(UHA) Uluslararası  Haber Ajansı

Astana bildirisi: Suriye’de ateşkesi izlemek için üçlü mekanizma kuruldu

    Kazakistan’ın başkenti Astana’da iki gündür yürütülen barış görüşmelerinin sonuç bildirisinde, Suriye’de ateşkesin izlenmesi ve uygulanmasının sağlanması için Rusya, Türkiye ve İran’dan oluşan üçlü bir mekanizmanın kurulduğu açıklandı. Salı günü Astana’da yapılan ortak basın açıklamasında tarafların, “Ateşkese tam uyumu sağlamak ve izlemek, bölgedeki ateşkese yönelik herhangi bir provokasyonu engellemek ve tüm yönleriyle ateşkesin nasıl […]

Astana bildirisi: Suriye’de ateşkesi izlemek için üçlü mekanizma kuruldu
25 Ocak 2017 - 0:27 'de eklendi ve 167 kez görüntülendi.

 

 

Kazakistan’ın başkenti Astana’da iki gündür yürütülen barış görüşmelerinin sonuç bildirisinde, Suriye’de ateşkesin izlenmesi ve uygulanmasının sağlanması için Rusya, Türkiye ve İran’dan oluşan üçlü bir mekanizmanın kurulduğu açıklandı.

Salı günü Astana’da yapılan ortak basın açıklamasında tarafların, “Ateşkese tam uyumu sağlamak ve izlemek, bölgedeki ateşkese yönelik herhangi bir provokasyonu engellemek ve tüm yönleriyle ateşkesin nasıl sağlanacağını belirlemek” konusunda anlaştıkları belirtildi.

Bildiri metnine göre Astana’da taraf ülkeler “BM Güvenlik Konseyi’nin kabul ettiği şekilde, Suriye Arap Cumhuriyeti’nin çok etnikli, çok dinli, mezhepçi olmayan ve demokratik bir devlet olarak egemenliği, bağımsızlığı, birliği ve toprak bütünlüğüne olan bağlılıklarını yinelediler”.

Metinde, taraflardan IŞİD (Irak Şam İslam Devleti) ve El Nusra ile ortak mücadele konusundaki kararlı tutumlarını sürdürmeleri ve bu grupları, “diğer silahlı muhalif gruplardan ayırmaları” istendi.

Muhalifler BM aracılığıyla Şam yönetimine mektup gönderdi

Bildiride, Türkiye, Rusya ve İran, İsviçre’nin başkenti Cenevre’de 8 Şubat’ta yapılacak müzakerelere silahlı muhalif grupların da katılması yönündeki talebe olumlu baktıkları kaydedildi.

Suriyeli muhaliflerin oluşturduğu delegasyon Astana’da açıklanan nihai bildiriden memnun olmadıklarını söyledi.

Muhaliflerin delegasyonun lideri Muhammed Alluş, bildiriye dair bazı çekinceleri olduğunu söyledi.

Alluş, düzenlediği basın açıklamasında, İran’ın Suriye’nin geleceğinde söz sahibi olmasını kabul etmeyeceklerini belirtti.

Bu arada Güney Cephesi örgütü sözcüsü Essam Al-Rayiss,  yaptığı açıklamada, BM aracılığıyla Suriye yönetimine, ateşkes şartlarıyla ilgili bir mektup gönderdiklerini ve mektubun cevabını beklediklerini söyledi. Al-Rayiss, yönetime bunu açıklaması için bir hafta verdiklerini söyledi.

Beşar Caferi

Suriye’nin BM Daimi Büyükelçisi Beşar Caferi ise İran’ın bu görüşmelerde olumlu rol oynadığını söyledi.

Caferi şunları söyledi: “Türkiye’nin rolünün olumsuz olduğunu söyleyebiliriz ve gerçekten olumsuz ama bunu söylemiyoruz çünkü biz diplomatlarız, sorumluluklarımız var ve sorumlu bir hükümeti temsil ediyoruz. Dolayısıyla böyle davranmıyoruz. Siyasette bazen, kendi ülkenizi kurtarmak için düşmanlarınızla muhatap olmanız gerekir. Bizim şu anda yaptığımız da bu”.

Caferi, Suriye Kürtlerin durumuyla ilgili sorulan bir soruya şu yanıtı verdi:

“Kendimizle gurur duyduğumuz kadar Suriyeli Kürt kardeşlerimizle de gurur duyuyoruz. Suriyeli Kürtler sadece DAEŞ’e karşı savaşırken değil bütün tarih boyunca çok önemli bir rol oynadılar. Binlerce yıldır birlikte yaşıyoruz.

“Burada bu ülkeye sadık olup olmadığımızı sınamak için bulunmuyoruz. Farklı bir yol seçenler ise, demek ki Suriye’ye inanmıyorlar. Yabancı güçler tarafından planlanan başka planlara inanıyorlar. Burada ayrışıyoruz”.

Şam’ın Fethi Cephesi’nden ÖSO’ya saldırı

Öte yandan, Astana görüşmeleri sırasında Suriye’nin kuzeyinde Şam’ın Fethi Cephesi örgütünün Özgür Suriye Ordusu hedeflerine saldırdığını bildirildi.

Nusra Cephesi 2016’da adını Şam’ın Fethi Cephesi olarak değiştirmişti.

Muhaliflere yakınlığıyla bilinen Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi de, Suriye ordusu ve muhalif grupların, ülkenin başkenti Şam yakınlarındaki Barada Vadisi bölgesinde silahlı muhalif gruplarla çatışmaya girdiğini duyurdu.

Barada Vadisi, geniş bir doğal su kaynağı olarak başkentteki milyonlarca insana su sağlıyor.

Kurtulmuş’tan El Bab açıklaması

Öte yandan Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Fırat Kalkanı Harekatı kapsamında yürütülen operasyonlar sonrası Suriye’nin kuzeyindeki El Bab bölgesinin Suriye yönetimine bırakılacağı iddialarını reddetti.

Anadolu Ajansı’nın haberine göre Kurtulmuş, “…PKK, PYD unsurlarının o bölgeden Türkiye’ye geldiklerini biliyoruz. Dolayısıyla bu hem Türkiye’nin sınırlarını korumak hem o bölgedeki terörist unsurların bertaraf edilmesini sağlamak için yaptığı bir operasyondur. Bu operasyonun ana amacı, oradaki şehirlerin temizlenerek, o şehirlerin yerli halka devredilmesini sağlamaktır” dedi.

Pelin Çift İle Gündem Ötesi

 

 

 

 

 

Share
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER