(UHA) Uluslararası  Haber Ajansı

Analiz: Hrant Dink Davasının Kronolojisi…

(UHA) Uluslararası Haber Ajansı:   Cinayet üzerinden 8 yıl geçti. Sır perdesi aralanmadı. 19 Ocak 2015. Hrant Dink Cinayeti’nin sekizinci yıl dönümüydü… Dink cinayeti sekiz yıldır çözülemedi… Peki mahkeme safahatı nasıl gelişti? Özet bir kronolojisi: 1. Hrant Dink, 19 Ocak 2007 günü saat 15.00’te Şişli’deki Agos gazetesi önünde öldürüldü. 2. Dink’i vuran Ogün Samast, 20 […]

Analiz: Hrant Dink Davasının Kronolojisi…
21 Ocak 2015 - 6:44 'de eklendi ve 294 kez görüntülendi.

(UHA) Uluslararası Haber Ajansı:

 KUL

Cinayet üzerinden 8 yıl geçti. Sır perdesi aralanmadı.

19012015100824-HXDMM_y

19 Ocak 2015. Hrant Dink Cinayeti’nin sekizinci yıl dönümüydü… Dink cinayeti sekiz yıldır çözülemedi… Peki mahkeme safahatı nasıl gelişti? Özet bir kronolojisi:

1. Hrant Dink, 19 Ocak 2007 günü saat 15.00’te Şişli’deki Agos gazetesi önünde öldürüldü.

2. Dink’i vuran Ogün Samast, 20 Ocak 2007’de Samsun Otogarı’nda gözaltına alındı. Samast’ın İstanbul’dan Hopa’ya giden bir otobüste jandarma ekipleri tarafından yakalandığı, üzerinde suç aleti tabancanın ele geçirildiği açıklandı.

3. Ogün Samast, Yasin Hayal, Zeynel Abidin Yavuz, Ersin Yolcu ve Ahmet İskender, 24 Ocak 2007’de tutuklandı.

4. 12’si tutuklu 18 kişi hakkında açılan davanın görülmesine 2 Temmuz 2007’de başlandı. İlk duruşmada dört sanık tahliye edildi.

5. Türkiye’de ilk defa sesli ve görüntülü kayıt sistemi, davanın 11 Şubat 2008 tarihindeki 3. duruşmasında kullanıldı.

6. Mahkeme heyeti, Ergenekon davası sanıklarıyla, Dink davası sanıkları arasında bir irtibat olup olmadığının tespit edilebilmesi açısından, Ergenekon sanıklarına ait telefon numaralarının ve dijital kayıtların delil olarak istenilmesi için İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’ne yazı yazılmasına karar verdi.

7. 13. duruşmada dinlenilen ‘Gizli tanık 1’, cinayet anında olay yerinde dört-beş kişinin bulunduğunu ve bunların birbirleriyle konuştuğunu söyledi. ‘Gizli tanık 1’, sanıklardan Osman Hayal, Yasin Hayal ve Ogün Samast’ı teşhis ettiğini belirtti.

8. Cinayet tarihinde yaşı 18’den küçük olan Samast’ın dosyası ayrıldı ve Çocuk Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderildi. Yargılamayı yapan İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi, kararında, Samast’ın suç tarihinde 17 yaşında olduğunu ve 22 Temmuz 2010’da yürürlüğe giren, kamuoyunda “Taş atan çocuklar yasası” olarak bilinen 6008 Sayılı Kanun’un 8. maddesi gereğince Samast’ın özel yetkili mahkemelerde yargılanamayacağının açık olduğunu kaydetti.

9. Duruşmada MİT’in “Dink’e suikast yapılacağına ilişkin bize bilgi gelmedi” denilen yazısı da okundu.

10. Tetikçi Ogün Samast, İstanbul 2.Çocuk Ağır Ceza Mahkemesi’nce 25 Temmuz 2011 tarihinde ‘tasarlayarak adam öldürmek’ ve ‘ruhsatsız silah taşımak’ suçlarından 22 yıl 10 ay hapis cezasına çarptırıldı[1].

11. Savcı Hikmet Usta, “eylemlerin salt milliyetçilik duyguları kabaran gençlerce işlenmesinin ötesinde, Erhan Tuncel ve Yasin Hayal yönetiminde, ‘Ergenekon’un Trabzon’da faaliyet gösteren bir hücresi tarafından işlenmiş olduğunu değerlendirdiğini” dile getirdi.

12. Müdahil avukatı Fethiye Çetin, TİB’den gelen kayıtları incelediklerini belirtti ve “Olay günü bölgede bulunan 5 kişinin (veya numaranın) sanıklarla doğrudan irtibatlı olduğu ve olay gününden önce değişik tarihlerde değişik kereler görüşme yaptıkları ortaya çıkmıştır” dedi.

13. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Hrant Dink davasıyla ilgili kararıyla Türkiye’yi mahkum etti. Mahkeme kararını 14 Eylül 2010 tarihinde açıkladı. Kararda, Türkiye’nin Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin yaşama hakkı, ifade özgürlüğü ve etkili başvuru hakkıyla ilgili maddelerini ihlal ettiği belirtildi. Türk Dışişleri Bakanlığı karara itiraz etmeyeceklerini açıkladı[2]. AİHM Türkiye’yi toplam 133 bin Euro tazminat ödemeye mahkum etti.

14. Dink ailesi, AİHM’in Hrant Dink davası kararının yerine getirilmediği ve gerçek suçluların adalet önüne çıkarılmadığı gerekçesiyle AİHM kararlarının uygulanışının denetçisi olan Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi’ne başvurdu[3].

15. Özel Yetkili İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde, 17 Ocak 2012 tarihinde 2’si tutuklu 19 sanığın yargılandığı davada karar çıktı.

16. Tutuklu sanık Yasin Hayal’e adam öldürmek suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verildi. Hayal ve Erhan Tuncel ’silahlı terör örgütüne üye olmak’ suçundan beraat etti. “Azmettirme suçlaması“ndan da beraat eden Erhan Tuncel McDonald’s’ın bombalanması olayından 10 yıl 6 ay hapis cezası aldı.

17. Yargıtay 9.Ceza Dairesi, 15 Mayıs 2013 tarihli kararıyla Hrant Dink davasında esas mahkemece verilen kararların bir kısmını bozarken bir kısmını ise onadı. Daire, Yasin Hayal’in ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasını onarken, silahlı terör örgütü yöneticiliğinden beraat etmesini bozarak, bu suçtan da cezalandırılmasını istedi. Erhan Tuncel’in ise kasten öldürmeye azmettirme suçundan verilen beraat kararını bozarak öldürmeye yardım etme suçundan ceza verilmesini istedi[4].

18. Yargıtay’ın kararının ardından davanın yeniden görülmesine İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde başlandı. Bu mahkemede 6 duruşma yapılmasının ardından, dosya Terörle Mücadele Kanunu’nun (TMK) 10. maddesiyle görevli ağır ceza mahkemelerinin tamamen kaldırılması üzerine İstanbul 5. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderildi[5].

19. Anayasa Mahkemesi, 17 Temmuz 2014’te Hrant Dink davasında, cinayetin işlenmesinde ihmali bulunan kamu görevlileri hakkında “etkin soruşturma yapılmadığına” hükmetti. Mahkeme, bu çerçevede oybirliği ile “ihlal” kararı verdi[6].

20. İstanbul 5. Ağır Ceza Mahkemesi, 30 Ekim 2014 tarihinde, Hrant Dink’in öldürülmesine ilişkin davada, Yargıtay’ın bozma kararına uyulmasına ve Samast’ın yargılandığı dava dosyası ile bu dava dosyasının birleştirilmesine hükmetti[7].

21. Hrant Dink suikastına ilişkin olarak, “kamu görevlilerinin ihmali” olduğu iddiasıyla yürütülen soruşturma kapsamında, dönemin Trabzon Emniyet Müdürlüğü İstihbarat Şube Müdürlüğü’nde görevli polis memuru Muhittin Zenit ve polis amiri Özkan Mumcu geçen hafta tutuklandı. Böylece, Zenit ve Mumcu, “kamu görevlilerinin ihmali” olduğu gerekçesiyle yürütülen soruşturma kapsamında tutuklanan ilk kamu görevlileri oldu.

22. Cinayet soruşturması kapsamında iki gün önce Cizre Emniyet Müdürü Ercan Demir hakkında yakalama kararı çıkarıldı[8].

arif

Arif GÖZEL

Ankara Strateji Enstitüsü

 (UHA) Uluslararası Haber Ajansı

video.turkuazhaberajansi.com

 21 Ocak 2015 TSİ 06:05

 YASAL UYARI:Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları TÜHA Eğitim ve Danışmanlık Şirketi‘ne aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu haber veya yazı sadece (UHA) Uluslararası  Haber Ajansı (http://www.uhahaberajansi.comtarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak alıntılanabilir.

Bu Haberi Paylaş

Share
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER