(UHA) Uluslararası  Haber Ajansı

Kırmızı altın safranın yararları…

    Antik çağlardan bu yana birçok hastalığın tedavisinde kullanılan ve kırmızı altın olarak da bilinen ‘safran’, günümüzde de değerini koruyor. Dünyada adını bir şehre veren ve en pahalı baharatlardan biri olan Safran, antik çağlardan bu yana birçok hastalığın tedavisinde kullanılıyor. Adını Safranbolu’ya veren bu baharat, aynı zamanda Türkiye’de Safranbolu ve köylerinde yetişiyor. Çok zor […]

Kırmızı altın safranın yararları…
31 Mart 2016 - 6:55 'de eklendi ve 653 kez görüntülendi.

 KUL4

 

Antik çağlardan bu yana birçok hastalığın tedavisinde kullanılan ve kırmızı altın olarak da bilinen ‘safran’, günümüzde de değerini koruyor.

kirmizi-altin-safranin-yararlari--148534

Dünyada adını bir şehre veren ve en pahalı baharatlardan biri olan Safran, antik çağlardan bu yana birçok hastalığın tedavisinde kullanılıyor. Adını Safranbolu’ya veren bu baharat, aynı zamanda Türkiye’de Safranbolu ve köylerinde yetişiyor. Çok zor elde edilen bir baharat olduğu içinde safran aynı zamanda ‘kırmızı altın’ olarak da adlandırılıyor. Bir baharat türü olan safranın çeşitli hastalıklara şifa kaynağı olduğunu dile getiren Uzman Diyetisyen Şebnem Kandıralı, safranın yararları hakkında şu bilgileri verdi:

Anti-kanser özelliklere de sahip

“Günümüzün en pahalı baharatlarından biri olan safran, crocus sativus bitkisinden elde edilir ve 150’den fazla bilinen uçucu bileşikler içerir. En iyi bilenen bileşikler krosin ve safranaldır, her ikisi de terapötik (tedavi edici) olarak kullanılmaktadır. Safran karotenoidlerden zengindir. İki ana karotenoidi krosin ve krosetindir, besinlere zengin sarı bir renk vermektedir. Araştırmalar anti-kanser özelliklere sahip olduğunu göstermektedir. Çalışmalarda safranın prostat ve meme kanserine karşı anti proliferatif (çoğalmayı önleyici) etkisi olduğu saptanmıştır. Ayrıca lösemi hücrelerinin büyümesini baskıladığı ve akciğer kanserine karşı pro apoptotik (programlanmış hücre ölümünü uyaran) etkisi olduğu bulunmuştur.”

Doğal anti-depresan

“Kilo vermeye çalışanlar safran özünü deneyebilir. Besin isteklerini moleküler düzeyde ortadan kaldırdığı gözlenmiştir. Plasebo kontrollü çift kör bir çalışmada safran özü alan kadınlarda atıştırma ataklarının sayısı yüzde 55 oranında azaldığı saptanmıştır. Buna ek olarak 8 hafta boyunca ortalama 1 kilogram kayıp sağladığı gözlenmiştir. Safran, beynin serotonerjik sistemini hedefleyerek atıştırma arzusunu ortadan kaldırmaktadır. Bu sistem iştah, ruh hali ve hatta şeker isteğini etkilemektedir. Safranın anti depresan etkileri vardır. Geleneksel Pers tıbbında safran anti depresan olarak kullanılmaktaydı.”

Hafıza gücünü de artırıyor

Güncel çalışmalar safranın ruh halini iyileştirmeye faydası olduğunu onaylamaktadır. 6 haftalık bir çalışmada hastalar günlük 30 mg safran özü almışlardır. Araştırmacılar depresyon belirtilerinin önemli ölçüde azaldığını saptamış, hafif ve orta seviyede depresyon durumları için tavsiye edilebilecek bir tedavi olduğunu öne sürmüştür. Safran hafıza fonksiyonları arttırır. Hayvan çalışmaları safranın demans ve hafıza kaybına karşı güçlü bir etkiye sahip olduğunu göstermektedir. Safran özü verilen yaşlı farelerde öğrenme kapasitesi ve hafızada iyileşmeler gözlenmiştir. Bilişsel faydaları Alzheimer hastalarında görülmüştür. Yapılan klinik bir çalışmada hafif ve orta dereceli Alzheimer hastalarında geleneksel olarak kullanılan Alzheimer ilacı kadar yararlı olduğu gösterilmiştir.”

Safranın yan etkileri var mı?

“Safranın yan etkileri ve güvenirliliği çoğu birey için 6 hafta kadar ağız yoluyla alındığında güvenlidir. Bazı olası yan etkileri ağız kuruluğu, anksiyete, baş dönmesi, uyuşukluk, bulantı, iştah değişikliği ve baş ağrısı olabilir. Bazı kişilerde alerjik reaksiyonlar ortaya çıkabilir. Ağız yoluyla yüksek miktarlarda alındığında zehirlenmeye, cilt, göz, mukoza zarlarında sararmalara, kusma, baş dönmesi, kanlı ishal, burun, dudaklar ve göz kapaklarında kanama ve uyuşmaya neden olmaktadır. 12-20 gram gibi dozlar ölüme neden olur. Depresyon ve Alzheimer gibi rahatsızlıklarda günlük kullanım 30 mg’ı geçmemelidir.” SAFRANBOLU/UHA

(UHA) Uluslararası Haber Ajansı

 Copyright © 1994 uha

video.turkuazhaberajansi.com

E.Mail: tuhahaber@hotmail.com.tr

 21 Eylül 2015 TSİ 06:05

 YASAL UYARI:Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları TÜHA Eğitim ve Danışmanlık Şirketi‘ne aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu haber veya yazı sadece (UHA) Uluslararası  Haber Ajansı (http://www.uhahaberajansi.comtarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak alıntılanabilir.

Bu Haberi Paylaşın!

Share
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER