(UHA) Uluslararası  Haber Ajansı

Yunanistan seçimleri: Syriza açık ara önde…

 (UHA) Uluslararası Haber Ajansı: Yunanistan’da genel seçimde ilk sandık sonuçlarına göre Syriza rakiplerini büyük bir farkla geride bıraktı. Yunanistan Seçim Komisyonu’nun açıkladığı resmi tahminlere göre Syriza oyların %35’ten fazlasını, iktidardaki merkez sağ parti Yeni Demokrasi ise %27’ye yakınını aldı. İlk sonuçlara göre aşırı sağ parti Altın Şafak %6,29, To Potami %5,59, Komünist Parti %5,30 ve […]

Yunanistan seçimleri: Syriza açık ara önde…
26 Ocak 2015 - 1:30 'de eklendi ve 325 kez görüntülendi.

 (UHA) Uluslararası Haber Ajansı:

türkiye küçülmüş

Yunanistan’da genel seçimde ilk sandık sonuçlarına göre Syriza rakiplerini büyük bir farkla geride bıraktı.

9CC91C85-A102-479D-9F90-E3D21DD37D1B_w640_r1_s

Yunanistan Seçim Komisyonu’nun açıkladığı resmi tahminlere göre Syriza oyların %35’ten fazlasını, iktidardaki merkez sağ parti Yeni Demokrasi ise %27’ye yakınını aldı.

İlk sonuçlara göre aşırı sağ parti Altın Şafak %6,29, To Potami %5,59, Komünist Parti %5,30 ve sosyalist Pasok %5,21’de kaldı.

Sonuçların açıklanmasıyla beraber Syriza destekçileri sokaklarda kutlamalara başladı.

İktidardaki Yeni Demokrasi de sandık çıkışı anketlerinin ardından yenilgiyi kabul etti. Yunanistan Sağlık Bakanı Makis Voridis de Mega TV’ye yaptığı açıklamada “Kaybettik” dedi.

Syriza’nın tek başına iktidar olabilmesi için yeterli oy oranına sahip olup olmayacağı henüz belli değil. Tek başına iktidar olabilmek için Syriza’nın parlamentodaki 300 koltuktan en az 151’ine sahip olması, dolayısıyla oyların yaklaşık yüzde 40’ını alması gerekiyor.

Sandık çıkış anketlerinin açıklanmasının ardından Syriza partisinin sözcüsü Panos Skourletis, “Bu tarihi bir zafer” dedi.

Skourletis, Syriza’nın zaferinin ‘Avrupa’ya rahatlatacağını’ ifade etti.

Skourletis, “Tarihi bir zafer elde ettiğimiz açık. Bu yalnızca Yunan halkını değil, tüm Avrupa halklarını ilgilendiren bir mesaj gönderiyor” diye konuştu.

150125174115_greece_syriza_624x351_afp

Her iki sandık çıkış anketine göre de aşırı sağ parti Altın Şafak ve merkez parti To Potami sandıktan üçüncü çıkıyor.

Seçimlerin favorisi gösterilen solcu Syriza, Yunanistan’ın borçlarının silinmesini ve kesintilerin de kaldırılmasını istiyor.

Ülke ekonomisinde 2008 yılındaki küresel mali krizle beraber daralma görüldü ve işsizlik arttı. Yunan halkı da kesintilerin ve işsizliğin artışıyla yoksulluğa sürüklendi.

Syriza lideri Aleksis Tsipras, partisinin Yunanistan’da milyonlarca kişiyi olumsuz etkileyen istihdam, ücret ve emekli maaşlarındaki kesintileri geri çekerek ülkenin ‘onurunu yeniden inşa edeceği’ sözünü vermişti.

150125181502_syriza_greece_624x351_getty

Syriza’nın sandıktan aferle çılacağı ihtimali güçlendikçe, para piyasaları ve kredi kaynakları arasında Yunanistan’ın euro bölgesinden çıkacağı ve borcunu ödemeyeceği korkusu oluştu.

150125130246_greece_640x360_getty_nocredit

40 yaşında bir lider

Tsipras 1974 doğumlu. 1980’lerin sonunda Yunanistan Komünist Partisi’nin gençlik örgütü içinde siyasi eylemliliğe ilk adımı attı.

Atina Teknik Üniversitesi’nde inşaat mühendisliği eğitimi aldı. Üniversite yıllarında öğrenci hareketleri içinde aktif rol üstlendi.

İlerleyen yıllarda, Syriza’yı kuran gruplardan en büyüğü olan Synaspismos içinde önemli roller edindi ve 33 yaşında lideri oldu. Daha sonra ise Syriza’nın liderliğine geldi.

Kravat takmaması dikkat çeken Tsipras’ın en büyük zevklerinden birinin motosiklet kullanmak olduğu belirtiliyor. Syriza’nın yükselişinde en önemli nedenin, AB-IMF kurtarma paketleri karşılığında hayata geçirilen kemer sıkma politikalarına Yunan kamuoyunda büyüyen tepki olduğu düşünülüyor.

Syriza’nın programının temelinde de bu kemer sıkma politikalarını ret bulunuyor.

Parti, ülke borçların önemli bölümünün silinmesini, yardımlar için yeni müzakereleri ve sosyal hakların artırılmasını savunuyor.

  • Yunanistan’da ortalama aylık maaş 600 euro
  • İşsizlik yüzde 25, genç işsizliği ise yüzde 50’e yakın
  • Euro bölgesindek krizle beraber ülke ekonomisi yüzde 25 daraldı
  • Ülkenin borcu, gayri safi milli hasılasınn yüzde 175’ine denk geliyor
  • AB, Avrupa Merkez Bankası ve IMF’den alınan borç miktarı 240 milyar euro

 (UHA) Uluslararası Haber Ajansı

(TÜHA) Türkuaz Haber Ajansı

 Copyright © 2015 uha

video.turkuazhaberajansi.com

 26 Ocak 2015 TSİ 01:28

 YASAL UYARI:Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları TÜHA Eğitim ve Danışmanlık Şirketi‘ne aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu haber veya yazı sadece (UHA) Uluslararası  Haber Ajansı (http://www.uhahaberajansi.comtarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak alıntılanabilir.

Bu Haberi Paylaş

Share
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER