(UHA) Uluslararası  Haber Ajansı

Obamaların Beyaz Saray’daki 8 yılı

Obamalar, son 8 yıldır yaşadıkları Beyaz Saray’ı Trumplar’a devretti. İşte Obama ailesinin 8 yılda yaşadığı en güzel anlar:

 Obama family (picture-alliance/dpa)

Müthiş sevimli bir aile

Obamalar 2009 yılında Beyaz Saray’a taşındıklarında yeni First Lady ve yeni başkanın kızları 10 ve 8 yaşlarındaydı. Sıradan bir Amerikan ailesinin bu fotoğrafını mükemmel yapansa elbette sempatik görünüşleriyle Malia ve Sasha’ydı.

Little boy touches Obama head (picture alliance/dpa/Pete Souza)

Başkan’a dokunmak serbest

ABD’nin 44. başkanı Barack Obama yıllar boyunca ayakları yere basan bir başkan imajı çizdi. Obama, kendisine yaklaşmanın serbest olduğu bir başkan idi. Örneğin bu fotoğrafta Obama, Beyaz Saray çalışanlarından birinin oğlunun kafasına dokunmasına izin veriyor.

 Obama and others in the White house movie theater (Getty Images/White House/P. Souza)

Başkan’la Super Bowl keyfi

İşte alışılmışın epey dışında bir Super Bowl akşamı. ABD’nin en önemli çifti 2009 yılında Beyaz Saray’da davet verdi. Şüphesiz ABD’nin en önemli spor aktivitelerinden birini Beyaz Saray’da üç boyutlu olarak izlemek herkesin yakalayabileceği bir fırsat değil.

Obama family on couches and chairs, watching TV (picture-alliance/dpa)

Keyifli televizyon akşamları

Ancak bu keyfin illa dev bir ekranda gerçekleşmesi şart değil. Obama ailesi 2011 yılında çekilen bu fotoğrafta ABD-Japonya arasındaki futbol maçını izliyor. Ortamda yakın aile çevresi dışında sadece bu güzel anı ölümsüzleştirebilmesi için Beyaz Saray fotoğrafçısı Pete Souza’nın bulunmasına izin var.

USA Familie Obama im Weißen Haus (Getty Images/W. McNamee)

Ailecek oynanan oyunlar

Obama ailesi Bo’nun katılımıyla genişledi. Obamaların sevimli köpeği Bo, aileye senatör Edward Kennedy’nin bir armağanı. Portekiz su köpeği türündeki Bo ile de oyun oynama isteyenler sadece Malia ve Sasha değil.

Obama and boy in Spiderman outfit (picture alliance/dpa/Pete Souza)

Başkan ağa takılıyor

Barack Obama’nın ne kadar da eğlenceli bir adam olduğunu bu fotoğraf açıkça ortaya koyuyor. Dünyanın en güçlü adamı Obama, pek çıkmadığı Oval Ofis’ten dışarı adım atar atmaz üç yaşındaki bir Örümcek Adam’ın ağına takılıyor.

Michelle and Barack Obama acting out children's book (Getty Images/AFP/S. Loeb)

Her güçlü adamın arkasında…

…güçlü bir kadın vardır. Ama kim kimin arkasında? Nihayetinde Michelle Obama’nın sevilme oranı yıllar boyunca sürekli olarak yüzde 70’ler civarında seyretmişken, Başkan Obama’nın oranlarıysa zaman içinde yüzde 40’lara kadar düştü. Obama çifti, bugün ‘hayallerdeki çift’ olarak kabul görüyor olmalarını toplumda sergiledikleri müthiş doğallığa borçlu.

Michelle Obama and kids in garden (Getty Images/C. Somodevilla)

Ulusun annesi

Birçok Amerikalı Michelle Obama’ya ‘baş anne’ ve First Lady olarak üstlendiği geleneksel siyasi rolden ötürü müteşekkir. Michelle Obama’nın bizzat kendisi tarafından tasarlanmış olan bir sebze bahçesi var. Ülkenin dört bir yanından ilkokul öğrencileri, First Lady’ye hasatta yardım etmek üzere başkente davet edildi.

USA Familie Obama im Weißen Haus (Getty Images/W. McNamee)

Rüküşlükten çok uzakta

Dünya, Michelle Obama’nın siyasi duruşu kadar kıyafet seçimini de dikkatle izledi. Daima ilginin odağında olan Michelle Obama, Elmo ve Rosita’nın yanında dahi şık gözükmeyi başardı. First Lady, “Birazcık maskaralık etmekten hiçbir zaman korkmadım. İnsanlara ancak bu şekilde ulaşabilirsiniz” demişti.

Screenshot James Corden Carpool Karaoke Michelle Obama (YouTube/The Late Late Show with James Corden)

Carpool Karaoke’ye çıktı

Carpool Karaoke programına da katılan First Lady, gönülleri fethetmeyi bir kez daha başarmıştı. Söz konusu program YouTube’ta 50 milyon kez izlendi. James Corden ile Beyaz Saray’ın çevresinde turlayan Obama, Missy Elliott ile birlikte “This Is For My Girls” (Bu, Kızlarım İçin) şarkısını söyledi.

USA Familie Obama im Weißen Haus (Getty Images/AFP/J. Klamar)

Yemin töreni selfiesi

Bu kadar havalı birer anne ve babaya sahip Sasha ve Malia, arada sırada toplumda onlar gibi havalı davranma lüksüne sahiptiler elbette. Baba Obama ikinci kez başkanlık yemini ettiği sırada, iki küçük Obama selfie çekmekle meşguldüler.

USA | 18. Geburtstag von Malia Obama (Getty Images/A. Guerrucci-Pool)

Tutkulu aile babası

Malia, 2016’da 18. doğum gününü Beyaz Saray’da kutladı. Görevden ayrılmak üzere olan ABD başkanı, büyük kızının doğum gününü kutlarken devlet adamlığı kimliğinden bir anlığına uzaklaştı. “Kızlarını toplum içinde utandırmak her babanın görevi, e benim de yapacak son bir işim kaldı” diyen Obama, bir konuşmasını kızına ithafen “iyi ki doğdun” şarkısını söyleyerek bitirdi.

USA Familie Obama im Weißen Haus (Getty Images/P. Marovich)

Hoşça kalın, Obamalar!

Barack, Michelle, Malia ve Sasha Beyaz Saray’dan taşınıyorlar. Ancak Obama ailesi başkent Washington’dan henüz ayrılmıyor. Çünkü 15 yaşındaki Sasha’nın lise değiştirmek zorunda kalması istenmiyor. Malia ise sonbaharda Harvard Üniversitesi’nde başlayacak. Hoşça kal, Obama ailesi!

Pelin Çift İle Gündem Ötesi

Share
23 Ocak 2017 - 21:44 'de eklendi ve 3997 kez görüntülendi.
Etiketler :
Namib Çölü’nde inadına yaşam Namib Çölü’nde inadına yaşam
Ukrayna Denince Aklınıza Tek Bir Şey Geliyorsa Büyük Kayıpta Olduğunuzu Gösteren 20 Fotoğraf Ukrayna Denince Aklınıza Tek Bir Şey Geliyorsa Büyük Kayıpta Olduğunuzu Gösteren 20 Fotoğraf
Birinci sınıf doğa fotoğrafçılığı Birinci sınıf doğa fotoğrafçılığı
Amerika’da Almanya turu Amerika’da Almanya turu
Ukrayna yapımı Sovyet otomobilleri Ukrayna yapımı Sovyet otomobilleri
Musul: Mültecilerin çadır kentteki yaşamı Musul: Mültecilerin çadır kentteki yaşamı
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ