Gündem

15 Mart AB-Türkiye toplantısına doğru

UHA Haber / AB-Türkiye Ortaklık Konseyi Toplantısı, dört yıl aranın ardından 15 Mart tarihinde Brüksel’de yapılacak.

Taraflar arasında vize serbestisi, Gümrük Birliği’nin güncellenmesi, katılım sürecinde gelinen nokta, terörle mücadelede iş birliği gibi konular ele alınacak.

İnsan hakları ihlallerinden dolayı Avrupa Parlamentosu üyelik müzakerelerinin resmen askıya alınması çağrısında bulunurken ve Türkiye ile ilgili sert raporu oylamaya hazırlanırken AB-Türkiye Ortaklık Konseyi Toplantısının yapılması ne anlama geliyor?

Euronews Türkçe’nin sorularını yanıtlayan Robert Schuman Araştırma Enstitüsü Brüksel sorumlusu Eric Maurice bunu iki taraf arasında bir zirve değil düşük düzeyde bir toplantı olacağını söyledi.

AB-Türkiye Ortaklık Konseyi Toplantısı’na Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Avrupa Birliği Dışişleri ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini ve AB Komisyonu’nun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Johannes Hahn katılacak.

Telaşlanacak bir durum yok” diyen Eric Maurice bunun birçok ülkeyle sık sık yapılan bir toplantı olduğunu söyledi. Birkaç gün önce Gürcistan – AB Ortaklık Konseyi yapıldığını hatırlatan Maurice, “Avrupa Birliği bağlantısını koparmak istemediği ülkeler ile düşük düzeyde toplantılar gerçekleştiriyor. Ülkelerin hayal kırıklığına uğramaması için yapılan teknik toplantılar bunlar. Bu toplantılar sayesinde diyaloğun devamı sağlanıyor. Zirve değil zira en üst düzey yöneticileri kapsamayan düşük düzeyde toplantılar bunlar. Avrupa Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker bu toplantıya katılmayacak. AB-Türkiye ilişkilerinde de büyük ilerleme beklenmiyor.” ifadelerini kullandı.

AB, Brexit ve AP seçimlerine odaklanmış durumda

31 Mart’ta yapılacak yerel seçimlere hazırlanan Türkiye, Avrupa Birliği dönem başkanlığını yürüten Romanya ile çalışmalar yürüterek Avrupa Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker’in de katılacağı bir AB-Türkiye zirvesi düzenlenmesini istiyor. Brüksel ise Türkiye ile müzakerelerin tamamen donduğu ve sığınmacı anlaşması üzerinden ilerleyen ilişkiler kapsamında yönünü şu anda Brexit sorunlarına ve Avrupa Parlamentosu seçimlerine çevirmiş durumda.

“Müzakerelerin askıya alınması gündemde değil”

Robert Schuman Araştırma Enstitüsü Brüksel sorumlusu Eric Maurice Avrupa Parelamentosu raporu ile ilgili “Türkiye ile yapılan sığınmacı anlaşmasından olumlu sonuç alınıp; ekonomi ve terörle mücadele konularında ilerleme kaydedilirken Avrupa Birliği Konseyi’nin müzakereleri askıya almak için daha önce olduğu gibi herhangi bir girişimde bulunması beklenmiyor” dedi.

HABER : Gülsüm ALAN

BRÜKSEL, EuroNews, UHA HABER

Pelin Çift İle Gündem Ötesi

‘Pelin Çift ile Gündem Ötesi’ her Çarşamba ‘Diriliş’ Dizisinden sonra TRT 1 Ekranlarında..

Tuba Nur TÜRKELİ
Tuba Nur TÜRKELİ
Tuba Nur Türkeli 24.08.1989 yılında Almanya'nın başkenti Berlin kentinde dünyaya geldi. Liseye kadar Almanya'da okudu. 2009-2013 yılları arasında Lisans eğitimini Kocaeli Üniversitesi'nin İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nde Uluslararası İlişkiler bölümünde gerçekleştirdi. 2014-2017 yılları arasında Yüksek Lisans eğitimini Almanya'nın Nürnberg kentinde Friedrich-Alexander-Üniversitesi'nin Beşeri/Sosyal Bilimler ve Teoloji Fakültesi'nde uzmanlık alanı olarak Siyaset Bilimini seçtiği Ortadoğu Çalışmaları bölümünde tamamladı. Çeşitli kuruluşlarda mesleğiyle ilgili staj ve çalışma imkanı buldu. NSU terör örgütüyle ilgili yaptığı, haber ve araştırmaları birçok medyada yayınlandı. Bir dönem T.C Berlin Büyükelçiliği'nde de staj yaptı. Anadil seviyesinde Almanca ve iyi derecede İngilizce biliyor.
http://(UHA)%20Uluslararası%20Haber%20Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir