(UHA) Uluslararası  Haber Ajansı

Guardian: Berlin’e karşı Yunan halkının zaferi…

(UHA) Uluslararası Haber Ajansı: Guardian gazetesi Yunanistan’daki seçimlerin sonucu manşete “Syriza’nın tarihi zaferi, Yunanistan’ı Avrupa’yla ihtilafa sürüklüyor” ifadesiyle taşıyor. Avrupa editörü Ian Traynor’ın kaleme aldığı yazıda, seçmenlerin radikal bir alternatifi, Avrupa Birliği’nin tasarruf planına tercih ettiği belirtiliyor. Yunan seçmenin, Avrupa tarafından dayatılan harcamalardaki “vahşi kesintilere” ve vergi artışlarına karşı çıktığı ifade edilen yazı şöyle devam […]

Guardian: Berlin’e karşı Yunan halkının zaferi…
27 Ocak 2015 - 7:10 'de eklendi ve 223 kez görüntülendi.

(UHA) Uluslararası Haber Ajansı:

türkiye küçülmüş

Guardian gazetesi Yunanistan’daki seçimlerin sonucu manşete “Syriza’nın tarihi zaferi, Yunanistan’ı Avrupa’yla ihtilafa sürüklüyor” ifadesiyle taşıyor.

150123124115_grecia_elecciones_syriza_624x351_getty

Avrupa editörü Ian Traynor’ın kaleme aldığı yazıda, seçmenlerin radikal bir alternatifi, Avrupa Birliği’nin tasarruf planına tercih ettiği belirtiliyor.

Yunan seçmenin, Avrupa tarafından dayatılan harcamalardaki “vahşi kesintilere” ve vergi artışlarına karşı çıktığı ifade edilen yazı şöyle devam ediyor:

“Syriza gibi yeni ve gücü hiç denenmemiş bir partinin elde ettiği zafer, Avrupa’da son beş yıldaki tutucu mali yaklaşımların nasıl siyaseti alaşağı ettiğini gösteriyor.”

Avrupa Birliği’nde ilk defa iktidar Brüksel ve Berlin’in şiddetle karşı çıktığı popülist bir yabancıya veriliyor. Üstelik Syriza, Avrupa’daki mevkidaşlarının aksine Avrupa Birliği’ne karşı çıkmıyor. İlk defa bir Avrupa ekonomik krizinden doğan bir oluşum, açıkça tasarruf tedbirlerine karşı çıkan bir parti, Avrupa Birliği içinde resmi olarak göreve başlayacak.”

Sonuçlar Yunanistan’ın Euro birliğinde veya Avrupa Birliği’nde kalıp kalmayacağı sorularını doğuruyor. Ayrıca Avrupa’daki diğer tasarruf karşıtı hareketlere emsal oluşturuyor. Bunların başında bu sene seçimlerin gerçekleşeceği İspanya geliyor. Sonuçlar ağırlıklı olarak Berlin tarafından belirlenen politikalara karşı halkın itirazını da ortaya koyuyor.”

Gazete, Tsipras’ın şimdi Yunanistan’ın Avrupa kaderini elinde tuttuğunu söylüyor. Ne kredi verenlerin de de Syriza’nın Euro’dan çıkmak istemediği kaydedilen yazıda, pozisyonların birbirinden çok uzak olduğu ve şu anda arada bir köprü kurmanın zor göründüğü ileri sürülüyor.

UHA/Dış Haberler/A.YÜCE

(UHA) Uluslararası Haber Ajansı

 Copyright © 2015 uha

video.turkuazhaberajansi.com

 27 Ocak 2015 TSİ 07:10

 YASAL UYARI:Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları TÜHA Eğitim ve Danışmanlık Şirketi‘ne aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu haber veya yazı sadece (UHA) Uluslararası  Haber Ajansı (http://www.uhahaberajansi.comtarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak alıntılanabilir.

Bu Haberi Paylaş

Share
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER