Gündem

13 Kasım Zirvesi Bir Fırsat

UHA HABER / SETA Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı Güvenlik Araştırmaları Direktörü Doç. Dr. Murat YEŞİLTAŞ, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 13 Kasım’da Beyaz Sarayda Başkan Trump ile yapacağı görüşmenin kritik bir dönemde gerçekleştiğine dikkat çekti.

Doç. Dr. Murat YEŞİLTAŞ, Türk-Amerikan ilişkilerinin tarihi krizlerle dolu ancak son on yıllık dönemde yaşanan gelişmelerin ilişkileri geçmişe göre çok sarstığını hatırlatarak, “İlişkiler yıkılmadı belki ama çok fazla hasar aldı. Birçokları bu kötüye gidişi 2003’te Irak müzakerelerine ve 1 Mart tezkeresinin TBMM’den geçmemesine bağlıyor ve oradan başlatıyor. Gerçekten de 2003 bir milat olabilir. Ancak krizin kaynağı olamaz. Krizin kaynaklarına dair başlıklar çok fazla olabilir; FETÖ, YPG, ekonomik tehditler, ambargolar ve Halkbank bunlardan sadece birkaçı” olduğunu söyledi.

“Şu soruyu herkesin sorması lazım” diyen Doç. Dr. Murat YEŞİLTAŞ, Türk-Amerikan ilişkilerindeki krizin Ankara’nın son yıllarda Amerikan kaynaklı sorunlara yönelik ürettiği çarelerin mi yoksa dış politika davranışının mı bir sonucu? olduğunu ifade ediyor.

Doç. Dr. Murat YEŞİLTAŞ, “İkincisinin doğru olduğunu söylemek pek mümkün değil. Şöyle bir bakalım; Washington yönetimi Türkiye’nin hava savunma ihtiyacını karşılayacak hiçbir adım atmadı, PKK terörünün yükselişe geçmesine zemin hazırladı, Suriye’de Türkiye’nin ulusal güvenliğine kasteden YPG’yi destekledi. Bununla da yetinmedi, Ankara’ya sürekli sopa gösterdi. Ankara durup dururken S-400’e yönelmedi, gereksiz yere de Suriye’de askeri müdahalede bulunmadı. Şimdi soruya geri dönerseniz sorunun Türkiye’nin dış politika motivasyonundan değil de ABD’nin sopa-sopa siyasetinden kaynaklandığını görürsünüz.” değerlendirmesinde bulundu.

Doç. Dr. Murat YEŞİLTAŞ

“Ne yazık ki uluslararası ilişkilerde yarattığınız sorunları bir çırpıda çözemiyorsunuz. ABD’nin Türkiye için yarattığı sorunları da çözmek isteme konusunda istekli olduğunu söylemek zor” diyen Doç. Dr. Murat YEŞİLTAŞ,  Ankara da sorunlarını kendi çözmeyi tercih etti. İyi de yaptı. Dış politika kararlı bir tutum sergiledi, atması gereken adımları tek tek attı, en sonunda da dış politikada kabuğunu kırdı. Suriye’de diğer aktörlerin kendisine ayak uydurmasını sağladı. Sahada gerçekliği kendi oluşturdu, retoriğe takılmadı, istediklerini adım adım aldı. Şöyle bir bakın geriye. Atamaz denilen adımların hepsini yavaş yavaş attı” dedi.

Doç. Dr. Murat YEŞİLTAŞ, Şimdi Washington’ın önünde iki seçenek bulunduğunu belirterek, ya Türkiye ile yeni bir model oluşturup sahici bir ilişki kuracak ya da Türkiye’yi hedef almaya devam edecek. Birincisini yaparsa konjonktürel krizler yapısal krizlere dönüşecek ve yeni bir yapısal durumun oluşmasına neden olacak, Türkiye de dış politika motivasyonlarında değişikliklere gitmek zorunda kalacak. İkincisini yaparsa ve Türkiye’ye İran gibi muamele ederse o zaman başka bir denklemle karşılaşacak. Bu denklem de kimsenin hoşuna gitmeyecek” ifadesini kullandı.

“Washington görüşmesi o yüzden sembolik değil sahici bir görüşme olmak zorunda. Sahici olması için de Amerikan tarafı Türkiye’nin önceliklerini anlamakla yetinmek yerine yarattığı sorunları ortadan kaldıracak bir çözüm üretmek durumunda” şeklinde değerlendiren Doç. Dr. Murat YEŞİLTAŞ,  bunun için Washington’un sırasıyla bir Türkiye, Suriye ve Ortadoğu stratejisi üretmek zorunda olduğunu söyledi.

Doç. Dr. Murat YEŞİLTAŞ, “Türkiye stratejisi olması için Türkiye ile ilişkilerini yeniden tanımlamak zorunda. Ortak çalışılabilecek dosyaların neler olduğunu düşünmeli; terörizmle mücadele, İran, Irak ve NATO bunlardan sadece birkaçı ve hepsi de Amerikan ulusal güvenlik, savunma ve istihbarat strateji dokümanlarının baş ucunda yer alıyor” dedi.

“Suriye’de ise ABD çözüme mi katkı sunacak yoksa sorun yaratmaya devam mı edecek buna karar vermeli” diyen Doç. Dr. Murat YEŞİLTAŞ, ” YPG’ye “kuyu bekçiliği” görevini verip yalnızca petrol koruyuculuğu yapacaksa bu oldukça yanlış bir strateji olur. Sorunu derinleştirir, Türkiye’yi kaybetmeye devam eder ve zaten kaybolan meşruiyetini iyice ortadan kaldırır. Dost değil, düşman kazanır” şeklinde açıkladı.

Doç. Dr. Murat YEŞİLTAŞ, Ortadoğu’nun ise ABD için daha kabarık bir dosya ve Türkiye’nin bölge için ne düşündüğünün oldukça önemli olduğunun altını çizerek, Irak, İran, Körfez, Yemen ve daha birçok sıcak noktanın Amerikan liderliğine meydan okumaya devam ederken başka bir güce göz kırptığına dikkat çekti.

“Ambargolar faydasız bir araca dönüştü. Küresel güç de olsanız istediklerinizi alamıyorsunuz bilakis daha fazla kaybediyorsunuz” diyen Doç. Dr. Murat YEŞİLTAŞ, “Türkiye’yi ambargo siyaseti ile değiştirmek ise tarihte işe yaramadı, bugün de yaramayacak. Daha da önemlisi ABD’nin sıfır kazancıyla sonuçlanacak” dedi.

SETA Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı Güvenlik Araştırmaları Direktörü Doç. Dr. Murat YEŞİLTAŞ, “13 Kasım bir fırsat olarak görülmeli. Umulur ki Beyaz Saray da bunu bir fırsat olarak görür ve ilişkilerde bir nebze olsun iyileşme yaşanır” şeklinde kaydetti.

HABER : Ataner YÜCE

***

Murat Yeşiltaş

Güvenlik Araştırmaları Direktörü
Dr. Murat Yeşiltaş lisans ve yüksek lisans eğitimini sırasıyla 2003 ve 2009 yıllarında Sakarya Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde tamamlamıştır. 2012 yılında ise ‘Türkiye’yi Konumlandırmak: Jeopolitik Zihniyet ve Türkiye’de Ordu’ adlı doktora teziyle Marmara Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü’nden Doktora derecesini almıştır. Murat Yeşiltaş 2008-2009 yılları arasında Lancaster Üniversitesi Avrupa Çalışmalar ve Uluslararası Politika bölümlerinde misafir araştırmacı, 2010-2011 yılları arasında ise Virginia Teknik Eyalet Üniversitesi Hükümet ve Uluslararası İlişkiler Enstitüsü’nde misafir öğretim üyesi olarak görev almıştır. Halen Sakarya Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde doçent olarak çalışmakta olup;Türkiye’nin Ortadoğu Politikası, Eleştirel Jeopolitik, Siyasi Coğrafya ve Karşılaştırmalı Dış Politika Analizi konularında lisans ve yüksek lisans dersleri vermektedir.

ANKARA, UHA Haber Ajansı 

Pelin Çift İle Gündem Ötesi

‘Pelin Çift ile Gündem Ötesi’ her Cuma saat: 00.15’te TRT 1 Ekranlarında..

Kader BASAYOĞUL
Kader BASAYOĞUL
Kader BASAYOĞUL 1990 yılında Bingöl’de dünyaya geldi. İlköğretiminin ilk iki yılını Bingöl’ün Sancak beldesinde okuduktan sonra İlköğretiminin geri kalanına İstanbul’da devam etti. 2007 yılında Erenköy Kız Lisesi’nden mezun oldu. 2009 yılında girdiği üniversite sınavında Kocaeli Üniversitesi Gazetecilik bölümünü kazandı. Üniversite yılları boyunca İzmit Belediyesi’nin Sosyal sorumluluk projelerinde yer aldı. 2012 senesinde Haber7.Com’da stajını yaptı. 2015 yılının Nisan ayında çalışmalarına başlayan Neoldu.Com’un ilk editör kadrosunda yer bulan Basayoğul, birçok alanda araştırma haberlerine imza attı.. 2017 yılında Neoldu.com’daki işinden ayrıldı. Şuanda (UHA) Uluslararası Haber Ajansı'nda Araştırma Haberciği çalışmalarına devam eden Basayoğul, Fotoğrafçılığa olan ilgisinden dolayı Anadolu Üniversitesi Fotoğrafçılık ve Kameramanlık bölümünü de okudu. Bugüne kadar yaptığı Araştırma Haberler ile adından söz ettiren Kader Basayoğul, güzel sanatlara da olan hayranlığından, ileri düzeyde fotoğrafçılık kursuna devam ediyor,
http://(UHA)%20Uluslararası%20Haber%20Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir