(UHA) Uluslararası  Haber Ajansı

Trump Rusya ile askeri operasyona açık

    ABD’nin yeni başkanı Donald Trump’ın sözcüsü, Trump’ın Suriye’de IŞİD’e karşı Rusya ile ortak bir askeri operasyona açık olduğunu söyledi. ABD Başkanı Donald Trump, IŞİD’e karşı Rusya ile ortak bir operasyona yeşil ışık yaktı. Beyaz Saray Sözcüsü Sean Spicer, Washington’da yaptığı açıklamada, Trump’ın Suriye’de IŞİD’e karşı Rusya ile olası bir ortak askeri operasyona açık […]

Trump Rusya ile askeri operasyona açık
25 Ocak 2017 - 6:34 'de eklendi ve 142 kez görüntülendi.

 

 

ABD’nin yeni başkanı Donald Trump’ın sözcüsü, Trump’ın Suriye’de IŞİD’e karşı Rusya ile ortak bir askeri operasyona açık olduğunu söyledi.

ABD Başkanı Donald Trump, IŞİD’e karşı Rusya ile ortak bir operasyona yeşil ışık yaktı. Beyaz Saray Sözcüsü Sean Spicer, Washington’da yaptığı açıklamada, Trump’ın Suriye’de IŞİD’e karşı Rusya ile olası bir ortak askeri operasyona açık olduğunu bildirdi.

Spicer, “Rusya ya da başka ülke, IŞİD’e karşı herhangi bir ülkeyle ortak savaşma imkanı olursa ve bunda ortak bir ulusal çıkarımız olursa, o zaman bunu kesinlikle yapacağız” dedi.

Sözcü Spicer, “Trump, IŞİD’in yenilmesi yönündeki ilgimizi paylaşan her ülkeyle işbirliği yapacağını açıkça ifade etti” şeklinde konuştu.

Pentagon’dan Rusya’ya yalanlama

Rusya Dışişleri Bakanlığı’ndan daha önce yapılan açıklamada, Suriye’deki Rus hava kuvvetlerinin ABD güçleriyle koordineli olarak saldırılar düzenlediğini bildirmişti. Ancak Pentagon bu açıklamayı reddetti.

Rusya’nın açıklamasına göre, Suriye’deki Rus birlikleri başkomutanlığı, ABD ordusundan El Bab yakınlarındaki IŞİD hedeflerinin koordinatlarını aldı. İki Rus savaş uçağının bunun üzerine terörist hedeflere saldırdığı ve çok sayıda silah ve yakıt deposunun yok edildiği bildirildi.

Pentagon’un açıklamasında, ABD’nin Rus silahlı kuvvetleriyle hiçbir hava saldırısı koordine etmediği kaydedildi. Suriye’de Ruslar ile mevcut tek iletişim kanalının Rus uçaklarıyla ABD liderliğindeki askeri koalisyon arasında Suriye hava sahasındaki “hadiseleri” engelleme amacını taşıdığı ifade edildi.

Trump, yeni dönemde Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile daha iyi ilişkiler geliştirme hedefinde. Putin, Astana’daki konferansa ABD hükümetini de davet etmişti. Ancak Trump hükümeti Rus davetine karşın herhangi bir temsilci göndermedi. İran, görüşmelere Washington’un katılmasını reddetmişti.

WASHINGTON

Pelin Çift İle Gündem Ötesi

Share
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER