Gündem

11’inci Astana toplantısı 28-29 Kasım’da

Suriye krizinin çözümü için Türkiye, Rusya ve İran arasında gerçekleştirilen Astana toplantılarının 11’incisinin 28-29 Kasım tarihlerinde düzenleneceği açıklandı.

Suriye krizine çözüm bulmak amacıyla Kazakistan’ın başkenti Astana’da Türkiye, Rusya ve İran arasında gerçekleştirilen görüşmelerin bir sonraki turu bu ay sonunda yapılacak.

Kazakistan Dışişleri Bakanı Kayrat Abdrahmanov, Astana’da yaptığı açıklamada, 28-29 Kasım’daki toplantılarda, başta İdlib olmak üzere Suriye’deki mevcut durumun ele alınacağını belirtti.

Abdrahmanov, “hem mültecilerin hem de ülke içinde yer değiştirmek zorunda kalanların evlerine geri dönmelerini sağlayacak şartların yaratılması ve Suriye’nin savaş sonrası yeniden yapılandırılması” konularının da katılımcılar tarafından görüşülmesinin planlandığını açıkladı.

Bakan, Şam ve silahlı muhalif grupların temsilcilerinin yer alacağı toplantılarda Türkiye, Rusya ve İran’dan hangi düzeyde katılım olacağını belirtmedi.

Diriliş Ertuğrul ile ilgili görsel sonucuTürkiye, Rusya ve İran’ın Ocak 2017’de başlattığı Astana sürecinde daha önce 10 toplantı yapılmıştı.

Rusya’nın askeri müdahalesiyle Suriye’deki dengelerin rejim lehine değişmesinin ardından başlatılan bu süreç, zamanla Birleşmiş Milletler (BM) öncülüğündeki Cenevre görüşmelerini gölgede bırakmıştı.

İdlib’deki durum

Ay sonundaki toplantı, Türkiye ve Rusya tarafından varılan İdlib anlaşmasının akıbetinin, bölgedeki şiddet olayları nedeniyle tartışıldığı bir dönemde gerçekleşecek.

Türkiye ve Rusya, Suriye’nin İdlib vilayetinde silahsızlandırılmış bir bölge oluşturulması için Eylül ayında mutabakata varmıştı. Ancak anlaşmaya göre İdlib’den çıkması gereken silahlı grupların bir bölümünün bölgeden ayrılmayı reddetmesi ve zaman zaman rejim güçleriyle muhalifler arasında yaşanan çatışmalar, mutabakatın ulaştığı başarıyı tartışmaya açmıştı.

© Deutsche Welle, UHA HABER

Bu haberi paylaşınız!

Ataner Yüce
Ataner Yüce
Ataner Yüce, 1947 yılında Mersin'de doğdu ..Kayseri'de İlk, Orta ve Lise tahsilini tamamladıktan sonra Ankara'da üniversite tahsilinden sonra, 1971 yılında TRT Erzurum Haber Müdürlüğü'nde göreve başladı.1973 yılında Ankara TRT Haber Dairesi Başkanlığı'na atandı. Burada TV Haberleri Müdürlüğü'nde 1984 yılına kadar çalıştı..1984 yılında İstanbul TRT Haber Müdürlüğü'nde 1992 yılına kadar çalıştıktan sonra emekli oldu ve uzun süre özel sektörde çeşitli TV Kanallarında çalıştı.
http://www.uhahaberajansi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir