(UHA) Uluslararası  Haber Ajansı

Merkel’in rakibi Schulz: Türkiye önemli ortak

    Almanya’da SPD’nin başbakan adayı Schulz, Türkiye – AB müzakelerinin askıya alınması talebine kuşkuyla baktığını söyledi. Schulz, Türkiye’de “kaygı verici gelişmeler” olmasına rağmen önemli bir ortak olduğunu vurguladı. Almanya’da eylül ayında yapılacak seçimlerde Sosyal Demokrat Parti’nin başbakan adayı olan Martin Schulz Pazartesi günü Berlin’de bir basın toplantısı düzenlendi. Schulz basın toplantısında “Gelecekteki Türkiye politikanız […]

Merkel’in rakibi Schulz: Türkiye önemli ortak
31 Ocak 2017 - 2:12 'de eklendi ve 237 kez görüntülendi.

 

 

Almanya’da SPD’nin başbakan adayı Schulz, Türkiye – AB müzakelerinin askıya alınması talebine kuşkuyla baktığını söyledi.

Deutschland PK Martin Schulz SPD Kanzlerkandidat (picture-alliance/dpa/B. von Jutrczenka)

Schulz, Türkiye’de “kaygı verici gelişmeler” olmasına rağmen önemli bir ortak olduğunu vurguladı.

Almanya’da eylül ayında yapılacak seçimlerde Sosyal Demokrat Parti’nin başbakan adayı olan Martin Schulz Pazartesi günü Berlin’de bir basın toplantısı düzenlendi.

Schulz basın toplantısında “Gelecekteki Türkiye politikanız nasıl olacak? Türkiye ile Avrupa Birliği (AB) arasındaki müzakereler devam etmeli mi sizce?” şeklinde bir soru yöneltildi.

Schulz, Türkiye ile AB arasındaki müzakerelerin sadece AB üyelerinin oybirliğiyle alacağı bir karar ile durdurulabileceğini vurguladı.

“Türkiye ile ifade özgürlüğü, medya özgürlüğü, insan hakları, hukukun bağımsızlığı ve hukuk devletine ilişkin başlıklarda müzakerelerin yürütülmesini çok isterdim” diyen Schulz sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu bizim Türkiye ile tam da bu konularda konuşmamızı sağlardı, böylelikle Türkiye’nin iç politikasına ilişkin gelişmelerin AB üyelik müzakerelerindeki kriterler ile bağdaşmasının çok zor olduğu açık bir şekilde ortaya konurdu.”

Avrupa Parlamentosu eski Başkanı Schulz, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım ile daha önce yaptığı görüşmelerde de, “Türkiye’nin iç politikasına ilişkin gelişmelerin kaygı verici” olduğuna inandığını, buna rağmen Türkiye’yi “önemli bir ortak” olarak gördüğünü  saklamadığını söyledi.

Martin Schulz, Sosyal Demokrat Partisi Yönetim Kurulu tarafından Pazar günü oybirliğiyle başbakan adayı olarak seçildi. Schulz, partinin genel başkanlık görevini de devralacak.

© DW, (UHA Haber)

Pelin Çift İle Gündem Ötesi

Share
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER