(UHA) Uluslararası  Haber Ajansı

Çavuşoğlu’ndan Yunanistan’a sert tepki

    Yunanistan’ın darbeci askerleri iade etmemesine tepki gösteren Mevlüt Çavuşoğlu, iki ülke arasındaki geri kabul anlaşmasının tekrar gözden geçirileceğini söyledi. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Yunanistan’ın darbeci 8 askerin iade talebinin reddedilmesi ile ilgili kararını, “hukuki değil siyasi bir karar” olarak nitelendirdi. Çavuşoğlu “bu karar, iki ülke arasındaki ilişkileri ister istemez etkileyecektir” dedi. Antalya’da TRT […]

Çavuşoğlu’ndan Yunanistan’a sert tepki
28 Ocak 2017 - 6:32 'de eklendi ve 77 kez görüntülendi.

 

 

Yunanistan’ın darbeci askerleri iade etmemesine tepki gösteren Mevlüt Çavuşoğlu, iki ülke arasındaki geri kabul anlaşmasının tekrar gözden geçirileceğini söyledi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Yunanistan’ın darbeci 8 askerin iade talebinin reddedilmesi ile ilgili kararını, “hukuki değil siyasi bir karar” olarak nitelendirdi.

Çavuşoğlu “bu karar, iki ülke arasındaki ilişkileri ister istemez etkileyecektir” dedi.

Antalya’da TRT Haber’in sorularını yanıtlayan Çavuşoğlu, şunları söyledi:

“8 tane hain, darbeci. Cumhurbaşkanımızın hayatına kasteden 8 hain. Adi bir suçlu değil. Yunanistan darbeden çok çekti. Bunun hukuki bir karar olmadığını düşünüyoruz. Hangi anayasaya bakarsanız bakın, hangi yasaya bakarsanız bakın darbecilere ve teröristlere sahip çıkma diye bir şey yok. Onların adil bir şekilde yargılanması lazım. Yargılanabilmesi için de iade edilmesi gerekiyor. Yunanistan ile anlaşmamız var. Esasen Yunanistan’a gerekli bilgileri belgeleri delilleri her şeyi verdik. O nedenle bu karar hukuki bir karar değil. Bu karar siyasi bir karardır. Tepkimizi gösteriyoruz. Uygulamada da göstereceğiz. Biz de neler yapacağız bunu değerlendiriyoruz. Yunanistan ile aramızda Avrupa Birliği ile göç anlaşmasının yanında ikili geri kabul anlaşması var. Bu geri kabul anlaşmasının iptali dahil gerekli adımları atacağız. Teröristlere darbecilere hainlere destek çıkan ülkeye biz de olumlu bakamayız. Yunanistan’ın da bunu bilmesi lazım.”

Share
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER