(UHA) Uluslararası  Haber Ajansı

Trump’ın ilk üç günü: Alternatif bir gerçeklik

    Donald Trump ABD başkanı olarak ilk üç gününü geride bıraktı. Washington’daki atmosfer, Amerikalıların tarihi bir kırılmaya tanıklık ettikleri yönünde. Donald Trump’ı hem seçim kampanyası sürecinde hem de başkan seçildikten sonraki dönemde gözlemleyenlerin, Trump’ın göreve başladıktan sonra geri adım atacağına dair pek umudu yoktu. Ancak durumu Trump’ın başkan olarak geçirdiği ilk hafta sonunun ardından […]

Trump’ın ilk üç günü: Alternatif bir gerçeklik
26 Ocak 2017 - 5:03 'de eklendi ve 174 kez görüntülendi.

 

 

Donald Trump ABD başkanı olarak ilk üç gününü geride bıraktı. Washington’daki atmosfer, Amerikalıların tarihi bir kırılmaya tanıklık ettikleri yönünde.

Donald Trump’ı hem seçim kampanyası sürecinde hem de başkan seçildikten sonraki dönemde gözlemleyenlerin, Trump’ın göreve başladıktan sonra geri adım atacağına dair pek umudu yoktu. Ancak durumu Trump’ın başkan olarak geçirdiği ilk hafta sonunun ardından rahatsız edici bulan sadece karşıtları olmadı. Washington, geçmişte eşi benzeri olmayan türde milliyetçi ve agresif bir başlangıç konuşmasına tanıklık etti.

USA Kellyanne Conway Trump Wahlkampfmanagerin Debatte in Washington (Reuters/J. Roberts)

Başkan Trump’ın başdanışmanı Kellyanne Conway

Normalde milli uzlaşma ve neşeyle bezenmiş bir hafta sonu şenliği yaşanması gerekirken, teamüllerin bu derecede ihlal edilmiş olması yetmezmiş gibi, Trump bahisleri birkaç saat sonra daha da yükseltti. Yeni başkan, devir teslim törenini izleyen toplam kişi sayısıyla ilgili olarak medyaya karşı anlaşılması güç bir mücadeleye girişti. Trump’ın gelmiş geçmiş en büyük devir teslim töreninin kendininki olduğuna dair inadı, basın sözcüsünün gerçek dışılıkları gerçeklik olarak sunduğunda ve bunlar daha sonra başkanın başdanışmanı tarafından ‘alternatif gerçekler’ olarak tasvir edildiğinde doruğa ulaştı. Bu da yetmezmiş gibi Trump, aynı gün CIA’e gerçekleştirdiği ilk ziyarette, istihbarat servisleriyle herhangi bir ihtilaf yaşamadığını, bunun medya tarafından uydurulduğunu iddia ederek gerçeklerle çelişen sözler sarf etti. Konuşmasının geri kalan kısmında ise bol bol kendisi hakkında konuşurken işle ilgili konulara ise pek değinmedi.

Gelenekler ve teamüllerden kopuş

ABD’de hafta sonu yaşanan bu kopuş işte bu kadar alışılmışın dışında, bu kadar radikal, bu kadar hızlı gerçekleşti. Amerika’nın başkentinde ilk kez gazeteciler soru soran değil, dinlemek zorunda kalan taraf oldu. Üzerinde trençkot olan, Beyaz Saray’a çok da uzak olmayan bir eczanede kasiyer olarak çalışan, yetmişlerinde, beyaz saçlı bir kadın, ürünlerin barkodunu okuturken kendisine herhangi bir soru sorulmamasına rağmen içini döküverdi: “Hala olanları kabullenmeye çalışıyorum. Ve bu tam dört yıl boyunca böyle olacak… Eğer şanslıysak.”

© DW, (UHA Haber)

HABER : Michael Knigge

Share
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER