(UHA) Uluslararası  Haber Ajansı

May: Trump NATO’yu yüzde yüz destekliyor

    ABD Başkanı Donald Trump, Beyaz Saray’da ilk yabancı lider olarak İngiltere Başbakanı Theresa May’i ağırladı. May, Trump’ın “NATO’nun yüzde yüzde arkasındayım” dediğini aktardı. Bir hafta önce göreve başlayan ABD Başkanı Donald Trump,  Beyaz Saray’da ilk yabancı lider olarak İngiltere Başbakanı Theresa May’i ağırladı. İki liderin Cuma günü Washington’daki görüşmesinde serbest ticaret, güvenlik ve […]

May: Trump NATO’yu yüzde yüz destekliyor
28 Ocak 2017 - 0:19 'de eklendi ve 140 kez görüntülendi.

 

 

ABD Başkanı Donald Trump, Beyaz Saray’da ilk yabancı lider olarak İngiltere Başbakanı Theresa May’i ağırladı. May, Trump’ın “NATO’nun yüzde yüzde arkasındayım” dediğini aktardı.

Treffen mit dem US-Präsidenten - May bei Trump (Reuters/C. Barria)

Bir hafta önce göreve başlayan ABD Başkanı Donald Trump,  Beyaz Saray’da ilk yabancı lider olarak İngiltere Başbakanı Theresa May’i ağırladı.

İki liderin Cuma günü Washington’daki görüşmesinde serbest ticaret, güvenlik ve istihbarat birimleri arasındaki işbirliği ön plana çıkan konular oldu.

ABD Başkanı Trump ve İngiltere Başbakanı May, Beyaz Saray’da yaptıkları ikili görüşmenin ardından ortak bir basın toplantısı düzenlendi. Her iki lider de iki ülke arasındaki “özel ilişkilere” vurgu yaptı. Ancak iki lider arasındaki gündemdeki konulara ilişkin görüş ayrılıkları dikkat çekti.

İngiltere Başbakanı May, Trump’ın “NATO’nun yüzde yüzde arkasındayım” dediğini aktardı. May, Trump’ın yaptığı görüşmede bu konuda kendisine güvence verdiğini söyledi. Ancak Trump, basın toplantısında konuya ilişkin soruyu yanıtlamadı. Trump, daha önce yaptığı açıklamalarda NATO’nun “modasının geçtiğini” savunmuştu.

Rusya’ya yaptırımlar

Rusya konusunda iki lider arasındaki görüş ayrılıkları dikkati çekti. Rusya’ya uygulanan yaptırımlar konusunda May açık ve net bir ifade kullandı. Kırım’ın ilhak edilmesi ve Ukrayna’ya müdahalesinin ardından Rusya’ya uygulanan yaptırımlara ilişkin olarak May, “önce Minsk anlaşmasının uygulanmasını görmek istiyoruz” dedi. May böylelikle, Rusya’ya yaptırımların sürmesi gerektiğine işaret etti.

Buna karşılık Trump, bu konuda konuşmak için “daha çok erken” olduğunu söyleyerek, Rusya’ya yönelik yaptırımların sürdürülüp sürdürülmemesi konusunu açık bıraktı. Trump’ın Cumartesi günü Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile bir bir telefon konuşması yapması bekleniyor.

Treffen mit dem US-Präsidenten - May bei Trump (Reuters/K. Lamarque)

Trump ve May Beyaz Saray’daki Oval Ofis’te görüştü

İngiltere-ABD ticari ilişkiler

İngiltere Başbakanı May, Kraliçe II. Elisabeth’in İngiltere’ye davetini Trump’a ilettiğini, Trump’ın da bu daveti kabul ettiğini dile getirdi.

May’in Washington ziyareti, ABD ile ikili serbest ticaret anlaşması yapmak isteyen Londra yönetiminin bir diplomatik atağı olarak değerlendirildi. Avrupa Birliği’nden çıkmaya hazırlanan İngiltere için ABD ile ikili serbest ticaret anlaşması yapmak büyük önem taşıyor.

May Ankara’ya gidecek

İngiltere Başbakanı May, Washington’daki temaslarını tamamlamasının ardından Cumartesi günü Ankara’ya geçecek. May’in Ankara’da Başbakan Binali Yıldırım ile biraraya gelmesi bekleniyor. Bu, May’in Ankara’yı ilk ziyareti olacak.

Ankara ve Londra arasındaki ilişkilerde soğuk rüzgarlar esiyor. 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında Ankara, Londra’yı yeterince dayanışma göstermemekle suçlamıştı. Londra ise Türk hükümetinin muhaliflere ve medyaya yönelik tavrını ve darbe girişimi sonrasında binlerce kişinin işten atılmasını, uzaklaştırılmasını ve cezaevine konmasını kaygıyla izlediğini dile getirmişti.

WASHINGTON

Share
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER