(UHA) Uluslararası  Haber Ajansı

Arınç: Ali İsmail Korkmaz davası örnektir…

(UHA) Uluslararası Haber Ajansı:  Birleşmiş Milletler’in 2010 yılından başlayarak dört yılda bir her ülke için yaptığı hak ihlalleri Evrensel Periyodik İzlemesi (EPİ) toplantısı bugün Türkiye için yapıldı. Cenevre’de yapılan toplantıda Türkiye’yi temsilen Başbakan Yardımcısı ve Hükümet sözcüsü Bülent Arınç konuştu. Bülent Arınç, Gezi protestolarında polisler ve sivil kişiler tarafından oluşan bir grup tarafından dövüldükten sonra […]

Arınç: Ali İsmail Korkmaz davası örnektir…
27 Ocak 2015 - 15:00 'de eklendi ve 270 kez görüntülendi.

(UHA) Uluslararası Haber Ajansı:

türkiye küçülmüş

 Birleşmiş Milletler’in 2010 yılından başlayarak dört yılda bir her ülke için yaptığı hak ihlalleri Evrensel Periyodik İzlemesi (EPİ) toplantısı bugün Türkiye için yapıldı.

150127121551_bulent_arinc_624x351_afp_nocredit

Cenevre’de yapılan toplantıda Türkiye’yi temsilen Başbakan Yardımcısı ve Hükümet sözcüsü Bülent Arınç konuştu.

Bülent Arınç, Gezi protestolarında polisler ve sivil kişiler tarafından oluşan bir grup tarafından dövüldükten sonra hayatını kaybeden Ali İsmail Korkmaz davasında iki polise verilen cezayı, Türkiye’de emniyet güçlerinin uyguladığı şiddetin cezasız kalmamasına örnek olarak gösterdi.

Türkiye’de gayrimüslimlere baskı olmadığını da sözlerine ekleyen Arınç, ifade özgürlüğüne de değindi ve Türkiye’de gazetecilik yaptığı için tutuklu bulunan kimse olmadığını söyledi.

Toplantıda ABD, Ermenistan, Yemen, Nikaragua gibi pek çok ülkenin Türkiye’ye tavsiyeleri de dile getirildi.

Öne çıkan başlıklar ise azınlık hakları, basın ve ifade özgürlüğü, insan hakları, kadına ve çocuğa yönelik şiddet oldu.

Eşcinsellere mevzuat koruması

Arınç konuşmasında ayrıca Türkiye’deki mevzuatta lezbiyen, gey, biseksüel transseksüel ve interseksüel kişilere yönelik ayrımcı bir hüküm bulunmadığını da söyledi.

Arınç “Dil, ırk, renk, cinsiyet, siyasi düşünce, felsefî inanç, din, mezhep ve benzeri sebeplerle ayırım gözetilmeksizin herkesin kanun önünde eşitliği ilkesi anayasanın 10. maddesiyle düzenlenmiştir” dedi.

Basın özgürlüğünde yasal iyileştirme

BM’nin internet sitesinden canlı olarak yayımlanan toplantıda Arınç basın özgürlüğü konusunda, 2012 ve 2013 yıllarında kabul edilen üçüncü ve dördüncü yargı reformu paketlerine atıfta bulundu.

Arınç, “İfade ve basın özgürlüğünün kapsamının genişletilmesi ve ilgili mevzuatın AİHM standartlarıyla ve evrensel normlarla uyumlu hale getirilmesi amacıyla Türk Ceza Kanunu, Terör Kanunu ve Basın Kanunu’nda önemli iyileştirmeler yapılmıştır” dedi.

Adalet Bakanlığı içerisinde ifade özgürlüğüne kısıtlama getirebilecek hükümlerin tespit edilmesi için bir çalışma grubu oluşturulduğunu söyleyen Arınç, sorularda gündeme getirilen bazı kanun maddelerinin de bu grupta değerlendirileceğini söyledi.

‘Türkiye’de medya çoğulcu’

Norveç, Almanya ve İsveç’in ön sorularına yanıt olarak ise, Türkiye’de gazetecilik faaliyetleri yüzünden tutuklu kimsenin bulunmadığını söyledi.

Türkiye’de basın organları bakımından tam bir çoğulculuk hakimdir. Gazetecilerin bağımsız şekilde serbestçe çalışabilecekleri pek çok gazete ve televizyon kanalı bulunmaktadır. Medya sektörümüz her geçen gün büyümekte olup, içerisinde hem hükümeti destekleyen hem de alabildiğine hükümeti eleştiren çok çeşitli basın kuruluşları barındırmaktadır” dedi.

Ayrıca “Türkiye’de tutuklu gazeteciler olarak atıfta bulunulan kişilerin, tutukluluk durumlarının gazetecilik faaliyeti ile ilişkisi bulunmamaktadır. 23 Ocak 2015 tarihi itibariyle gazetecilik mesleği ile bağlantılı olmaksızın silahlı terör örgütüne üye olmak, anayasal düzeni zorla değiştimeye kalkışmak, kasten adam öldürmek, zimmet gibi suçlardan ikisi tutuklu, 29’u hükümlü toplam 31 kişi olduğunu” söyledi.

Gazetecileri Koruma Komitesi’nin iki ay önceki raporuna göre ise Türkiye’de yedi gazeteci tutuklu veya hükümlü olarak cezaevinde bulunuyor.

BM, Türkiye hakkındaki raporunu yarın açıklayacak.

UHA/ ANKARA/A.YÜCE

(UHA) Uluslararası Haber Ajansı

 Copyright © 2015 uha

video.turkuazhaberajansi.com

 27 Ocak 2015 TSİ 15:00

 YASAL UYARI:Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları TÜHA Eğitim ve Danışmanlık Şirketi‘ne aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu haber veya yazı sadece (UHA) Uluslararası  Haber Ajansı (http://www.uhahaberajansi.comtarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak alıntılanabilir.

Bu Haberi Paylaş

Share
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER