(UHA) Uluslararası  Haber Ajansı

‘Suikast planı’ PKK’nın notundan çıktı

    PKK’ya yönelik operasyonun sürdüğü bölgede yakalanan yaşı 18’den küçük A.G. hakkında 20 yıla kadar hapis cezası istemiyle hazırlanan iddianame mahkemece kabul edildi. Diyarbakır’ın Silvan ilçesinde geçen yıl bir askerin şehit düştüğü, 6 askerin yaralandığı terör örgütü PKK’ya yönelik operasyonda yakalanan, üzerinde kamu görevlisine suikast için keşif yaptığına ilişkin not bulunan yaşı 18’den küçük […]

‘Suikast planı’ PKK’nın notundan çıktı
24 Mart 2017 - 1:03 'de eklendi ve 69 kez görüntülendi.

 

 

PKK’ya yönelik operasyonun sürdüğü bölgede yakalanan yaşı 18’den küçük A.G. hakkında 20 yıla kadar hapis cezası istemiyle hazırlanan iddianame mahkemece kabul edildi.

Diyarbakır’ın Silvan ilçesinde geçen yıl bir askerin şehit düştüğü, 6 askerin yaralandığı terör örgütü PKK’ya yönelik operasyonda yakalanan, üzerinde kamu görevlisine suikast için keşif yaptığına ilişkin not bulunan yaşı 18’den küçük sanık hakkında 20 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığınca, 20 Haziran 1999 doğumlu tutuklu sanık A.G. hakkında hazırlanan iddianame, Çocuk Ağır Ceza Mahkemesince kabul edildi.

İddianamede, Silvan ilçesi Kazandağı mevkisinde operasyonun devam ettiği 10 Ekim 2016’da söz konusu bölgede sanık A.G. ve T.M’nin plakasız motosikletle dolaştıkları yönündeki ihbar üzerine kontrol noktasında durduruldukları bildirildi.

A.G’nin, güvenlik güçlerine çatışma bölgesinden kaçan terör örgütü mensubu olmadıklarını savunarak, Lice kırsalındaki teröristlerden aldığı notu Silvan kırsalındaki “Seyit” kod isimli örgüt mensubuna getirmek amacıyla T.M. ile bölgeye geldiğini itiraf ettiği belirtilen iddianamede, teröristlerin, “Seyit” kod isimli örgüt mensubunu bulamaması halinde notun kendilerine iletilmek üzere Kazandağı Mahallesi’nde birine verilmesini istedikleri yer aldı.

“Güzel bir keşifleri var fakat bizde şu an hiç tabanca yok”

A.G’nin güvenlik güçlerine verdiği bilgi doğrultusunda yapılan operasyonda çiftlikte çalışan R.O’nun yakalandığı, üst aramasında söz konusu bilgi notunun çorabının yanında bulunduğu vurgulanan iddianamede, teröristlerin gönderdiği nota ilişkin şunlar kaydedildi:

“Seyit arkadaş, merhaba yoldaş, nasılsın, umarım durumun iyidir, bizi soracak olursan bizim genel durumumuz iyidir. Seninle son yaptığımız çalışma için ark. (arkadaş) biraz ara girsin, öyle gidin dediler, fakat benim gelmem neredeyse imkansız. Arkadaşı uygun görmüyor ve göndermiyorlar fakat sen yeri biliyorsun diye senin gidip gösterme ihtimalin yüksek. Ayrıca H. Rubar’ın sana çok selamları var. Sana bahsettiğim Apo arkadaşı gönderiyorum. Hem tartışırsınız hem de bahsettiğin şeyleri netleştirirsiniz. Ayrıca güzel bir keşifleri var fakat bizde şu an hiç tabanca yok, onlara iki tane tabanca verebilirseniz seviniriz. Bu iki arkadaşın bende sicilleri var, şimdilik aktaracaklarım bunlar. Kendine çok iyi bak. Serhıldan arkadaşın selamları var, tüm yoldaşlara selamlar. Warşin Ronahi 28 Eylül 2016.”

İddianamede, sanık A.G’nin adresinde yapılan aramada evinin duvarına iki hedef tahtası çizildiği, hedef tahtalarında 10 mermi girişi olduğu, atışların tahmini 5 ve 10 metre arasında yapıldığı ve 7 boş kovan ele geçirildiği aktarıldı.

“Suikast planlarının karara bağlanacağı anlaşılmıştır”

İddianamede, A.G’nin bu hedef tahtaları ve atış mesafesi göz önüne alındığında yakın mesafe atış teknikleri üzerinde antrenman yaptığı, kamu görevlilerine yönelik suikast eylemi hazırlığında olduğu ve söz konusu notun içeriğinde de bu yönde çalışmalar yapıldığının anlaşıldığı belirtildi.

A.G. ve T.M’nin “suikast” yapacak kişiler olarak seçildiği kaydedilen iddianamede, şu tespitlere yer verildi:

“Lice kırsalında bulunan örgütün sözde yöneticileri tarafından kendilerinde tabanca olmadığı için pusula, Silvan kırsalında bulunan örgütün sözde sorumlularına bu kişilerle gönderilmiştir. Not kağıdında Apo olarak belirtilen kişi, şüpheli A.G. ve ikinci kişi ise T.M’dir. Not kağıdında ‘Apo isimli arkadaşın güzel keşifleri var.’ denilerek de sanığın ilçe merkezinde keşif çalışmalarını tamamladığı, Silvan bölgesi sözde sorumluları ile suikast planlarının detaylarının konuşulacağı ve karara bağlanacağı anlaşılmıştır. Bu nedenle sanık A.G’nin, ‘silahlı terör örgütüne üye olmak’ suçunu işlediği tespit edilmiştir.”

A.G’nin sosyal medya hesaplarında inceleme yapıldığı anlatılan iddianamede, sanığın terör örgütü PKK/KCK’nın cebir, şiddet, tehdit içeren eylemlerini herkese açık sosyal medya hesabıyla makul göstermeye çalışarak teşvik ettiği gerekçesiyle “terör örgütü propagandası yapmak” suçunu işlediğinin belirlendiği vurgulandı.

A.G. ile yakalanan T.M’nin tutuklandığı, hakkındaki soruşturmanın devam ettiği öğrenildi.

İstenilen ceza

İddianamede, tutuklu sanık A.G hakkında, “silahlı terör örgütüne üye olmak” ve “terör örgütü propagandası yapmak” suçlarından 8,5 yıldan 20 yıla kadar hapis cezası isteniyor.

Pelin Çift İle Gündem Ötesi

Share
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER