Kültür-Sanat

’11. Uluslararası TRT Belgesel Günleri’ başladı

UHA HABER / TRT Uluslararası Belgesel Günleri İstanbul’da, “İmroz Baskını-Osmanlı’nın Son Deniz Savaşı” ile başladı.

Belgesel tutkunlarının beklediği an geldi. ’11. TRT Uluslararası Belgesel Günleri’ İstanbul’da başladı.

Belgesel günlerinin merkez üssü, TRT İstanbul Müdürlüğü’ndeki hareketlilik erken saatlerden itibaren kendisini gösterdi. Belgesel film gösterimlerini kaçırmak istemeyenler, tarihi Harbiye Binası’nı doldurdu. Gösterimler, TRT Haber yapımı “İmroz Baskını – Osmanlı’nın Son Deniz Savaşı” ile başladı. İlk gösterimin izleyicileri de geleceğin denizcileriydi.

86 belgesel filmin yer alacağı gösterimler İstanbul’un 9 ayrı noktasında 30 Nisan’a kadar sürecek. 3 ayrı kategorideki belgesel yarışmasının ödül töreni ise 29 Nisan’da yapılacak.

Belgesel günleri sürerken, dışarıda da keyifli anlar yaşandı. TRT Radyo sanatçılarının verdiği konser beğeniyle izlendi.

‘Uluslararası TRT Belgesel Günleri’ne bu yıl 101 ülkeden rekor bir sayıyla bin 397 film başvurusu yapıldı.

2009 yılında ilk olarak ulusal çapta düzenlenen, 2010’da uluslararası kategorinin eklendiği ve 40 ülkeden 232 filmin başvurduğu Uluslararası TRT Belgesel Ödüllerine, geçen yıl 79 ülkeden 624 belgesel film katılmıştı.

11. Uluslararası TRT Belgesel Günleri, bu yıl TRT Belgesel Akademisini de içine alarak farklı paydaşlarla uluslararası ölçekte daha vizyoner bir festival olma yolunda ilerliyor. Festival, etkinliklerini çeşitlendirerek yarışmalar, özel seçkiler, sunumlar, atölye çalışmaları ile ulusal ve uluslararası platformda dünyanın saygın festivalleri arasında yer alıyor.

Gösterim programı ve ayrıntılı bilginin “www.trtbelgesel.com” adresinde yer aldığı Belgesel Günleri, kazananların açıklanacağı 29 Nisan’daki ödül töreniyle sona erecek.

Kaynak: TRT Haber

Tuba Nur TÜRKELİ
Tuba Nur TÜRKELİ
Tuba Nur Türkeli 24.08.1989 yılında Almanya'nın başkenti Berlin kentinde dünyaya geldi. Liseye kadar Almanya'da okudu. 2009-2013 yılları arasında Lisans eğitimini Kocaeli Üniversitesi'nin İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nde Uluslararası İlişkiler bölümünde gerçekleştirdi. 2014-2017 yılları arasında Yüksek Lisans eğitimini Almanya'nın Nürnberg kentinde Friedrich-Alexander-Üniversitesi'nin Beşeri/Sosyal Bilimler ve Teoloji Fakültesi'nde uzmanlık alanı olarak Siyaset Bilimini seçtiği Ortadoğu Çalışmaları bölümünde tamamladı. Çeşitli kuruluşlarda mesleğiyle ilgili staj ve çalışma imkanı buldu. NSU terör örgütüyle ilgili yaptığı, haber ve araştırmaları birçok medyada yayınlandı. Bir dönem T.C Berlin Büyükelçiliği'nde de staj yaptı. Anadil seviyesinde Almanca ve iyi derecede İngilizce biliyor.
http://(UHA)%20Uluslararası%20Haber%20Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir