(UHA) Uluslararası  Haber Ajansı

Su altı harikaları

TÜRKUAZ HABER AJANSI LOGO ile ilgili görsel sonucu

Avustralya’nın batı kıyısında araştırmacılar ilk kez canlı kırmızı deniz ejderi görüntüleyerek şaşırtıcı bir keşif yaptı. İşte dünyanın en tuhaf deniz canlıları:

Roter Seedrache (picture-alliance/dpa/Scripps Oceanography/UC San Diego)

Kırmızı deniz ejderhası

Bir denizatı gibi görünse de değil. Kırmızı deniz ejderhası ender bulunan deniz balıklarından biri. İlk kez 2015’te tanımlanmıştı. Ancak şimdi araştırmacılar batı Avustralya kıyılarında canlı bir örneğini keşfetti. Kırmızı deniz ejderhası 50 metre derinlikte beslenirken görüntülendi.

Flash Galerie Tiere

Denizatı

İşte ‘gerçek‘ denizatı. Onlar da alışılmadık özelliklere sahip. Dikey yüzen az sayıda türden biri. Bu yüzden çok iyi bir yüzücü oldukları söylenemez. Döllenmiş yumurtaları erkekler keselerinde taşır ve doğurur.

Zitteraal im Berliner Zoo

Elektrikli yılan balığı

Avlanmak için 600 volta kadar elektrik üretip güç dalgalanmaları oluşturuyor. Böylece örneğin küçük balıkları öldürüyor. Araştırmacılar şimdi bu türün yarasaların sonar sistemine benzer şekilde elektrik titreşimleriyle avının yerini tespit ettiğini keşfetti.

Schützenfisch

Okçu balığı

Tuzlu sularda yaşayan okçu balığı avını öldürmek için çok farklı bir yöntem uyguluyor. Bu balık suyun içinden havaya tükürerek suya düşürdüğü sinekleri yiyiyor. Daha büyük boyları iki-üç metreye kadar tükürebiliyor.

Freies.jpg

Kurbağa balığı

Bu balık kendini kuma gömer ve avı gelene kadar bekler. Sonra birden sıçrar ve yemeğini midesine indirir. Kurbağa balığının başının üzerinde iki büyük gözü ve yine büyük bir ağzı var. Zehirli olduğunu hatırlatmakta fayda var.

Arabischer Steinfisch

Taş balığı

Taş balığı zehir ve iyi kamufle olma konusunda uzman. Tam olarak üzeri yosunlarla kaplı bir taş gibi görünüyor. Dikenleri son derece zehirli. Hatta insanları bile öldürebilir.

Exotische Lebensmittel in Asien Kugelfisch

Balon balığı

Balon balığı bir tehdit hissettiğinde elastik midesini hemen suyla doldurur ve bu şekilde çok daha büyük görünüp neredeyse küre haline gelir. Küçük bir miktarının insanları bile öldürebileceği zehirli tetrodotoksin üretiyor. Balon balığı Japonya’da sevilerek tüketiliyor. Tabii iş bilen bir aşçının hazırlaması şartıyla.

Anglerfisch

Fener balığı

Fener balığı kurbanlarını başının üzerinde bulunan ve bir yem gibi duran et parçasıyla kendisine çekiyor. Avını yutmadan önce oltanın ucundaki parçayı daha çekici göstermek için bir ışık gibi aydınlatıyor. Fener balığı derin denizler dahil dünyanın hemen hemen her yerinde bulunabilir.

Exemplar eines Vipernfisches Flash-Galerie

Büyük ağızlı balık

Tuhaf görünümlü balıklar için doğru yer derin denizler. Yüksek basınç, ışıksız bir ortam ve az yiyecek. Sadece çok özel türler burada yaşayabilir. Tıpkı büyük ağızlı balık gibi. Sadece derin denizlerde avlanan bu tür az sayıdaki avını kaçırmamak için büyük bir ağza ve kesin dişlere sahip.

Scholle

Pisi balığı

Yassı ve düz olduğu için kendini iyi gömüp, son derece iyi kamufle olabiliyor. Yavruyken başının üzerinde yan yana duran gözleri büyüdükçe iki ayrı tarafa kayar.

Japan Schlammspringer in Tokio

Mudskipper

Görünüşe göre karada mı denizde mi yaşayacağı konusunda karar veremeyen bu balıklar her ikisini de seçmiş. Karada yüremek için alışılmadık kadar güçlü olan göğüs yüzgeçlerini kullanırlar. Birer amfibik olarak deri yoluyla nefes alırlar. Ancak kesinlikle bir balık türü.

Hammerhai

Çekiç köpekbalığı

Bu tür, kafa şekliyle zaten tuhaf balıklar listesine girmeyi hak ediyor. Araştırmacılar bu türün iki tarafa uzayan başının ucundaki gözleriyle çok iyi bir görüş alanı sağladığına inanıyor.

© DW, (UHA Haber)

Pelin Çift İle Gündem Ötesi

Share
19 Ocak 2017 - 7:17 'de eklendi ve 4077 kez görüntülendi.
Etiketler :
Namib Çölü’nde inadına yaşam Namib Çölü’nde inadına yaşam
Ukrayna Denince Aklınıza Tek Bir Şey Geliyorsa Büyük Kayıpta Olduğunuzu Gösteren 20 Fotoğraf Ukrayna Denince Aklınıza Tek Bir Şey Geliyorsa Büyük Kayıpta Olduğunuzu Gösteren 20 Fotoğraf
Birinci sınıf doğa fotoğrafçılığı Birinci sınıf doğa fotoğrafçılığı
Amerika’da Almanya turu Amerika’da Almanya turu
Ukrayna yapımı Sovyet otomobilleri Ukrayna yapımı Sovyet otomobilleri
Musul: Mültecilerin çadır kentteki yaşamı Musul: Mültecilerin çadır kentteki yaşamı
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ