(UHA) Uluslararası  Haber Ajansı

Castro’dan sonra Küba

TÜRKUAZ HABER AJANSI LOGO ile ilgili görsel sonucu

Küba, Fidel Castro’nun ölümünden sonra da devrimci lider tarafından savunulan idealleri benimsemiş görünüyor. Brezilyalı fotoğrafçı Mauro Pimentel’in Havana’dan yakaladığı kareler:

Kuba Alltag nach Fidel Castro (Mauro Pimentel)

Prado Promenade’de öğleden sonra

Devrim öncesi hükümet binasının olduğu yere kadar uzanan, otellerin sıralandığı Pasea del Prado Bulvarı Havana’nın bugünkü şehir merkezini eski şehir merkezinden ayırıyor. Bugün her yaştan insan bu bulvarda buluşup sohbet ediyor, satranç oynuyor.

Kuba Alltag nach Fidel Castro (Mauro Pimentel)

Küba’nın yeni boksörleri

Boks Küba’da en çok önem verilen spor dallarından biri. Çocuklar Habana Vieja mahallesindeki Rafael Trejo Boks Okulu’nda düzenlenen bir eğitim sırasında görülüyor.

Kuba Alltag nach Fidel Castro (Mauro Pimentel)

Vedado’nun çiçekçileri

72 yaşındaki emekli hemşire Mirta Gomez “Küba hükümeti hemşire olarak insanlara yardım etme hayalimi gerçekleştirmemi sağladı” diyor. Meslek yaşamı boyunca Havana’daki merkez hastanede çalıştı. Bugün hala yeni hemşirelerin yetiştirilmesine yardım ediyor. Son hobisi ise çiçek satmak.

Kuba Alltag nach Fidel Castro (Mauro Pimentel)

Yenileme çalışmaları

Havana’da Amerikan turizminin dönüşü için binalar elden geçiriliyor. Hükümet belirli özel işlere izin verdiğinden otel ve restoran inşaatında patlama yaşanıyor. Vedado’daki bu bina pansiyon olacak. Kübalılar evlerinde yabancılar için oda kiralama konusunda ruhsat almak zorundalar.

Kuba Alltag nach Fidel Castro (Mauro Pimentel)

“Biz sosyalistiz”

75 yaşındaki Francisco Arrosa, müşteri beklerken Komünist Parti gazetesi Granma’yı okuyor. Otomobil tamircisi “Biz sosyalistiz. Fidel ve Devrim’in başlattığını Kübalılar devam ettirecek. Zengin olmasak da her Kübalı gıda, eğitim, sağlık bakımı ve konut erişimine sahip. Bunlar devrimdir” diyor.

Kuba Alltag nach Fidel Castro (Mauro Pimentel)

Yeni başlayanlar için Havana

Turistler Plaza Meydanı’nda eski Amerikan otomobilleriyle fotoğraf çektiriyor. On yıllarca süren ABD ambargosu nedeniyle 1950’li ve 1960’lı yıllara kadar olan araçlar uzun yıllar Kübalılar için tek seçenekti. Şimdi Koreli, Çinli ve bazı Avrupa markaları ülke pazarına giriyor. Eski otomobiller taksi olarak ve turizm için kullanılmaya devam ediyor.

Kuba Alltag nach Fidel Castro (Mauro Pimentel)

İnternet nesli

Havana’nın en popüler rıhtımlarından birinde Kübalılar e-postalarına bakabilir ya da hükümetin onayladığı web sitelerini okuyabilir. Hükümet 2015’te kamuya ilk kablosuz internet erişimini 35 kamusal alanda açtı. Bununla birlikte internet Küba’da dünyada en fazla sansüre uğrayan ülkelerden biri ve evlerde özel kullanımı bulunmuyor.

A gift store in Havana, with signs about the revolution and relations with US

Hikayeyi canlı tutmak

Kanadalılar Küba’ya gelen turistlerin en büyük yüzdesini oluşturuyor. Ancak ABD’den uçak ve gemi seferlerinin yeniden başlamasıyla bu yıl ABD’li ziyaretçi sayısında büyük bir artış bekleniyor.

Kuba Alltag nach Fidel Castro (Mauro Pimentel)

Malacalı balıkçılar

Bir ada ülkesi olarak, balıkçılık Küba kültüründe ve özellikle mutfağında önemli yer tutuyor. Balıkçılık nesilden nesile öğrenilerek bir geçim kaynağına dönüşürken aynı zamanda Küba’nın en önemli ihracat kalemleri arasında. ABD’li turizm şirketleri ülkenin el değmemiş kıyı şeritlerine büyük ilgi duyuyor.

(UHA Haber)

Pelin Çift İle Gündem Ötesi

Share
11 Ocak 2017 - 2:49 'de eklendi ve 2956 kez görüntülendi.
Etiketler :
Namib Çölü’nde inadına yaşam Namib Çölü’nde inadına yaşam
Ukrayna Denince Aklınıza Tek Bir Şey Geliyorsa Büyük Kayıpta Olduğunuzu Gösteren 20 Fotoğraf Ukrayna Denince Aklınıza Tek Bir Şey Geliyorsa Büyük Kayıpta Olduğunuzu Gösteren 20 Fotoğraf
Birinci sınıf doğa fotoğrafçılığı Birinci sınıf doğa fotoğrafçılığı
Amerika’da Almanya turu Amerika’da Almanya turu
Ukrayna yapımı Sovyet otomobilleri Ukrayna yapımı Sovyet otomobilleri
Musul: Mültecilerin çadır kentteki yaşamı Musul: Mültecilerin çadır kentteki yaşamı
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ