha önce birkaç kanlı iç savaşla sarsıldı. Ayrıca BM askerlerine yönelik cinsel istismar suçlamaları oldu.

Westsahara UN MINURSO Soldaten (Getty Images/AFP/A. Senna)

Batı Sahra: Kalıcı barış sağlandı

Batı Sahra’daki BM misyonu uzun süredir var. 1991’den bu yana MINURSO, Fas ile “Polisario Cephesi” isyancıları arasındaki ateşkesi denetliyor. Örgüt 1976’dan beri Batı Sahra’nın Fas’tan bağımsızlığı için mücadele ediyor. Fas, 2016’da BM Genel Sekreteri’nin yaptığı açıklamalara öfkelenerek 84 sivil misyon çalışanını sınır dışı etti ve bir üssü kapattı.

UN Mission UNOCI (Getty Images/AFP/I. Sanogo)

Fildişi Sahili: Barışçıl bir misyonun sonu

BM’nin Fildişi Sahili’ndeki misyonu 14 yıl sonra yerine gelmiş oluyor. Görev 30 Haziran’da sona erecek. Askerler 2016’dan beri kademeli olarak çekiliyor. Eski Genel Sekreter Ban Ki Moon “Bu BM ve Fildişi Sahili için bir dönüm noktası” demişti. Ancak misyonun kalıcı başarı elde edip etmediği askerler tamamen çekildikten sonra belli olacak.

UN Mission UNMIL (picture-alliance/dpa/N. Bothma)

Liberya: Çekilme yakın

Liberya’daki BM görevi de komşu Fildişi Sahili gibi tarih olmak üzere. Askerler 2017 ortasından itibaren çekilecek. UNMIL, 14 yıllık iç savaşın sona ermesinden bu yana Liberya’da istikrarı sağladı ve işleyen bir devlet oluşturulmasına yardımcı oldu. Liberya hükümeti artık güvenliği kendisi sağlamak istiyor. Ancak ülke hala yıkıcı Ebola salgını sonrası durumla mücadele ediyor.

Eine UN-Patrouillie bei Nacht in Abyei.

Sudan: Barışın koruyucusu Etiyopya

UNISFA askerleri Abyei’de devriye dolaşıyor. Sudan ve Güney Sudan birbirlerinin toprakları üzerinde hak iddia ediyor. 4 binden fazla Etiyopyalı barış gücü askeri güvenliği sağlıyor. Etiyopya, barış gücüne en fazla asker veren ülke. Öte yandan Etiyopya askerleri insan hakları örgütleri tarafından kendi ülkesinde insan hakları ihlalleriyle suçlanıyor.

UN Mission UNOSOM (picture-alliance/AA/S. Mohamed)

Somali: Geleceğin modeli Afrika Birliği misyonu mu?

Somali’deki barış gücü, Afrika Birliği’nin öncülüğünde ancak BM’nin onayıyla görev yapıyor. AMISOM, Afrika boynuzundaki kriz devletinde El-Şebab milislerinin terörünü durdurmak için mücadele veriyor. Misyon, ülkedeki barış süreci için gerekli olan istikrarı sağlıyor. Misyonda Etiyopya, Burundi, Cibuti, Kenya ve Ugandalı askerler görev yapıyor.

Share
04 Nisan 2017 - 17:11 'de eklendi ve 3183 kez görüntülendi.
Namib Çölü’nde inadına yaşam Namib Çölü’nde inadına yaşam
Ukrayna Denince Aklınıza Tek Bir Şey Geliyorsa Büyük Kayıpta Olduğunuzu Gösteren 20 Fotoğraf Ukrayna Denince Aklınıza Tek Bir Şey Geliyorsa Büyük Kayıpta Olduğunuzu Gösteren 20 Fotoğraf
Birinci sınıf doğa fotoğrafçılığı Birinci sınıf doğa fotoğrafçılığı
Amerika’da Almanya turu Amerika’da Almanya turu
Ukrayna yapımı Sovyet otomobilleri Ukrayna yapımı Sovyet otomobilleri
Musul: Mültecilerin çadır kentteki yaşamı Musul: Mültecilerin çadır kentteki yaşamı
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ