(UHA) Uluslararası  Haber Ajansı

DAİŞ 400 bini aşkın Türkmeni yerinden etti

Irak Türkmen Cephesi Türkiye Temsilcisi Kazancı: “DAİŞ’in Musul ve Telafer’i işgal etmesiyle 350 bin Türkmen evlerinden yurtlarından oldu” dedi. Türkmen Cephesi Türkiye Temsilcisi Hicran Kazancı, “DAİŞ’in Irak’ta alan hakimiyeti kurmasıyla 350 bin Türkmen evlerinden yurtlarından oldu. Bu dönemde Türkiye’ye sığınan Türkmenlerin sayısı ise 51 bine yaklaştı.” dedi. Kazancı, yaptığı açıklamada, Saddam döneminden itibaren Türkmenlerin Irak’ta […]

DAİŞ 400 bini aşkın Türkmeni yerinden etti
01 Nisan 2016 - 0:50 'de eklendi ve 206 kez görüntülendi.

Irak Türkmen Cephesi Türkiye Temsilcisi Kazancı: “DAİŞ’in Musul ve Telafer’i işgal etmesiyle 350 bin Türkmen evlerinden yurtlarından oldu” dedi.

Türkmen Cephesi Türkiye Temsilcisi Hicran Kazancı, “DAİŞ’in Irak’ta alan hakimiyeti kurmasıyla 350 bin Türkmen evlerinden yurtlarından oldu. Bu dönemde Türkiye’ye sığınan Türkmenlerin sayısı ise 51 bine yaklaştı.” dedi.

Kazancı, yaptığı açıklamada, Saddam döneminden itibaren Türkmenlerin Irak’ta zor günler geçirdiğini söyledi.

ABD’nin Irak’a müdahalesiyle Türkmenlerin kaderinin değişmediğini anlatan Kazancı, Saddam döneminde yapılan katliamların devam ettiğini ifade etti. Kazancı, ABD’nin işgalinin ardından Irak’ta bazı terör örgütlerinin ortaya çıktığını anımsatarak, bu örgütlerin 10 Haziran 2014’te “DAİŞ” çatısı altında birleştiğini bildirdi.

DAİŞ alan hakimiyetini kaybetmeye başladı

DAiŞ’in işgalci güçlerle mücadele ederken Türkmenleri de hedef aldığına işaret eden Kazancı, şöyle konuştu:

“Türkmen coğrafyası Musul ve Telafer’in yüzde 80’i DAİŞ işgali altındadır. Suriye’de de Türkmenler yine terör örgütünün hedefindedir. ABD öncülüğündeki koalisyon güçleri ile Rusya’nın başını çektiği kuvvetler, DAİŞ’i ortadan kaldırmak için mücadele ediyorlar. Fakat DAİŞ, Irak ve Suriye’de büyük bir alana sahiptir. DAİŞ, bugün Irak’ta alan hakimiyetini kaybetmeye başladı. Çıkış stratejisi onlara bırakıldı. Bu dönemde Türkmenlere yönelik yapılan projeler devam etmektedir. Kalan yüzde 20’lik yerde alan hakimiyetini korumaya çalışmaktayız.”

Türkiye 51 bin Türkmene kapısını açtı

Kazancı, DAİŞ terör örgütünün arkasındaki güçlerle mücadele etmenin önemine dikkati çekerek, şunları kaydetti:

“DAİŞ’in Musul ve Telafer’i işgal etmesiyle 350 bin Türkmen evlerinden yurtlarından oldu. Bu dönemde Türkiye’ye sığınan Türkmenlerin sayısı ise 51 bine yaklaştı. Türkiye’ye gelenler; Ankara, Konya, Eskişehir, Gaziantep ve İzmir’e yerleşti. Bunlara her ay gıda yardımı yapılıyor. AFAD, Türk Kızılayı ve sivil toplum kuruluşlarının yardımı devam ediyor. İkamet izinleri alındı. Sağlık hizmetleri konusunda bazı sorunlar oluyordu. Bunların aşılması için Bakanlıklara başvuruda bulunduk. Bu konuda yaşanan sıkıntılar aşılacak. Irak’ın içindeki Zaho, Dohok ve Yahyalı’daki kamplarda yaşam mücadelesi veren yaklaşık 300 bin insana da Türkiye sahip çıkıyor. TİKA, Türk Kızılayı, AFAD ve diğer sivil toplum kuruluşları yardım ediyor. Irak hükumetinin bu kamplara hiçbir yardımı yok. Tek yardım eden Türk halkı ve sivil toplum kuruluşları oldu.”

Batılı ülkelerin, bölgeye ilişkin plan ve projelerinin devam ettiğine değinen Kazancı, “Bizim de bunlara karşı mücadelemiz sürüyor.” diye konuştu.

Share
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER