(UHA) Uluslararası  Haber Ajansı

Petrol Sızıntısına 83 Milyon Dolar Tazminat…

(UHA) Uluslararası Haber Ajansı   Dünyanın en büyük petrol şirketlerinden olan Royal Dutch Shell, 2008 yılında Niger Delta’sında yaşanan petrol sızıntısı davasında 83 milyon dolar tazminat ödemeye mahkum oldu… Uluslararası Af Örgütü, İngiltere mahkemesinde üç yıl süren dava sonucunda Royal Dutch Shell’in balıkçılıkla geçimlerini sağlayan bölge halkına 83 milyon dolar tazminat ödemeyi kabul ettiğini bildirdi. […]

Petrol Sızıntısına 83 Milyon Dolar Tazminat…
29 Ocak 2015 - 0:30 'de eklendi ve 329 kez görüntülendi.

(UHA) Uluslararası Haber Ajansı

 KUL

Dünyanın en büyük petrol şirketlerinden olan Royal Dutch Shell, 2008 yılında Niger Delta’sında yaşanan petrol sızıntısı davasında 83 milyon dolar tazminat ödemeye mahkum oldu…

199BB494-1E99-4C01-BAFB-911DFE9B0F77_w640_r1_s

Uluslararası Af Örgütü, İngiltere mahkemesinde üç yıl süren dava sonucunda Royal Dutch Shell’in balıkçılıkla geçimlerini sağlayan bölge halkına 83 milyon dolar tazminat ödemeyi kabul ettiğini bildirdi.

Karar gereği Royal Dutch Shell, Nijerya’nın güneyindeki petrol zengini bölgesindeki Bodo kasabasında yaşayan 15 bin 600 kişiye toplam 53 milyon dolar, bölge halkına da toplam 30 milyon dolar tazminat ödeyecek.

Adam başı 3 bin 200 dolar tazminat alacak olan bölge halkı için bu, Nijerya’da üç yıllık asgari ücrete eşdeğer. Ancak sızıntıdan bu yana geçen altı yılda balıkçılıkla geçinen bölge halkı ve çiftçilerin yaşamı sızıntı nedeniyle alt üst olmuş durumda.

Tazminat davasında görev alan Bodo sakini Patrick Naagbanton, sonucun kendileri için “iyi haber” olduğunu ancak tam bir zafer kazanmadıklarını belirtiyor.

Bölgenin doğasına ve doğal kaynaklarından geçimini sağlayan halka verdikleri zararlar göz önünde bulundurulduğunda, ödenen tazminatın yetersiz olduğunu belirten Patrick Naagbanton, kirlenen doğal alanların eski haline dönmesi için birkaç yıl daha geçmesi gerektiğini söylüyor.

Mahkemenin sonuçlanmasıyla birlikte temizleme çalışmalarına önümüzdeki aylarda başlanacağını açıklayan Shell yetkilileri, bu çalışmalara sonuna kadar devam edeceklerini belirtti.

Birleşmiş Milletler Çevre Programı’nın 2011’de yaptığı bir araştırmada, bölgede yaşanan petrol sızıntısının tamamen temizlenmesi ve yarattığı olumsuz koşulların ortadan kalkmasının 30 yıl alacağı belirtiliyor.

Davada aktif olarak görev alan Uluslararası Af Örgütü, 2008 yılında yaşanan iki petrol sızıntısı olayının sadece birinden Bodo ekosistemine 100 bin varilden fazla petrol sızdığını belirtiyor.

Uluslararası Af Örgütü, Shell’in eski ve çürümüş petrol boru hattından haberdar olmasına rağmen hiçbir müdahalede bulunmadığını iddia etmiş ancak Shell bu iddiayı yalanlamıştı.

Uluslararası Af Örgütü, Shell’in boru hatlarından her yıl yüzlerce sızıntı yaşandığını belirtiyor. Shell, sızıntıların sebebinin boru hatlarından petrol çalan hırsızlar olduğunu iddia ediyor.

Petrol hırsızlığının had safhaya ulaştığını belirten Shell, Amerika’nın Sesi’ne yaptığı açıklamada bu hırsızlık nedeniyle günde 30 bin varil petrol kaybettiklerini belirtti.

 (UHA) Uluslararası Haber Ajansı

 Copyright © 2015 uha

video.turkuazhaberajansi.com

 29  Ocak 2015 TSİ 00:30

 YASAL UYARI:Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları TÜHA Eğitim ve Danışmanlık Şirketi‘ne aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu haber veya yazı sadece (UHA) Uluslararası  Haber Ajansı (http://www.uhahaberajansi.comtarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak alıntılanabilir.

Bu Haberi Paylaş

Share
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER