(UHA) Uluslararası  Haber Ajansı

KOTO’da ‘Dış Ticaret Bilgilendirme’ Semineri

    Kocaeli Ticaret Odası ev sahipliğinde, Ekonomi Bakanlığı ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği koordinasyonunda ‘Dış Ticaret Bilgilendirme Semineri’ düzenlendi. Oda üyelerine yeni pazar alanları kazandırmak ve ihracat potansiyellerini arttırmak için çeşitli çalışmalar gerçekleştiren Kocaeli Ticaret Odası, Ekonomi Bakanlığı ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği koordinasyonunda ‘Dış Ticaret Bilgilendirme Semineri’ gerçekleştirildi. KOTO Yönetim Kurulu […]

KOTO’da ‘Dış Ticaret Bilgilendirme’ Semineri
24 Mart 2017 - 12:46 'de eklendi ve 84 kez görüntülendi.

 

 

Kocaeli Ticaret Odası ev sahipliğinde, Ekonomi Bakanlığı ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği koordinasyonunda ‘Dış Ticaret Bilgilendirme Semineri’ düzenlendi.

Oda üyelerine yeni pazar alanları kazandırmak ve ihracat potansiyellerini arttırmak için çeşitli çalışmalar gerçekleştiren Kocaeli Ticaret Odası, Ekonomi Bakanlığı ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği koordinasyonunda ‘Dış Ticaret Bilgilendirme Semineri’ gerçekleştirildi.

KOTO Yönetim Kurulu Üyesi Hasan Kanca ve Oda Genel Sekreteri Mert Anlıpak’ın da takip ettiği seminer, Kocaeli Ticaret Odası Yönetim Kurulu Üyesi Abdülmelik Kalay’ın açılış konuşmasıyla başladı.

‘ÜLKE EKONOMİSİNİN LOKOMOTİFİ’
Abdülmelik Kalay, Kocaeli’nin sanayi ve ticaretin merkezi konumunda olduğunu ancak bu başarının sürmesi için katma değerli ileri teknolojik ürünlerin üretimi ve ihracatının artırılması gerektiğini ifade etti.

Kocaeli Ticaret Odası Yönetim Kurulu Üyesi Abdülmelik Kalay

Kalay, “İlimizin ülke ekonomisine sağladığı katkıya veriler ışığında Kocaeli’ye baktığımızda; Kocaeli Türkiye’nin altıncı küçük İli olmasına rağmen bugün Türkiye dış ticaretinin altıda birini karşılamaktadır. Kocaeli Gümrüklerinden alınan 2016 yılı verilerine göre, Kocaeli’nin İhracatı, 18,4 milyar USD olup, ithalatı ise 38 milyar USD civarında” olduğunu söyledi.

Türkiye Dış Ticaretinin Hacminin %16,5’i Kocaeli’nden karşılandığını hatırlatan Kocaeli Ticaret Odası Yönetim Kurulu Üyesi Abdülmelik Kalay, “13 Organize Sanayi Bölgesi, 2 Serbest Bölgesi, 35 Liman ve İskelesi, 2 Üniversitesi ile ülke ekonomisinin lokomitifi konumundadır. Tahakkuk edilen verginin tahsilatında her yıl ilk sırada yer alarak bizlere gurur yaşatmaktadır” dedi.

Kocaeli bir ülke olsa dünya sıralamasında en büyük 46. ülke olabilecek potansiyele sahip bir il olduğuna işaret eden Abdülmelik Kalay,  tüm bunların sonucu olarak; Ulusal ve uluslararası birçok firmanın merkezi konumunda yer almakta olan Kocaeli’nin, toplamda 208 yabancı sermayeli firmanın Kocaeli’nde faaliyetlerini sürdürdüğünü açıkladı.

‘EMEĞİ GEÇEN HERKESE TEŞEKKÜR’

Kocaeli Ticaret Odası Yönetim Kurulu Üyesi Abdülmelik Kalay konuşmasında, “Elbette tüm bunlar bizim için yeterli değildir. Katma değerli ileri teknolojik ürünlerin üretimi ve ihracatı artık günümüzde olmazsa olmaz noktasına gelmiştir. Şirket kurulumundan makine-techizat ve personel istihdamına, AR-GE’den Pazar araştırmasına, Fuarlara katılımdan Borsa’da işlem gören bir şirket olmaya kadar her aşamada devletimizin destekleri bulunmaktadır. Bu desteklerin doğru bir şekilde ilgililere anlatılması ve azami derecede faydalanmaları önemlidir. Bu kapsamda Ekonomi Bakanlığı ve TOBB koordinasyonunda her yıl başarılı bilgilendirme seminerleri gerçekleştiren uzmanlarımızın şahsında emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz.” ifadelerine yer verdi.

İstanbul İhracatçı Birlikleri Genel Sekreterliği Şube Müdürü Necati Korkmaz da, ‘İhracat Mevzuatı / Dahilde ve Hariçte İşleme Rejimleri’ konulu bir sunum gerçekleştirdi.

İHRACATTA SAĞLANAN DEVLET YATIRIMLARI
Seminer programının ikinci bölümünde ise Ekonomi Bakanlığı İhracat Genel Müdürlüğü Dış Ticaret Uzmanı Halise Büşra Ünsal, İhracatta Sağlanan Devlet Yardımları – Yurt Dışında Gerçekleştirilen Fuar Katılımlarının Desteklenmesi, Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesinin Desteklenmesi, Pazar Araştırması ve Pazara Giriş Desteği, Pazara Giriş Belgelerinin Desteklenmesi, Türk Ürünlerinin Yurtdışında Markalaşması, Türk Malı İmajının Yerleştirilmesi ve TURQUALITY’nin Desteklenmesi, Yurt Dışı Birim, Marka ve Tanıtım Faaliyetlerinin Desteklenmesi ve Tasarım Desteği konularında katılımcılara bilgi verdi.

‘ÇİN PAZARINA GİRİŞ STRATEJİLERİ’
Programın son oturumunda ise Çin pazarına ihraç imkanları masaya yatırıldı. Ekonomi Bakanlığı İhracat Genel Müdürlüğü İhracatı Geliştirme Uzmanı Arda Ocak da katılımcılara, ‘Çin pazarının genel özellikleri, Çin’de bölgesel farklılıklar, Çin mevzuat ve uygulama problemleri ile Çin pazarına giriş stratejileri’ hakkında bilgiler verdi.

Dış Ticaret Bilgilendirme Semineri’ Türk Eximbank Krediler Pazarlama Yöneticisi Tahsin Yüksel veTürk Eximbank Sigorta Müdür Yardımcısı Zekeriya Karadayı’nın Türk Eximbank İhracat Kredi Sigorta ve Garanti Programları hakkında yaptığı sunumla sona erdi.

 

İstanbul İhracatçı Birlikleri Genel Sekreterliği Şube Müdürü Necati Korkmaz,Ekonomi Bakanlığı İhracat Genel Müdürlüğü Dış Ticaret Uzmanı Halise Büşra Ünsal,Ekonomi Bakanlığı İhracat Genel Müdürlüğü İhracatı Geliştirme UzmanıArda Ocak, Türk Eximbank Krediler Pazarlama YöneticisiTahsin YükselveTürk Eximbank Sigorta Müdür Yardımcısı Zekeriya Karadayı, KOTO Yönetim Kurulu Üyesi Abdülmelik Kalay ve Oda Genel Sekreteri Mert Anlıpak ile birlikte görülüyor.

KOCAELİ, UHA Haber

Pelin Çift İle Gündem Ötesi

Share
Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER