(UHA) Uluslararası  Haber Ajansı

İşler Yolunda, Erdoğan İşinin Başında

Paralel yapı bileşenleri, elbette Washington’daki ziyaretimiz süresince her fırsatı bir manipülasyon imkânı olarak görüp kamuoyunu zehirlemeye çalışacaklardır. Fakat siz siz olun manipülasyona gelmeyin. İşler yolunda, Erdoğan da işinin başında! Psikolojik harbin her türlüsünü denediler. “Erdoğan’ın Washington’da istenmediği” intibaını oluşturmak için çabaladılar. Kendi ülkelerinin cumhurbaşkanını, yabancı bir devletin alıkoyma ihtimalinden bahsedecek kadar alçaldılar. Zarrab’ın tutuklanmasını “Erdoğan’a […]

İşler Yolunda, Erdoğan İşinin Başında
31 Mart 2016 - 10:02 'de eklendi ve 442 kez görüntülendi.

Paralel yapı bileşenleri, elbette Washington’daki ziyaretimiz süresince her fırsatı bir manipülasyon imkânı olarak görüp kamuoyunu zehirlemeye çalışacaklardır. Fakat siz siz olun manipülasyona gelmeyin. İşler yolunda, Erdoğan da işinin başında!

Psikolojik harbin her türlüsünü denediler. “Erdoğan’ın Washington’da istenmediği” intibaını oluşturmak için çabaladılar. Kendi ülkelerinin cumhurbaşkanını, yabancı bir devletin alıkoyma ihtimalinden bahsedecek kadar alçaldılar.

Zarrab’ın tutuklanmasını “Erdoğan’a darbe” gibi sundular. Erdoğan’ı protesto etmek için “kitlesel katılımlı büyük gösteriler”in olacağı yalanını uydurdular. Aslında her zaman olduğu gibi temennilerini siyasi durum analizi gibi pazarlayıp Erdoğan’ı ve ekibini demoralize etmeyi amaçladılar. Bütün bu süreçte 17-25 Aralık kumpası ile neyin hedeflendiği de çok daha net biçimde görülmüş oldu.

Pek tabii ki başarılı olamadılar, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Washington gezisini engelleyemediler. Başarılı olsalardı, bir taşla birkaç kuş birden vurmuş olacaklardı. Türkiye kamuoyuna “Batı Erdoğan’ı gözden çıkardı” mesajını, Batı kamuoyuna ise “Türkiye Batı’dan kopuyor, yüzünü Doğu’ya dönüyor” mesajını vereceklerdi. Böylelikle, Türkiye’nin AB ile son dönemde yakaladığı olumlu havayı da dağıtmayı umdular. Fakat evdeki hesap çarşıya uymadı.

11 saatlik uçuşun ardından salimen Washington Andrews Hava Üssü’ne indik. Konaklayacağımız otelin önüne geldiğimizde coşkulu bir grupla karşılaştık. Erdoğan’a sevgi gösterisinde bulunan, Türk bayraklarıyla bezeli pankartlar taşıyan bir grup insan otelin önündeydi.

O insanların tam karşısında ise daha küçük bir grup Erdoğan aleyhinde sloganlar atıyordu. PKK ve Paralel Yapı işbirliğini tescil eden 15 kişilik bir gruptan bahsediyorum. Kimi medya organları bu manzarayı “demokratik tepkisini dile getiren iki karşıt grup” gibi takdim etmeyi yeğlediler. Oysaki, Erdoğan’ı protesto etmek için bir araya gelmiş o küçük grubun, yolun öte yakasında Dombra eşliğinde Erdoğan’a destek sloganları atan gruba “koyun sürüsü” diye bağırması her şeyi özetliyordu.

Aslında oradaki karşıtlık demokrasiyi hazmedemeyenlerle, demokrasiye sahip çıkanlar arasındaki karşıtlıktan başka bir şey değildi. Burada olan biteni, paralel yapı ve PKK’nın haber kaynakları üzerinden “Erdoğan’a protesto” başlığı ile verdiler. Bir kere daha, gözümüzün önünde gerçekleşen bir hadisenin nasıl çarpıtıldığına şahitlik etmiş olduk.

Washington DC’ye vardıktan birkaç saat sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’yi yakından takip eden çeşitli üst düzey sivil toplum ve düşünce kuruluşu temsilcileriyle bir araya geldi. Basına kapalı gerçekleşen toplantıda Erdoğan kısa ve sıcak bir giriş konuşması yaptıktan sonra, sıranın bütün soruları açık yüreklilikle cevaplamaya geldiği mesajını verdi. Amerikalı davetlilerin her biri soru sordu ve Erdoğan her bir soruyu doyurucu biçimde cevapladı.

Türkiye- ABD ilişkilerinin geleceği, Suriye iç savaşı, DAİŞ’le mücadele, yeni dönem terör saldırıları, Türkiye- İran ilişkileri, Türkiye- İsrail ilişkileri, Kıbrıs meselesinde gelinen son nokta, Türkiye’nin NATO perspektifi ve paralel yapıyla mücadele en fazla konuşulan konular oldu.

Erdoğan, bütün bu alanlara ilişkin Türkiye olarak nerede durduğumuzu gösterdi. Türkiye’nin ABD’den neler beklediğini açık ve net biçimde ortaya koydu. Türkiye – ABD ikili ilişki ve işbirliklerinin geliştirilmesi için hangi adımların atılması gerektiğini ifade etti.

Dikkati çeken husus, bu temalar etrafında yapılan tartışmaların “gerçek” ve “rasyonel” bir zeminde yürüdüğü idi. Paralel yapı bileşenleri, elbette Washington’daki ziyaretimiz süresince her fırsatı bir manipülasyon imkânı olarak görüp kamuoyunu zehirlemeye çalışacaklardır. Fakat siz siz olun manipülasyona gelmeyin. İşler yolunda, Erdoğan da işinin başında!

seta-yonetiminde-degisiklik-IHA-20140917AW194954-2-tbunu al

Fahrettin ALTUN

Genel Koordinatör, İstanbul
faltun@setav.org

***

Fahrettin Altun

1998’de İstanbul Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nden mezun oldu. Yüksek lisans eğitimini 2000 yılında Mimar Sinan Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nde tamamladı. 2002-2003 öğretim yılında ABD’de Utah Üniversitesi Siyaset Bilimi Bölümü’nde misafir araştırmacı olarak bulundu. İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü bünyesinde doktorasını tamamladı. Modernleşme Kuramı: Eleştirel Bir Giriş (İstanbul: Küre Yayınları, 2. baskı, 2005) isimli kitabını kaleme aldı. Altun’un; medya sosyolojisi, medya kuramları, sosyolojik teori ve Türk modernleşmesi alanlarında ulusal ve uluslararası akademik dergilerde çeşitli makaleleri yayımlandı. 7 yıl kitap yayıncılığı sektöründe çalıştı. 3 yıl süreyle Anlayış Dergisi’ni yönetti. Medya ve iletişim sosyolojisi, siyasal iletişim, Türk modernleşmesi, Türkiye politik kültürü ve siyasal düşünce hareketleri alanlarında çalışan Dr. Altun, İstanbul Şehir Üniversitesi öğretim üyeliği görevinde bulundu ve halen SETA İstanbul’da genel koordinatörlük görevini sürdürmektedir.

Share
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER