(UHA) Uluslararası  Haber Ajansı

Vizyoner mimar: Zaha Hadid

Gelenekleri yıkan bir kadın… Irak doğumlu dünyaca ünlü mimar Zaha Hadid, mimarlıkta kriterleri değiştirmeyi başardı. Hadid 65 yaşında hayata gözlerini yumdu. Mimarinin Amazonu Zaha Hadid, uluslararası çapta tanınan binalar yaratan ilk kadın mimardı. Bağdat doğumlu İngiliz yıldız mimar, Miami’de kalp krizinden hayatını kaybetti. Heyecan verici eserleriyle mimaride yeni bir biçim diline hayat verdi ve ütopyalarını […]

Vizyoner mimar: Zaha Hadid
01 Nisan 2016 - 1:53 'de eklendi ve 407 kez görüntülendi.

TÜRK BAYRAĞI ile ilgili görsel sonucu

Gelenekleri yıkan bir kadın… Irak doğumlu dünyaca ünlü mimar Zaha Hadid, mimarlıkta kriterleri değiştirmeyi başardı. Hadid 65 yaşında hayata gözlerini yumdu.

Mimarinin Amazonu

Zaha Hadid, uluslararası çapta tanınan binalar yaratan ilk kadın mimardı. Bağdat doğumlu İngiliz yıldız mimar, Miami’de kalp krizinden hayatını kaybetti. Heyecan verici eserleriyle mimaride yeni bir biçim diline hayat verdi ve ütopyalarını betonla ölümsüzleştirdi.

Jockey Club Innovation Tower Hongkong

Bir gemi gelecek

Hongkong’daki “Jockey Club Innovation Tower” Hadid’in en bilinen eserlerinden. Zarif bir eğime sahip olan gökdelen, akıcı formlarıyla bir yolcu gemisini andırıyor. Bina, 2013 yılından beri Hongkong Politeknik Üniversitesi’ne ev sahipliği yapıyor. Innovation Tower “Asya’da tasarımın deniz feneri” olarak betimleniyor.

Vitra Firestation Weil am Rhein

İlk eserle açılan gedik

Almanya’nın Weil am Rhein kasabasında 1993 yılında tasarladığı eser, Zaha Hadid’in uluslararası üne kavuştuğu ilk yapısı. Betonun ağırlığı, duvarlar ve yüzeylerin düzenlenmesiyle dinamik bir hafifliğe kavuşuyor. Planları o zamana kadar inşa edilemez görülen Hadid, bu eserle birlikte kariyer basamaklarını sürekli tırmanacaktı.

Heydar Aliyew Center Baku Aserbaidschan

Bir diktatör için dikilmiş anıt mı?

Zaha Hadid, bu akıcı binayı, toplumun yenilenmesi ve modernleşmesini tasvir etmek amacıyla mı düşünmüştü, bilinmiyor. Bakü’deki “Haydar Aliyev Kültür Merkezi“ ile Azerbaycan Devlet Başkanı İlham Aliyev insan hakları savunucularının diktatör olmakla eleştirdiği babası ve selefi için bir anıt dikmek istemişti.

Messner Mountain Museum Südtirol

Muhteşem manzaralı mimari

İtalyan dağcı Reinhold Messner’in yeni müzesi için Zaha Hadid kayaları oydu ve balkonlarıyla duvarları olan yer altı odaları tasarladı. 2015 yılında açılan Messner Dağ Müzesi, üzerinde bulunduğu dağın adeta “ak saçları”.

Nationalmuseum für zeitgenössische Kunst MAXXI Zaha Hadid

Ebedi şehirde bir zaman makinesi

Beton, cam, demir, adeta imkansız kıvrımlar, birbiri üzerine istiflenmiş beton borular, küpler, kareler, narin sütunlar… Zaha Hadid’in Roma’da tasarladığı çağdaş sanat müzesi MAXXI’yi böyle tanımlamak mümkün. İçinde gezilebilen bir heykel niteliği taşıyan binada insan yerin adeta sallandığı izlenimine kapılıyor. Her bir adımda yeni bir mimari perspektif açılıyor.

Nationalmuseum für zeitgenössische Kunst Rom MAXXI Zaha Hadid

Roma’da yeni bir sanat deneyimi

MAXXI sanat müzesinin yapımı sırasında şiddetli tartışmalar yaşanır. İnşaat sık sık sekteye uğrar. Masraflar arttıkça artar. Ancak nihayetinde her şey yoluna girer ve Romalılar bu yeni hayat duygusunu yaşama imkanını bulur. Fotoğrafta çevredeki diğer binaların pencerelerin üzerine nasıl yansıdığı görülüyor.

Nationalmuseum für zeitgenössische Kunst MAXXI Zaha Hadid

Dik açının sonu

MAXXI sanat müzesinin çatı konstrüksiyonunda yayların estetiği görülüyor. Mimarlık eleştirmenlerine göre Zaha Hadid, bu tasarımıyla eski askeri binayı “dik açının zorlamasından” kurtarıyor. Binada bir kütüphane, bir kafe, bir restoran ve bir kitabevi ziyaretçilere hizmet veriyor.

Galaxy Soho Peking

Futuristik görünümler

Çin’in başkenti Pekin’deki iş merkezi “Galaxy Soho” da Zaha Hadid’in eserlerinden. Futuristik ana meydanda dik açılar yok, onun yerine akan formlar ve enerjik çizgiler var. Mimari dört kuleden oluşuyor, bunlar geçit ve köprüleriyle birbirine bağlanıyor.

Zentralgebäude BMW-Werk Leipzig

Otomobil endüstrisi için mimari

Açıklık ve şeffaflık Leipzig’deki BMW merkez binasının başlıca iki unsuru. Zaha Hadid’in tasarımı büro kompleksiyle üretim merkezlerini birbirine bağlıyor. Ana girişten fabrikaya da işletmenin restoranına, laboratuvarlara ve atölyelere de ulaşmak mümkün. Hadid bu eseriyle Alman Mimarlık Ödülü’nün de sahibi olmuştu.

Die Stararchitektin Zaha Hadid

Erkeklerin egemen olduğu dünyada istisnai bir kadın

Zaha Hadid hırçın ama dahi bir mimar olarak biliniyor. Bu özellikleriyle erkeklerin egemen olduğu mimarlıkta kendine bir yer açmayı başardı ve 2004 yılında “mimarlığın Nobel ödülü” sayılan Pritzker Ödülü’nü kazandı. 2009 yılında bir başka prestijli ödül Praemium Imperiale’nin sahibi oldu. Irak’ın başkenti Bağdat’ta doğan Hadid 31 Mart 2016’da kalp krizi sonucunda hayatını kaybetti.

HABER : Stefan Dege

Share
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER